
Kde to je?
Dedinku Chalúpkovo nenájdete na mape a asi sa pod týmto názvom nenachádza ani v žiadnom navigátore a predsa existuje! Nachádza sa v katastri obce Liptovská Štiavnica, teda približne štyri kilometre od Ružomberka smerom na Poprad. Ide o zatiaľ dvojradovú výstavbu zloženú z prevažne tradičných liptovských dreveníc, ktoré sa dajú buď kúpiť alebo prenajať. A keďže nie som bohatý ako napríklad spevák Robo Papp a nemôžem si dovoliť kúpu drevenice v hodnote cez 90-tisíc eur (bez zariadenia), tak som sa rád využil ponuku majiteľa jednej z chalúpok a strávil v nej so svojími blízkymi pár dní. A tento rok sa mi to podarilo dokonca až dvakrát. Prvý raz koncom januára som tu oslavoval svoje narodeniny a pred niekoľkými dňami sme si v Chalúpkove urobili prvú zastávku počas našej krátkej dovolenky na Liptove. Mohol by som teda porovnávať letný a zimný pobyt, ale zároveň by som musel konštatovať, že je jedno, v akom období sem zavítate, nakoľko je tu rovnako krásne počas celého roka. A to dokonca v každom počasí. Paradoxne sa možno aj potešíte, ak vonku začne pršať alebo snežiť, pretože vy sa budete môcť schovať do chalúpky a užívať si jej pohodlie, ktoré by sa pokojne dalo nazvať luxusom.
Pozor na auto!
Jediným negatívom pri našej ceste do Chalúpkova boli prístupové komunikácie, ktoré vedú cez Liptovskú Štiavnicu ku dreveniciam. Tie, ktoré sú na území obce boli riadne rozbité, takže bolo treba jazdiť po nich opatrne a pomaly. Priamo cez osadu, kde sa nachádzajú samotné chalupy vedie príjazdová cesta, ktorá je v perfektnom stave, takže tu sa už nemusíte báť, že si odtrhnete na aute výfuk alebo rozmlátite podvozok. Pri každej drevenici sú minimálne dve miesta na parkovanie a netreba mať obavy, že by ste nemali kde odstaviť svoje auto. Rovnako nehrozí, že by ste sa v nepriaznivom počasí brodili k chalúpke snehom, blatom alebo nebodaj kalužami vody. K chalúpkam vedú široké chodníky z kamennej dlažby, ktoré sú udržiavané aj v zime, takže sa nemusíte báť, že by ste po kolená do niečoho zapadli alebo sa namočili. Napriek tomu je dobrým zvykom sa hneď pri vchodových dverách vyzúvať a po domčeku behať len v papučkách, pretože na hriešne drahých podlahách nevyzerá žiadna špina dobre. To už sa pomaly dostávame k vnútornému zariadeniu chalupy, kde nájdete všetko, na čo si len spomeniete.
Chata ako luxusný hotel
Môj opis sa bude týkať chaty Natálka, v ktorej sme boli ubytovaní, hoci viem, že menšie drevenice sa svojím vybavením od tej našej asi v niektorých detailoch líšia. Na prízemí je moderná kuchyňa, obývačka a príslušenstvo, teda WC a kúpeľňa, v ktorej nájdete sprchovací kút, vaňu, pričom obe sú vhodné aj pre dve osoby súčasne :), obrovské umývadlo a aby ste nepovedali, tak aj saunu, kým na poschodí sa nachádzajú tri spálne a ešte jedna kúpeľňa so sprchovacím kútom a toaleta, na ktorej si takisto môžete v malom umývadle umyť ruky. Celému interiéru chalupy dominuje drevo, z ktorého sú nielen obvodové steny, ale aj rámy okien a pomerne veľa kusov nábytku či bytových doplnkov či ozdôb. V obývačke sa nachádza okrem sedačky, kresiel a malého stolíka, ešte aj krb, v ktorých si v zime môžete vytvoriť romantickú atmosféru, pretože prikurovať vôbec netreba. Teplo vám v celom objekte dostatočne zabezpečia v niektorých miestnostiach radiátory alebo podlahové kúrenie. Čo sa týka samotného vybavenia, tak žienke v kuchyni ani mužovi v obývačke nebude chýbať hádam nič. Je tam všetko, čo človek potrebuje alebo na čo si spomenie. Pri mojej prvej návšteve som si musel pripadať ako blázon, že som z Bratislavy dovliekol DVD prehrávač s USB vstupom, aby sme mali na čom pozerať filmy, pretože ten tam samozrejme bol pripojený k obrovskému LCD televízoru na stene, ktorý navyše disponoval kvalitným satelitným signálom. Takže by ste v každom prípade mali čo pozerať v telke, aj keby pršalo týždeň v kuse a vám by sa nikam nechcelo alebo by vás nebodaj zasypala snehová lavína.
Prekrásne okolie
To však nehrozí, pretože Chalúpkovo sa síce nachádza v blízkosti kopcov, ale nie sú to našťastie žiadne veľhory a nijaké bezprostredné nebezpečenstvo súvisiace s prírodnou katastrofou vám teda nehrozí. Dokonca ani neďaleká rieka Váh sa až sem nevyleje. Prechádzka po okolitých lúkach je veľmi príjemná a zdraviu prospešná. S veľkou pravdepodobnosťou môžete v blízkom okolí natrafíť na kone alebo minerálny prameň s veľmi chutnou vodou príjemnej teploty a to v každom ročnom období, ktorý vyviera asi 50 metrov nad chalupami. Ak by ste si chceli vyraziť na dlhší výlet, tak pri pohľade na mapu okolia si s radosťou uvedomíte, na akom strategickom mieste sa nachádzate, ale zároveň možno budete mať problém vybrať si, kam vlastne chcete ísť. V letných mesiacoch budú vašu pozornosť asi priťahovať možnosti kúpania a v zimných lyžiarske strediská. Najbližšie je z Liptovskej Štiavnice do Thermal Parku v Bešeňovej, vyblázniť sa na snehu môžete v Skiparku Ružomberok.
Výlet do Vlkolínca
Ak zatúžite po spoznávaní národného dedičstva, tak sa vyberte do historickej obce Vlkolínec. My sme tak urobili a veruže to stálo za to! Priznám sa, že doteraz som o tejto drevenej dedine, ktorá je od roku 1993 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, veľa nevedel a vlastne ani to, kde sa presne nachádza a tak som bol celkom zvedavý, čo ma vlastne čaká. Dobrodružstvom je už samotná cesta autom hore, nakoľko Vlkolínec sa nachádza vo Veľkej Fatre v nadmorskej výške 711 metrov a vedie k nemu len jedna úzka a dosť strmá cesta, na ktorej sa protiidúce vozidlá musia jedno druhému vyhnúť pri dosť riskantných manévroch. Ak to zvládnete, tak samotná exkurzia po dedine je už celkom bezproblémová. Väčšina domov vyzerá ako by v nich nikto nebýval, hoci sú skoro všetky pekne vymaľované, ale môže sa stať, že narazíte na niekoho z miestnych obyvateľov. S nami sa dal do reči fúzatý asi 50-ročný pán, ktorý nás pozval k sebe do humna, kde nám ponúkol pálenku, koláče a možno by aj pár klobás zvesil z tyče a zabalil nám ich na cestu, keby sme o ne prejavili záujem. Dobrý dojem z neplánovanej návštevy a skvelého pohostenia však napokon pokazil samotný hostiteľ, keď si od nás pri odchode vypýtal peniaze. Zdá sa, že na Slovensku podniká každý ako vie a vodiť si naivných turistov do domu a potom ich skasírovať je určite skvelý biznis.
Čarovný Liptov
Z Chalúpkova však môžete vyraziť aj do iných končín. Na Oravu, do Nízkych Tatier, Západných Tatier, Vysokých Tatier, pričom tu na každom kroku môžete natrafiť na salaš a ochutnať žinčicu, bryndzu či ovčí syr. My sme zavítali na salaš Krajinka, ktorý je v tejto lokalite asi najvychytenejší, pretože problém bol nielen niekde zaparkovať, ale aj dostať sa k stolu. Pri oboch našich návštevách sme museli chvíľu stáť pri dverách a čakať, kým sa uvoľní miesto. Človek si však môže čakanie skrátiť nákupom miestnych pekárenských špecialít, ku ktorým by som zaradil aj pečené buchty s rôznymi príchuťami, super štrúdlu či nenormálne chutný a mäkký chlieb. Na salaši sú aj ovečky, ale v nepriaznivom počasí bývajú za sklom, čo najmä pre deti nie je také atraktívne ako keď sa ich môžu naozaj dotknúť. Kultovou postavičkou je aj somárik, s ktorým sa takmer každý návštevník chce odfotiť. Blízko je však aj do aquaparku Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, kde nás trochu odrádzali príliš vysoké ceny vstupného alebo na kúpalisko v Liptovskom Jáne, na ktorom je takisto termálna voda. Nenáročným v horúcom lete postačí aj Liptovská Mara. Počas nášho pobytu v Chalúpkove sme zistili jedno - nech sme zažili akýkoľvek skvelý výlet, alebo prežili krásny deň, vždy sme sa radi večer vrátili do našej dreveničky, v ktorej sa dalo príjemne oddychovať, zabávať a v noci najmä fantasticky sa vyspať. To ticho, ten vzduch, tá romantika. Keď si na to spomeniem, mám chuť zavrieť oči a snívať, že som tam! A ak sa do Liptovskej Štiavnice raz vyberiete, tak asi aj vy pochopíte, prečo sa mi v Chalúpkove vždy tak páči.