

Červené múzeum nemožno prehliadnuť, pretože farbou i architektúrou vyčnieva. Múzeum sa podrobnejšie zaoberá miestnou históriou. Návštevník sa oboznámi, že Dallas vznikal ako menšia osada, prevažne zameraná na produkciu bavlny, neskôr sa tu začala ťažiť ropa. Život nových osadníkov iste nebol jednoduchý, ale mestu sa podarilo v minulosti vysporiadať s mnohými skúškami. Temným bodom bol určite atentát na prezidenta Kennedyho, ktorý vytvoril negatívny imidž na dlhú dobu.

Múzeum Sixth Floor, umiestnené v piatom poschodí ( američania číslujú naše prízemí ako 1. poschodie). Budova vyzerá ako sklad zo skorších čias, čím tiež naozaj bola. V súčasnosti je múzeum tragickej udalosti, z okna tejto budovy z 5. poschodia údajne strieľal Lee Harvey Oswald 22. novembra 1963 na prechádzajúce auto s prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym. Ten bol zasiahnutý a nakoniec svojim zraneniam podľahol. Stála expozícia ponúka filmy, fotografie a artefakty, ktoré sú kronikou prezidenta J. F. Kennedyho, jeho života a smrti. Výstava je výborne spracovaná a nechýbajú ani informácie o ďalších udalostiach, vyšetrovanie a konšpiračných teóriách. Návštevník vidí dobovú tlač, video aj audiozáznamy, všetko veľmi pôsobivo naaranžované.

Oficiálna správa tvrdila, že strelec Lee Harwey Oswald strieľal z piateho poschodia, kde sa teraz nachádza múzeum. No podľa alternatívnej verzii celej udalosti malo byť vypálených 5 – 6 striel dvoma alebo aj troma rôznymi strelcami. Kto a prečo zastrelil prezidenta Kenedyho je dodnes zahalené rúškom tajomstva.

Centrum Dallasu, to sú samé mrakodrapy, ktoré vlastnia ropné spoločnosti. Nik v nich nežije, ľudia chodia do nich len pracovať. Sú moderné a nové, na prvý pohľad je vidno, že je to bohaté meste, kde sa ťaží ropa.

Páči sa mi spôsob organizovania dopravy v meste, veľmi jednoduchý a prehľadný, rozdelený do štyroch vlakových liniek, červenej, modrej, žltej, zelenej, niečo na spôsob nadzemného metra. Každý prichádzajúci vlak do stanice krásne zvoní, znie mi to ako v rozprávke.




Dallas Múzeum of Art sa nachádza vo veľkej budove s veľmi modernou architektúrou. Vstupné je zadarmo. Pri vstupe Vás uvítajú sympatickí pracovníci múzea a ochotne Vám poskytnú akúkoľvek informáciu. V šatňovom okienku v časti s reštauráciou si treba odložiť batôžtek. Po schodoch sa žiada ísť rovno hore, kde sa nachádzajú expozície umeleckých a historických artefaktov starých indiánskych kultúr na severoamerickom kontinente. Jedná sa o rozsiahlu expozíciu, zoznámite sa napríklad aj s mayskou kultúrou. Umelecké predmety z obdobia kolonizácie zahŕňajú okrem obrazov napríklad aj nábytok. Vidieť sa tu dajú aj rôzni európski majstri, napríklad Monet. Expozície sú naozaj rozsiahle, nájdete tu modernu a súčasnosť. Aby sa návštevník nestratil, môže si pri vstupe vziať plánik. V galérii sú zhromaždené mnohé umelecké skvosty a rôzne artefakty z exotických krajín severnej Ameriky, Afriky a Ázie. Prehliadka ma nadchne, všetky tie vizuálne zaujímavé vnemy som ani nemohol absorbovať za jedno poobedie. Príjemne sa mi relaxuje uprostred hlučného moderného mesta, galéria je oáza umenia so záhradou s fontánkami určenými na osvieženie sa.



Arborétum a botanická záhrada je umiestnená pozdĺž južného brehu jazera White Rock vo východnom Dallase. Na koncert prichádzajú rodiny s deťmi, rozložia si na zem jedlo a v príjemnej atmosfére tlieskajú, jedia a pijú. Keď sa zotmie, tak sa džemuje aj pred pódium, my si tiež zakrepčíme okolo deky, tancujeme aj na celom svete známy chicken dance.



V univerzitnom mestečku sa prechádzajú pomedzi uličky študenti, okolie je veľmi pekné s parkom a fontánami, lavičkami na oddych, miesto ako stvorené k štúdiu na vysokej škole.


Svoju knižnicu má posledných trinásť prezidentov Spojených štátov. Nejde pritom o knižnice v pravom zmysle slova, ale skôr sú to múzeá a archívy, ktoré majú ľuďom sprístupniť dokumenty a materiály z čias, keď boli pri moci. Kontroverzné obdobie vlády republikána z Texasu a Obamovho predchodcu Američanov doteraz rozdeľuje. Vystavené sú tu aj jeho autorské výtvarné diela, ktorými sú portréty svetových lídrov. George Bush ml. považuje maľovanie za svoju novú vášeň a vypĺňa ním voľný čas od svojho odchodu z Bieleho domu v roku 2009.

Návštevníci sa môžu vyfotiť v kresle, na chvíľku zažiť ten pocit, že sa stali práve americkým prezidentom.

Celej oblasti Dallasu s jeho priľahlými modernými mestami sa hovorí Metroplex a žije tu okolo päť miliónov ľudí. Na okrajoch miest sa nachádzajú obytné štvrte, pekné prízemné domy radené za sebou s parkovaním. V niektorých sú zriadené byty na prenájom, v ich okolí sú udržiavané parky.