
Prvou zastávkou po ceste je mestečko Dunkeld, kde si pozrieme miestnu katedrálu.

Katedrála sa nachádza na severnom brehu rieky Tay len na západ od centra Dunkeld. V 8. Storočí tu postavili keltskí misionári prvý kláštor, neskôr sa stal Dunkeld náboženským centrom Škótska. Presťahovali tu pozostatky svätého Columba, kvôli častým nájazdom Vikingov na západné pobrežie Škótska.

Katedrála bola dvakrát ničená počas búrlivej histórie Škótska. Prvýkrát v 16. storočí v časoch reformácie, chór bol opäť opravený a znovu zastrešený v roku 1600 a slúžiť ako farský kostol. Horšie to dopadlo v roku 1689 počas prvého Jakobitského povstania. V priebehu dlhej, krvavé bitky bola veľká časť mesta vyhorená, vrátane opravených častí katedrály. Katedrála bola odvtedy niekoľkokrát opravená, v roku 1908 bola obnovená do pôvodnej podoby.

Pri katedrále je nádherný park, miesto pokoja, ticha a oddychu.

Most v Dunkelde bol postavený v roku 1809. Pod mostom tečie rieka Tay, v ktorej žijú lososy, sladkovodné mušle a vydry.

Tomatin je malý liehovar škótskej whisky v obci Tomatin, je to whisky Higland regiónu. Pozreli sme si ako sa vyrába tento destilát a ochutnali z neho.

V návštevnom centre Experience Culloden sprievodca návštevníka prevedie poslednou bitkou cullodenského bojiska na britskej pôde.

Šofér nášho autobusu nie je veľmi nadšený týmto miestom. Mňa tiež veľmi nenadchlo, nejdem si ho pozrieť, ale si odfotím výhľad do krajiny. Toto centrum založili Angličania a Škóti ho nemajú v láske. Šoférovi je sympatické, že som nešiel dnu a tak sa dáme do reči. Má kamaráta, ktorý učil angličtinu v Bratislave, od neho vie, že naše hlavné mesto je moderné a sú v ňom krásne dievčatá.

Záhadná príšera Nessie sa na hladine jazera neukázala. Podľa legendy sa zjavenie príšerky z jazera Loch Ness deje v spojitosti s otrasmi zeme a bublaním vody. Čítal som vyjadrenie jedného talianskeho geológ, že mýty okolo sprievodných javov pri ktorých sa Lochnesská príšera zjavuje, sú dôsledkom činnosti zlomu, resp. seizmickej činnosti. Za legendou vidí jednoducho aktivitu geologického zlomu. V skutočnosti ľudia videli účinky zemetrasenia na vode, napríklad v období rokov 1920 - 30 bola zvýšená aktivita zlomu.

S Číňanom Quan Wan, študentom vysokej školy v New Yorku som sa skamarátil. Veľmi ho nadchlo moje rozprávanie o Slovensku.

Cestou na ostrov Skye sme sa vyfotili pri zrúcanine hradu Urquarth pri jazere Loch Ness. Zrúcanina hradu stojí na mieste ranne stredovekého hradiska. Urquhart hral úlohu vo vojnách za nezávislosť Škótska v 14. storočí. Následne slúžil ako kráľovský hrad. Urquhart bol čiastočne zničený v roku 1692, aby sa zabránilo jeho použitie Jacobite sily a následne chátral. V 20. storočí bol v ústavnej starostlivosti a otvoril sa verejnosti.

Hrad, ktorý sa nachádza na ostrohu s výhľadom na jazero Loch Ness, je jedným z najväčších zrúcanin svojho druhu v Škótsku.

Vo veselej nálade so šoférom nášho autobusu.

Obdivovali sme nádherné čisté rieky.

Jeden z nás vošiel bosy do rieky a užíval si čistý dotýk s prírodou.


Zastavili sme sa pri hrade Eilean Donan Castle,
ktorý je akoby hradnou strážou pred blízkym ostrovom Skye.