Sedem nezabudnuteľných hviezd

V týchto dňoch si spomíname na našich blízkych, ktorí nás navždy opustili. Chodíme na cintoríny a krematória a kladieme k hrobom či miestam ich posledného odpočinku vence, kvety, zapaľujeme sviečky a kahance. Opätovne sa presviedčame o pravdivosti vety, že skutočnú hodnotu ľudí si najviac uvedomíme až vtedy, keď ich strácame. Ich smrť je najbolestnejšia v prípade príbuzných – rodičov, súrodencov, partnerov či detí. Zo sveta odišlo aj dosť veľa ľudí, ktorých som poznal ako malý chlapec a považoval som ich za svoje idoly. Dnes môžem byť jedine rád, že som s takýmito ľuďmi aspoň krátko žil na rovnakej planéte. Tu je sedem pre mňa výnimočných mužov, ktorým by som chcel vzdať poctu možno aj práve preto, že všetci zomreli priskoro:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

1977 – ELVIS PRESLEY (42)

Kto by nepoznal slaďák Love Me Tender? Bohvie, koľko párov sa pri hudbe Elvisa Presleyho dalo dokopy a keďže tanec je vraj len vertikálne vyjadrenie horizontálnych túžob, tak namieste je aj otázka: koľko detí bolo krátko po vypočutí tejto piesne splodených. Jedno je isté – moji rodičia kráľa Rock and Rollu takisto milovali a možno by som sa bez neho ani ja nenarodil. Práve v roku 1972 naspieval Elvis pesničku Alwayse on my mind, venovanú manželke Priscille a vtedy 4-ročnej dcérke Lise Marii.V každom prípade mi bolo vždy pri spomínaní Elvisovho mena ľúto, že zomrel ako 42-ročný, teda veľmi mladý. V čase jeho smrti som mal iba 5 rokov a tak som jeho existenciu ani smrť veľmi nevnímal. Ale o to vzácnejšie však pre mňa boli platne, ktoré som objavil v našej rodinnej diskografii a opatrujem ich spolu so starým, ale stále funkčným gramofónom dodnes. A priznám sa, že zo všetkých jeho songov mám najradšej jeho interpretáciu pesničky Fever. Po smrti Elvisa Presleyho ho začali mnohí napodobňovať a robia to dodnes. Po svete behajú tisícky jeho dvojníkov a veľa Američanov je dodnes presvedčených o tom, že aj originálny Elvis ešte stále žije.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1980 – JOHN LENNON (40)

Aj keď existencia legendárnej skupiny The Beatles sa skončila krátko pred mojím narodením, tak k ich tvorbe som sa pochopiteľne ako puberťák dostal a považoval som ju za geniálnu. Mená členov skupiny Beatles – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Star v čase mojho detstva poznal hádam každý. Aj v našej školskej kapele sme sa hrali na beatlesákov a učili sa hrať a spievať hity ako Hey Jude, Yellow Submarine, Strawberry Fields Forever. Mnohí z fanúšikov možno tajne dúfali, že sa slávna britská kapela po svojom rozpade ešte niekedy dá dohromady. Ale ich nádeje definitívne zhasli 8. decembra 1980, kedy bol v New Yorku zastrelený John Lennon. Pred jeho domom Dakota si naňho počíhal vtedy 25-ročný Marc Chapman, ktorý ho zasiahol štyrmi ranami z revolveru. Jedna zo striel poranila Johnovi srdečnú aortu a aj napriek pomerne rýchlemu prevozu do nemocnice zomrel na vykrvácanie. Spomínam si, že ešte aj v období hlbokého komunizmu bol atentát na Lennona, ktorý sa považoval za hlásateľa mierových myšlienok, označovaný za mimoriadne zverský a odsúdeniahodný čin. Myslím, že násilná smrť Johna Lennona poznamenala milióny ľudí a tiež som patril k tým, čo na jeho počesť niekoľko rokov nosili na nose preňho typické okuliare s okrúhlym rámom nazývané „lenonky“. A aj pieseň Imagine si budem navždy spájať s Lennonom.

SkryťVypnúť reklamu

1985 – KAROL DUCHOŇ (35)

Angličania majú Toma Jonesa, Česi Karla Gotta a my Slováci sme mali Karola Duchoňa. S týmto spevákom som bol spätý naozaj od útleho detstva, nakoľko si zobral v roku 1971 za manželku našu susedu Elenu (o ktorej neskôr naspieval aj rovnomennú pieseň) a nasťahoval sa do domu na Dunajskú 40, kde sme svojho času bývali. Duchoňa mala veľmi rada moja babka z maminej strany, ktorej venoval platňu s pesničkou Na srdci mi hraj aj s vlastnoručným podpisom. Keď som mal 13 rokov, tak Karol zomrel na akútne zlyhanie pečene, čo bola mimoriadne smutné najmä pre jeho dcéru Danku, s ktorou sme sa od malička poznali. Práve ona ma požiadala, aby som o jej otcovi napísal spomienkovú knihu. Vyšla v roku 2005 pri príležitosti 20. výročia úmrtia Karola Duchoňa. Ešte viac ma však teší, že možno aj vďaka nej sa o legendárnom slovenskom spevákovi začalo v spoločnosti oveľa viac hovoriť, bola skupinou Desmod prespievaná pesnička V slovenských dolinách a Duchoň dostal in memoriam cenu Aurel 2006 za celoživotný prínos populárnej hudbe. Odkaz známeho speváka je stále živý, čoho dôkazom je aj fakt, že jeho piesne vychádzajú tento rok v novom šate napríklad na albume nevidiaceho speváka Maroša Banga.

SkryťVypnúť reklamu

1991 – FREDDIE MERCURY (45)

Líder skupiny Queen bol mimoriadne charizmatický človek a úžasný spevák, ktorého smrť šokovala azda celý svet. Freddie Mercury vlastným menom Farrokh Frederic Bulsara sa narodil v Zanzibare a mal indicko-perzský pôvod, vyrástol v Indii, kde sa naučil hrať na klavíri a do Anglicka prišiel v roku 1964. V roku 1970 založil Freddie Mercury skupinu Queen spolu s gitaristom Brianom Mayom a bubenníkom Rogerom Taylorom. Neskôr k nim pribudol basgitarista John Deacon a postupne sa vypracovali na poprednú svetovú rockovú formáciu, ktorá dokázala vyše 20 rokov produkovať nezabudnuteľné hity. Posledný singel The Show Must Go On spevákovým úmrtím získal neprekonateľnú symboliku. A nakoľko Freddie Mercury zomrel na AIDS - syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti, tak sa v nasledujúcich rokoch pomerne veľká pozornosť venovala ochrane pred možnými rizikami získania vírusu HIV ako aj boju proti tejto zákernej chorobe. Osobne nikdy nezabudnem na koncert skupiny Queen v Budapešti, o ktorom sa nakrútil aj rovnomenný film. V jednej scéne sa Freddie spolu s kolegami z kapely plaví v lodi na Dunaji okolo budovy maďarského parlamentu a robí si srandu, že by ten pekný dom kúpil. A keď na budapeštianskom štadióne zaspieval Mercury maďarskú ľudovú pesničku (hoci jej text mal napísaný na ruke), tak som naším južným susedom hrozne závidel, že sa takejto pocty dočkali.

SkryťVypnúť reklamu

1994 – KAREL KRYL (50)

Keď som v roku 1986 počul pieseň Anděl zborovo spievanú študentmi bratislavských vysokých škôl v doprovode gitary na nejakom bytovom žúre, tak som nechápal, prečo je jej pôvodný interpret – spevák Karel Kryl vlastne v Československu zakázaný. Jeho tvorba na mňa pôsobila veľmi citlivo až lyricky. Skôr som v ňom videl romantického básnika, než nejakého štvavého nepriateľa a odporcu komunistického režimu ako nám ho vykreslovali aj vďaka tomu, že pracoval počas emigrácie v Mníchove v zakázanom rádiu Slobodná Európa. V pamätných novembrových dňoch roku 1989 prišiel Kryl z Nemecka do ČSSR a zúčastnil sa demonštrácie na Námestí SNP v Bratislave, kde som ho videl a počul prvý raz naživo. Spieval aj skladbu Bratříčku zavírej vrátka, ktorú zložil v roku 1968 ako bezprostrednú reakciu na vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. A vtedy som pochopil, že zakázané ovocie ľuďom najviac chutí, pretože preplnené námestie odspievalo celú pieseň s ním. Karel Kryl bol idealista a rovnako ako mňa ho mrzelo, že sa v roku 1992 začal deliť spoločný štát. Slovensku však zostal verný aj naďalej. Dokonca bol počas môjho pôsobenia v denníku Smena jej spolupracovníkom. V tom čase už bol zase pre niektorých mocných v Prahe nepohodlným, nakoľko si dovolil kritizovať vo svojej tvorbe novodobé pomery v republike a činy ponovembrových politikov. Niektorým z nich možno aj odľahlo, keď 3. marca1994 Kryl umrel, čo veľmi smutné, rovnako ako skutočnosť, že text skladby Demokracie je aktuálny až dodnes.

1998 – DUŠAN PAŠEK (38)

Keď sa v roku 1985 stali hokejisti Československa v Prahe majstrami sveta bola to mimoriadna udalosť pre oba národy! Radosť ľudí bola o to väčšia, že sa nám v ceste za titulom šampiónov podarilo poraziť 2:1 obávaného a nenávideného súpera - Sovietsky zväz. Víťazný gól strelil Slovák Dušan Pašek, ktorého pre jeho bojovnosť a dravosť na ľade fanúšikovia milovali či už hral za Slovan alebo národné mužstvo. Hráč s číslom 22 na drese bol aj mojím miláčikom a zbožňovaným idolom a veľmi som sa tešil, keď mi v roku 1994 poskytol rozhovor ako hráč Minnesoty North Stars. Takisto som bol prítomný na jednej oslave, kde Ceco hovoril o tom, že keď bude dobrý Slovan, bude sa dariť aj slovenskej reprezentácii, čo sa v budúcnosti zopár krát aj potvrdilo. Spomínam si aj na to, že som 15. marca 1998 išiel okolo Clubhotelu Slovan, kde mal Pašek svoju kanceláriu netušiac, že v nej leží vtedajší prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja s prestrelenou hlavou. Okolnosti tejto tragédie neboli dodnes objasnené, ale asi nikomu z nás, čo sme Pašeka poznali, sa nechce veriť, že by taký veselý človek a optimista chcel dobrovoľne opustiť svet, ktorého súčasťou už boli tri jeho deti – syn Dušan, dcéra Alexandra a malý synček Dominik.

2000 – PETER DUBOVSKÝ (28)

Máloktorý z chalanov nechcel byť aspoň raz v živote futbalistom. Ani ja som nebol výnimkou a keď do prípravky Slovana vyberali nádejných adeptov, tak som na Tehelnom Poli nemohol chýbať. Napokon som však skončil u mladších žiakov ČH Bratislava, kde nás trénoval legendárny Božin Laskov. V máji 1972, teda v rovnakom roku ako ja, sa v Bratislave narodil modrooký chlapec a dostal meno Peter Dubovský. S futbalom začínal v TJ Vinohrady, na dnes už neexistujúcom ihrisku pri Bajkalskej ulici. Netrvalo dlho a prestúpil do Slovana, kde si ho ako dorastenca všimol tréner Dušan Gallis, ktorý ho vytiahol do A mužstva. Tento mladík začal stvárať na ihrisku kúsky, vďaka ktorým vytŕčal spomedzi spoluhráčov a prevyšoval súperov. Stal sa najlepším strelcom federálnej ligy, získal so Slovanom titul majstra Československa, dostal sa do spoločnej reprezentácie, ktorá do poslednej chvíle bojovala o postup na MS 1994 do USA. Bol a asi aj na dlhé roky zostane jediným Slovákom, ktorý obliekal dres kráľovského Realu Madrid. Aj po prestupe do Ovieda patril k najvýraznejším hráčom kvalitnej španielskej ligy a bol oporou slovenskej reprezentácie, ktorá sa však za jeho života na žiadny svetový či európsky šampionát neprebojovala. Podarilo sa jej to až v roku 2010, keď sme hrali na MS v Afrike a naším najlepším strelcom sa stal Róbert Vittek – dvojnásobný laureát ceny Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov. Keď Peter Dubovský v roku 2000 tragicky zahynul počas dovolenky v Thajsku, spôsobilo to na Slovensku rovnaký šok ako nedávna smrť hokejistu Pavla Demitru. Vôbec by neuškodilo, keby po ňom pomenovali v Bratislave futbalový štadión, pretože najmladšia generácia dnes už ani nevie, kto Dubovský vlastne bol...

Roman Slušný

Roman Slušný

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Píšem, lebo ma to baví. Som autorom knihy Karol Duchoň - Muž s veľkým srdcom a publikácií Nezostalo po nich ticho I a II. Pracoval som ako novinár, momentálne sa venujem podpore slovenskej vážnej a populárnej hudby a výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu