Nežijú, ale živoria

Keď sa do rodiny narodí dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím, je to v prvom rade pre oboch rodičov veľký šok, z ktorého sa nie vždy všetci spamätajú a sú schopní sa so situáciou zmieriť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

A sú mnohé situácie, kedy je na strane oboch rodičov úprimná snaha novú životnú situáciu zvládnuť, ale ani pri najlepšej vôli to nedokážu a rodina sa rozpadá.

Prípadov, kedy sa osamelo žijúci rodičia starajú o svoje ťažko postihnuté dieťa pribúda pričom zväčša ide o matku. Popri druhom rodičovi sa však zo dňa na deň častokrát vytratia aj ostatní príbuzní. Okrem toho, že tieto matky či otcovia sa ocitnú osamotení, dostávajú sa aj do situácie, kde čelia skutočnej chudobe. Poznám pár takýchto prípadov a šokovalo ma, keď som sa dozvedela, z čoho musia vyžiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Petra má 17-ročného syna s ťažkým autizmom. Keďže v okolí ich bydliska nie je škola, kde by ho vedeli a najmä chceli vzdelávať, musela sa rozhodnúť dať syna do internátnej strednej školy vzdialenej od domova. Zamestnať sa jej napriek veľkej snahe nedarí, lebo ani jeden zamestnávateľ aj napriek tomu, že je šikovná a vzdelaná, jej nechce tolerovať časté “očer-ky”, či náhle odchody z práce do školy kvôli záchvatom jej syna. Tým, že jej syn sa vzdeláva na internátnej škole, stratila Petra nárok na príspevok na opatrovanie a “dobrovoľne” musela prejsť na dávku v hmotnej núdzi. Čo iné jej zostávalo. A tak ona s dvomi deťmi musia vyžiť:

SkryťVypnúť reklamu

• z dávky v hmotnej núdzi 157,30 eur (dávka 117,20 + príspevok na nezaopatrené dieťa 17,20 + príspevok na bývanie 89,20 - krátenie o výživné 66,38 = 157,22 zaokrúhlene 157,30 eur), 

• z prídavku na 2 deti (syna a dcéru) 47,04 eur (2 x 23,52). 

Keďže Petrin syn už nespadá do povinnej školskej dochádzky i napriek tomu, že navštevuje strednú školu, príspevok na nezaopatrené dieťa 17,20 eur mesačne jej už na syna vyplácaný nie je. Takže ich celkový mesačný príjem je 204,34 eur.

Toto je jeden z mora prípadov, kedy by sme mali vedieť, čo robiť a ako je možné pomôcť. Jednak byť nápomocný takejto rodine ako jednotlivec. Je to však iba kvapka v mori v porovnaní s tým, koľko rodín našu pomoc potrebuje. Druhou možnosťou je zmeniť systém, čo je ale zdĺhavá a mimoriadne náročná cesta. Avšak akákoľvek snaha, ktorá zlepší život týmto rodinám, je v skutočnosti znakom, že máme šancu byť vyspelou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím, že viete, o čom hovorím.

Anna Šmehilová

Anna Šmehilová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pri službe ľuďom so zdravotným postihnutím som sa naučila citlivo vnímať potreby ľudí okolo seba. Uvedomila som si, že treba vedieť ľudí počúvať, porozumieť im, ale aj hľadať riešenia pre ich lepší život. Preto som sa začala v minulosti verejne angažovať. Aby sa na potreby ľudí nezabúdalo nielen v meste, v ktorom žijem, ale na celom Slovensku. Som presvedčená, že svet sa dá meniť k lepšiemu. A o to sa aj snažím. Sme v tom spolu. Budeme si rozumieť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu