Všetci ľudia budú bratia

Písmo: A- | A+

V tejto dobe to znie ako sci-fi. Veď naše vzťahy skôr pripomínajú bratov zo Simmelovho románu, ktorého názov som si požičala. Čas a energiu používame na útoky voči iným. Väčšinou slovné a vo virtuálnom svete. Na šťastie. Zatiaľ.

Obviňujeme všetkých. Sťažujeme sa na všetko. Že všetko je dobré na dve veci. Lebo je hnusná doba. Lebo je korona. Naozaj je hnusná? Žili by ste radšej povedzme v stredoveku? Alebo v období holokaustu? Ja nie.

Niektorí kričia, že za všetko môžu politici. Možno. Tak trochu. Ale to my sme ich zvolili. My sme im dali moc. A oni ju používajú a zneužívajú. My sme za to zodpovední.

Ďalší obviňujú Boha. Ako sa na to všetko môže pozerať? Prečo to dopustí? A čo by ste konkrétne chceli, aby urobil? Ďalšiu potopu? Asi nie. Ale ani nemusí. Veď tú si možno časom tiež spôsobíme my, ľudia. Verte mi, Boh nič nedopúšťa. Zase to robíme iba my, ľudia. Máme slobodnú vôľu. Deje sa presne to, čo dovolíme, aby sa dialo. Aj Hitler robil iba to, čo mu zvyšok ľudstva dovolil.

Nepáči sa nám svet okolo nás? Tak ho zmeňme. Neurobí to nikto iný. Ani Boh, ani politici. Ak nie sme spokojní s politikmi, spomeňme si na to, keď budú ďalšie voľby. A vymeňme ich. Alebo rovno kandidujme. Nepáči sa nám polarizovanie názorov v spoločnosti? Slovné útoky? Nadávky? Tak prestaňme hnať veci do extrému. Prestaňme nenávidieť. Prestaňme iným vnucovať naše názory. A našu predstavu o ich živote. Dajme každému slobodu. Nech sa rozhoduje sám za seba. Veď moja sloboda končí tam, kde začína sloboda iného človeka. V podstate platí, že ak neubližujem nikomu a ničomu, tak si môžem robiť, čo chcem. Prvá časť vety je dôležitá. Odporúčam prečítať ešte raz.

Že je to všetko ťažké? Nemožné? Jasné, že je. Ťažké. Ale nie nemožné. Najťažšie je pracovať na sebe. Zmeniť seba. Svoj prístup, pohľad na svet. Oveľa ľahšie je hľadať chyby na iných. Dávať im za to rôzne nálepky, označenia. A presviedčať ich, aby sa zmenili. Tak, aby spĺňali našu predstavu o nich.

Moja babka hovorievala, že všetko sa dá, len treba chcieť. Ak chceme, tak zmeníme svet. Stačí prekonať vlastnú lenivosť a strach a začať na sebe pracovať. Prekonať strach zo všetkého, čo je iné. Čo nezapadá do našej predstavy o dokonalosti. Do šablóny, ktorú sme si vytvorili. Lebo všetko, čo je mimo šablóny, považujeme za hrozbu. Snažíme sa to zničiť, potupiť. Aby sme my boli tí dokonalí. Aby nás všetci mali radi. Aby nás obdivovali. Aby sme zapadli. A naše ego si to mohlo užívať. Ibaže dokonalý je každý jeden z nás. Práve vďaka svojej nedokonalosti a jedinečnosti. Berme to ako dar.

Keď sa zbavíme lenivosti a strachu, bude svet oveľa krajší. Je na nás, čo všetko sme pre to ochotní urobiť. A či vôbec sme ochotní niečo urobiť?

Aj da Vinciho nákresy lietajúcich strojov pred 500 rokmi považovali za sci-fi. A tak snáď raz predsa len všetci ľudia budú bratia. Hoci teraz to tak nevyzerá. Ale dúfam, že to nebude trvať 500 rokov.

Skryť Zatvoriť reklamu