
Príbeh sa začína v lete, pred dverami nájde často bedničku byliniek, zemiakov, mrkvy, alebo hrnček divokých jahôd od vidiečanov. Postupne odhaľuje život horskej komunity s upadajúcou cirkvou, abstraktnosťou štátu a zachytáva skutočný život spojený s drsným prostredím.
Juh krajiny sa odlišuje od severu, miestna klíma i ekonomika k tomu prispievajú. Je to špecifický rytmus. Život sa tu odohráva cez deň. Skoro ráno čo najskôr spraviť nákupy, upratať dom, zarobiť si niečo v štátnej správe.
A ostatok dňa venovať tomu, na čom naozaj záleží - jedlu, stretávaniu sa s priateľmi a rodinou. Je to Taliansko, tak provinčné, nechané samé sebe, bez profesionálneho šarmu. Je to kút kam cudzinci až tak moc nechodia, zastrčený v jadranskej oblasti.
Na svojich potulkách so ženou po okolí opisuje prastarú krajinu obrábanú rukou človeka. Lány kukurice, ovocné sady, vinohrady dozrievajúce na jeseň. Všíma si sily horskej komunity.
Neprichádzajú tu žiadni cudzinci, len turisti - rodáci z Toronta a iných kútov sveta, ktorí sa cez leto vracajú naspäť do svojej rodnej krajiny. Vdovy zo sveta prichádzajú čakať na smrť.
Niektoré dievčatá emigrantov si v dedine nájdu mužov, vydávajú sa a zabudnú na ostatný zvyšok svet, žijú tradičný južanský spôsob života plný detí.
Synovia z chudobných dedinských rodín vstupujú do cirkvi z dôvodu materiálneho zaistenia, ako duchovného poslania. Ich posolstvo skôr davy ľudí odvracia od cirkvi.
V letnej dedine ľudia žijú nadivoko nespútane. Oproti kostolu je postavené pódium, z ktorého duní hudba, z narýchlo postavených reprákov. Po lete odchádzajú turisti preč, večery sú chladnejšie a lesy dostávajú jasnú žltú farbu, s čírym jasom v horách.
Táto knižka plná zvukov, farieb i emócii si ma pri čítaní podmanila v jej ročných obdobiach - v hlbokom tichu zimy, kúzla rozkvitajúcej sa jari, horúceho letá, či chladnejšieho jasu jesene.
Zaujali ma opisy ľudských vzťahov na pozadí histórie divokosti i slobody Talianska a Európy ako takej. Odporúčam si kúpiť knižku a zažiť s ňou jeden rok na chrbáte Talianska v horách Abruzzy.