Mesto Bratislava chce bezohľadne šetriť

Celá Európa i celý vyspelý svet smeruje k zvyšovaniu úrovne kvality života ľudí, vrátane ľudí so zdravotným postihnutím nevynímajúc. Štáty, samosprávy by nemali prijímať opatrenia, ktoré by túto kvalitu života, ktorú doteraz pre svojich občanov garantovali, znižovali a to sa týka aj oblasti dopravy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

V oblasti práv cestujúcich nadobudlo v roku 2011 účinnosť nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 181/2011 o právach cestujúcich v autobusovej a autokarovej doprave, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre autobusovú a autokarovú dopravu, ktoré sa týkajú okrem iného aj nediskriminácie a povinnej pomoci osobám so zdravotným postihnutím a osobám so zníženou pohyblivosťou. Okrem toho Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím vo svojom článku 9 definuje prístupnosť ako formu umožnenia osobám so zdravotným postihnutím, aby mohli žiť nezávislým spôsobom života a plne sa podieľať na všetkých aspektoch života. Štáty by mali prijať príslušné opatrenia, ktoré zabezpečia osobám so zdravotným postihnutím prístup mimo iného i k doprave, a to tak v mestských, ako aj vo vidieckych oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé mestá na Slovensku sa riadia svojimi všeobecne záväznými nariadeniami, v ktorých garantujú mestskú hromadnú dopravu svojim občanom so zdravotným postihnutím bezplatne alebo za symbolickú sumu. Keď to dokážu finančne zvládnuť menšie mestá s nižším celoročným rozpočtom, tak to musí vo svojom rozpočte zvládnuť aj naše hlavné mesto Bratislava.

Považujem za bezohľadné a za bezcitné súčasné konanie a rozhodnutie Mesta Bratislava, ktoré zavádza spoplatnenie mestskej hromadnej dopravy pre svojich občanov so zdravotným postihnutím, ktoré doteraz mali bezplatné. Domnievam sa, že ide o krok späť v rozhodnutí hlavného mesta, ktorý vo svojej podstate prináša spomínané znižovanie úrovne kvality života týmto osobám, čo by sa v súčasnej dobe stávať nemalo. Každá spoločnosť, aj tá v Bratislave, by mala byť citlivá s dôrazom na tých, ku ktorým osud nebol až tak naklonený.

SkryťVypnúť reklamu

To naozaj musí Mesto Bratislava šetriť na zdravotne postihnutých? To už je na tom tak zle, že inde peniaze vo svojom „mega“ rozpočte nevie nájsť? Je na zváženie, či sedia v bratislavskom mestskom zastupiteľstve kompetentní zástupcovia ... či si Bratislavčania zvolili správne ...

Anna Šmehilová

Anna Šmehilová

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pri službe ľuďom so zdravotným postihnutím som sa naučila citlivo vnímať potreby ľudí okolo seba. Uvedomila som si, že treba vedieť ľudí počúvať, porozumieť im, ale aj hľadať riešenia pre ich lepší život. Preto som sa začala v minulosti verejne angažovať. Aby sa na potreby ľudí nezabúdalo nielen v meste, v ktorom žijem, ale na celom Slovensku. Som presvedčená, že svet sa dá meniť k lepšiemu. A o to sa aj snažím. Sme v tom spolu. Budeme si rozumieť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu