Slováci nevedia kde, kedy a koľko si vypýtať

V posledných dňoch nadobúdam presvedčenie, že Slováci majú veľké medzery ohľadne adekvátne ohodnotenej práce. Priemerné platy na Slovensku zaostávajú za minimálnou mzdou v okolitých krajinách. Tisícky mladých, aj starších ľudí, sú nútení opúšťať krajinu kvôli decentnému zárobku. Toto je však jedna strana mince, tá druhá je ešte nezmyselnejšia, pretože ľudia majú pocit, že za priemerný výkon by mali dostať nadštandardné ohodnotenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

Na začiatok uvediem, že pracujem od svojich 15 rokov. Vo svojej profesii pôsobím desať rokov, svoj plat považujem za nadpriemerný a pred pár rokmi bol dokonca nadštandardný, teda na Slovensku.

Som presvedčená, že národ v ktorom učiteľ zarába 87 % z priemerného platu, si tento zúfalý stav zapríčinil sám. To, čo mňa osobne prekvapuje a chvíľami priam znepokojuje, je pasivita a dezorientovanosť ľudí.

Obrázok blogu

Konkrétne mám na mysli tieto fenomény:
Pasivita tých, ktorí majú kvalitné vzdelanie a spĺňajú požiadavky "senior staff ", teda majú prax a osobitné predpoklady, aby prevzali na seba zodpovednejšie úlohy. Títo ľudia často zodpovednosť na svojich pleciach aj nesú, ale nikdy neprezentovali svoje adekvátne platové požiadavky. Často je to strach o stratu miesta, alebo sa boja byť " čiernou ovcou" kolektívu, ktorá zarába viac ako ostatní.
Dezorientovanosť tých, ktorí chcú od prvého dňa zarábať nad štandartne. Teda aby sme si rozumeli, 15 ročný tínedžer, ktorý vie programovať lepšie ako 35 ročný zamestnanec, si zaslúži aj vyššiu odmenu. Tu mám skôr na mysli priemerných absolventov alebo ľudí, ktorí nie sú špecialistami v žiadnom obore, sú sivým priemerom. Majú odpracovaných pár rokov, nič nevylepšili, nič nevynašli. Práve títo ľudia si žiadajú nadpriemerné platy. Ich argument je, že veď stále je to menej ako v Rakúsku. Títo ľudia ani nemajú šajnu o tom, v ktorom odvetví sú aké platy. Títo ľudia stroskotajú už v personálnych agentúrach, alebo hneď na prvom pohovore.

Mnoho ľudí má problém pochopiť, že za nadpriemerný plat na Slovensku treba podať nadpriemerný výkon. Tento môj článok sčasti vznikol počas čítania diskusií môjho predchádzajúceho blogu, v ktorom som žasla nad tým, ako niektorí analyzovali samotné dieťa a jeho rodičov a považovali ich za neschopných. Dovoľujem si tvrdiť, že ľudia s takýmito dedukčnými schopnosťami veľkú kariéru nespravia. A to z jednoduchého dôvodu, nechápu základy súvislosti.


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Táto téma nie až taká banálna, ako sa môže zdať, pretože pracovný trh sa stáva novodobou gladiátorskou arénou. Aj keď si to mnohí odmietajú uvedomiť, za hranicou chudoby žije na Slovensku tisíce nerómskych rodín. Na získanie stabilnej dobre platenej práce potrebné okrem šťastia, vzdelania, praxe aj adekvátne vedomosti o platových podmienkach v danom odvetví, kraji a predovšetkým osobným predpokladoch. Teda v skratke, koľko si za svoju prácu môžem vypýtať. A potom sa netváriť prekvapene, keď príde otázka, prečo by sme vám mali toľko dať. Mnoho ľudí urobí chybu tu, cúvnu alebo arogantne odpovedia, " No za menej ja robiť nebudem". Pritom by stačilo vyjadriť vlastné presvedčenie o svojich kvalitách a zhrnúť potencionálnemu zamestnávateľovi, že vaša požiadavka je adekvátna a prinášate konkrétnu pridanú hodnotu.
Žiaľ, situácia na pracovnom trhu je zúfalá, pretože sa odmietame poučiť z vlastných chýb. Trváme na stanoviskách, ktoré nás neposúvajú dopredu a nevidíme základne súvislosti. Chceme vyhrať bitku aj za cenu, že prehráme vojnu.

Nora-Soul Slížová

Nora-Soul Slížová

Bloger 
  • Počet článkov:  415
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý si chce nájsť čas pre uvedomenie si vlastných myšlienok, postojov, názorov. Pochopiť určitú vec, teóriu, či událosť, mi prináša osobný rast a vytúžený pocit štastia. Zoznam autorových rubrík:  Moja RodinaDining GuidePrúd myšlienokTo čo ma potešiloTo čo ma zarmútiloVedeli ste, že...?o životez vlakuZvieraciereaders diarySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu