
Zaujímavý železničný most pred Loch Lommond.

Po ceste do Oban sme išli krásnou krajinou a kde tu bus zastavil v malom mestečku.

Nádherné miesto, kde bus spravil malú zachádzku.
V obchodnom dome Overgate v Dundee som si kúpil modrú bundu proti vetru. Chcel som sa lepšie vyzbrojiť proti škótskemu počasiu. Nejakým malým nedopatrením mi pri pokladni zabudli dať dole zabezpečovaciu bránu - bezpečnostný kód. Prešiel som okolo pokladne a neupozornilo nás na to ani pípanie. Zistil som to až v Edinburghu, že bezpečnostný kód mám stále v bunde.

Mesto Oban a nad ním je kópia rímskeho kolosea, ktoré nikdy nebolo dostavané.
Búchali sme do toho, no nedalo sa to jednoducho odstrániť. Rasťo to chcel rozbiť v Oban veľkým kameňom. No ja som sa bál, že mi vnútri bundy zostane diera. Vošiel som preto radšej do obchodu s odevmi. Vysvetlil som im ako sa mi to prihodilo a poprosil ich, či by mi to nezložili dole. Mali tam celkom iný zabezpečovací systém ako v Dundee. Poradili mi v ktorom obchode majú niečo podobné. V obchodnom centre som žmurkol na predavačku, ona mi to ochotne zložila a mali sme problém vyriešený.

Na lodi Caledonian MacBrayne.
Nalodili sme sa v prístave na loď „Ferry". Ostrov Mull je členitý, má pestré scenérie, nachádzajú sa tu kopce, hory a bažiny. Sú tu listnaté lesy chránené jazerami. Veľmi členité pobrežie ponúka skalné útesy, pokojné zálivy a rozsiahle biele piesočnaté pláže. Plavba trajektom bola obrovským zážitkom. Pobehoval som hore po palube a fotografoval krásne scenérie vytvorené ostrovčekmi uprostred mora.




Cestou trajektom na ostrov Mull.
Pristáli sme na mole v dedinke Craignure. Bolo už neskoré popoludnie, autobusy veľmi nechodili ďalej do vnútrozemia ostrova. V blízkosti prístavu sa nachádza originálna škótska ostrovná železnica. Po dvojkilometrovej trati sa tu preháňa parná a dieselová lokomotíva. Vybrali sme sa peši k zámku Torosay, okolo cesty bolo veľa dozretých černíc. Batohy sme mali ťažké, kráčali sme pomaly a jedli pritom krásne veľké černice.


Hrad Torosay.
Zámok má zaujímavú históriu a nachádza sa tu tiež záhrada milencov. Bol vybudovaný v polovici 19. storočia na návrh prominentného architekta Dávida Bryce a je príkladom škótskeho barónskeho slohu. V súčasnosti je stále obývaný a jeho majiteľ návštevníkom sprístupňuje celé prvé podlažie. Mali sme trochu smolu, zámok a železnica už boli zatvorené. Obišli sme okolie zámku, zastavili sme sa pri koníkovi, ktorý sa s nami spriatelil. Prešli sme sa cestičkou až k moru, kde sme mali výhľad na ďalší hrad „Duart Castle".

Vracali sme sa, koník pribehol k plotu a milo sa nám pozdravil zaerdžaním.

Ja a pekný výhľad na more.

Ďalši hrad na ostrove Duart Castle.

Rasťo pri keltskom pomníku.

Na ostrove boli pestrofarebné rastliny.

A krásne scenérie.
Po obhliadke sme sa vrátili naspäť do dedinky Craignure. Trajekt nám odchádzal až o hodinu. Sadli sme si na pivo v miestnom pube Craignure Inn. Rozprávali sme sa po slovenský a pri vedľajšom stole boli dvaja muži. Jeden z nich sa nám prihovoril anglicky, že či sme zo Slovenska. Bol to Nemec, ktorý poznal Slovensko a jeho priateľ bol Američan.

Priateľské stretnutie v pube Craignure Inn.
Muži si objednali niečo k jedlu a tak sme im zapriali „bon appetit". Američan bol zvedavý ako sa to povie po slovensky. Opakoval to po nás. No namiesto „dobrú chuť" stále hovoril „dobra huta". A tak sme mu vysvetlili, že huta je po slovensky vlastne „iron factory". Američanovi bolo z toho tak veselo, že nám ihneď objednal po škótskej whisky. Z ostrova sme odchádzali v povznášajúcej nálade.

V noci sme sa vrátili do Oban a pred Tescom sme sa stretli so známou Jiřinou,
ktorá tu žije a študuje v mestečku Dunbeg.
( pokračovanie nabudúce)