Zomrieť sa nevypláca

Písmo: A- | A+

Dnes som si prečítala článok o jednom dôchodcovi - vdovcovi, od ktorého štát pýta vrátenie časti príspevku na kompenzáciu, ktorú dostala jeho v súčasnosti už nebohá pani manželka. Zomrela totiž skôr, ako zákon predpokladá.

Úradu má chudák dôchodca vrátiť skoro dve tisícky, lebo jeho manželka úpravu bytu, na čo dostala príspevok na kompenzáciu zdravotného postihnutia od štátu, využívala len jeden rok. Pani manželka ochrnula a tak bola potrebná bezbariérová úprava kúpeľne a WC. Na to štát prispieva formou príspevku na kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia. Avšak háčik je v tom, že v prípade príspevku sa musí táto kompenzácia postihnutým využívať minimálne sedem rokov, inak sa musí vrátiť alikvótna časť. 

Viem si predstaviť, že pokiaľ zdravotne postihnutý dostane invalidný vozík, slepeckú palicu, či načúvací aparát, po úmrtí skôr, ako predpisuje zákon sedem rokov, pozostalí túto “hnuteľnú” kompenzačnú pomôcku štátu vrátia. Veď oni ju predsa ani nepotrebujú. Viem, je to patetické. Ale ako vrátiť investované peniaze štátu do úpravy bytu na bezbariérový? Veď ide o “nehnuteľnú” kompenzáciu postihnutia.

Je vôbec normálne, že štát pri priznaní príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia polemizuje o dĺžke života a dožitia postihnutého. Že keď postihnutý zomrie, ups, alikvótnu časť z kompenzácie musia pozostalí vrátiť.

To si ako náš štát predstavuje? Najlepšie by bolo, bezbariérovú kúpelňu aj WC rozobrať na kúsky a vrátiť úradu kachličky, cement, farbu, lepidlo, prácu a ďalšie. 

Prepáčte, ale toto je zvrátené. Postihnutému sa teda skôr zomrieť nevypláca. Lebo na to, aby mohol popri svojom postihnutiu ako tak žiť bez obmedzení, musia jeho blízki počítať s tým, že keď náhodou zomrie skôr, bezbariérovú kúpeľňu aj WC, ktoré oni nepotrebujú, musia predsa štátu vrátiť. A to podotýkam, že okrem toho, že kachličky sa už štátu vrátiť nedajú, tak si úrad dupol a chce vrátenie finančného príspevku bez možnosti na splátky. A to hneď.

Začnime už robiť zákony pre ľudí a nie zákony pre zákony.

Článok, na ktorý reagujem, nájdete tu: http://www.sme.sk/c/8092036/ma-vratit-dotaciu-zena-mu-umrela-skor-nez-pocita-zakon.html

Skryť Zatvoriť reklamu