Majster poézie smrekového lesa

Rudovi Jurolekovi po jeho piatej básnickej zbierke Život je možný (2007), za ktorú získal v roku 2008 prestížnu cenu Bank Austria Literaris, vyšla na konci roku 2009 ďalšia kniha poézie Smrekový les vo vydavateľstve Modrý Peter. Je rozdelená do dvoch nálad Zosnovanie neba a Byť je ľudské. Juroleková poézia je úprimná a naturálne ladená. Je odrazom jeho prechádzok, západov slnka a tušenia nebeských záhrad. Jeho poézia vzniká v tých najobyčajnejších chvíľach: „Spomenul som si, teraz v zime, o štvrtej ráno, na cinkanie porcelánu a kovových lyžičiek vo vilkách na okraji kúpeľného mesta..."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obálka knihy Smrekový les od autora Ruda Juroleka
Obálka knihy Smrekový les od autora Ruda Juroleka 

Autor sa rád pozerá do neba a stačí mu na to májová obloha. Jeho zosnovanie neba sa podobá oblohe, žiari slnka, chuti lesných jahôd a tôni starých stromov. Uvedomuje si pritom, že: „Raj niekedy míňame len o chĺpok reality, o chýbajúci protón jasu." Stopy raja nachádza v bystrinách, tôninách a lesných cestičkách, keď cíti dych lesných zvierat, farbu poľných plodov, alebo aj vôňu žihľavy. Vtedy sa pýta sám seba: „Tak z toho sa spriada nebo? Z tej najskromnejšej látky sveta?" Zachytenie tejto krásy je ako okamih letu bielych chumáčikov z odkvitnutej vŕby: „Padnú kamsi a stratia sa, hoci v sebe nesú všetku krásu sveta." Uvedomuje si pritom, že aj sny takto často vyjdú navnivoč, pretože realita sveta sa s nimi nechce zhodnúť. „Ale sny sa neúnavne vracajú ... v novom a novom pokuse o večnosť"

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Obrázok blogu

obr. 1 Ilustrácia v knihe od Vladimíra Jeníka

V druhej nálade „Byť je ľudské" jeho poézie prestupuje smútok a melanchólia s premenami ľudského bytia: „Niekedy už nevládzem: najradšej by som si ľahol do jesenného lístia a splynul so zemou a nebom." Bolesť života sa podľa neho ukrýva vždy v jadre, ktoré zakrýva svojim telom. Už ho neprekvapuje, že svet skutočne jestvuje, aj keď „Pred rozváňajúcou pekárňou sa chichocú červenovlasé dievčatá. Ach, ten chichot!" Je ešte schopný vidieť krásu aj v skupine stromov uprostred zimného poľa, ale už v tom nenachádza radosť.

Obrázok blogu

obr. 2 Ilustrácia v knihe od Vladimíra Jeníka

SkryťVypnúť reklamu

Podstatné je preňho zažiť zase leto s jeho nebeským svetlom a zemským túžením: „Podstatné je znovu uvidieť svoju ruku, ako sa drží života ... Len potom môžem milovať." Juroleková nová knižôčka je vydaná v akurátnom formáte, číta sa ľahko a atmosféru poézie dobre dotvárajú ilustrácie Vladimíra Jeníka. Štýl písania nadväzuje na jeho predchádzajúcu zbierku, je len obohatený o niekoľko ďalších okamihov života. Nehľadá v ňom niečo nové, skôr sa približuje k samej podstate básnenia a používa pritom minimalistické postupy. Jeho štýl vychádza z presného ťahu pera po papieri, ktorému sa kedysi učili len skutoční majstri písaného slova akými boli čínski a japonskí básnici haiku, zameraní na prírodné motívy. A v tom je Jurolek naozajstným Majstrom poézie smrekového lesa.

Medard Slovík

Medard Slovík

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu