Benešova „zrada“

(Slovo, 2013) Dňa 12. decembra uplynie sedemdesiat rokov od uzatvorenia československo-sovietskej zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a povojnovej spolupráci podpísanej v roku 1943.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Česko-Slovensko zastupovala emigračná vláda v Londýne a táto zmluva býva nezriedka označovaná za základ neskoršieho sovietskeho vplyvu v Česko-Slovensku, za „chybu“ či dokonca „zradu“ exilového prezidenta Edvarda Beneša. Ako možná alternatíva sa predkladá údajne zásadný a statočný postoj Poliakov, ktorí s boľševikmi nikdy takto zbabelo nepaktovali.

Nuž, realita nie je taká jednoduchá. Poľsko formálne uznalo sovietsku moc už v roku 1921 v Rižskom mieri. V roku 1932 sa nerozpakovalo so ZSSR uzavrieť zmluvu o neútočení a podobnú zmluvu podpísalo aj s nacistickým Nemeckom v roku 1934. Česko-Slovensko, naopak, patrilo medzi štáty, ktoré najdlhšie odmietali uznať sovietsku vládu a nadviazať so ZSSR diplomatické styky. V roku 1922 bola síce podpísaná československo-sovietska obchodná dohoda, no k oficiálnemu uznaniu ZSSR zo strany Česko-Slovenska došlo až v roku 1934. Až vtedy boli nadviazané diplomatické styky. V ČSR tomu dlho bránili záväzky voči malodohodovým spojencom (najmä Rumunsku, ktoré bolo so ZSSR v spore o Besarábiu), domáca opozícia a tiež istý ohľad voči ruským a ukrajinským emigrantom. Je však pravdou, že od toho momentu sa spolupráca so ZSSR veľmi zintenzívnila. V roku 1935 bola uzavretá československo-sovietska spojenecká zmluva, spolupracovalo sa v oblasti spravodajskej, vojensko-technickej a málokto dnes vie, že v tom období československá tajná služba pomáhala pripravovať sovietskych rozviedčikov na pôsobenie v západnej Európe. Základy sovietskeho vplyvu boli vlastne položené už vtedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento prudký a paradoxný obrat v priebehu dvoch rokov od neuznávania až po priame spojenectvo má svoje vysvetlenie a jeho korene treba hľadať už pri úvahách o vzniku Česko-Slovenska pred rokom 1918. Vtedy sa predpokladala, že nový a relatívne malý štát bude mať svoju oporu proti Nemecku a Maďarsku v Rusku a Francúzsku. Po boľševickej revolúcii zrazu jedna opora chýbala, no vtedy sa to nezdalo dôležité, lebo Nemecko bolo slabé a odzbrojené. Nástupom Hitlera sa situácia zmenila a Beneš ako faktický tvorca česko-slovenskej zahraničnej politiky pochopil, že musí hľadať podporu aj na východe a dohodnúť sa s akýmkoľvek režimom, ktorý panoval v Rusku – hoci aj boľševickým. Preto ten náhly príklon. Beneš bol skvelý analytik medzinárodných vzťahov, ktorý sa snažil v neľahkých situáciách voliť to najmenšie zlo, ako ho chápal on.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne konal aj v roku 1943, keď vidina demokratického slobodného Česko-Slovenska včleneného do rodiny západných štátov – nebola reálna. Bolo vtedy už zjavné, že na východ od Nemecka bude po vojne dominovať ZSSR. Alternatívy pre ČSR boli teda s menšími nuansami len dve: v Česko-Slovensku bude nastolená miestna verzia „lublinského výboru“ z ľudí priamo určených Moskvou, alebo bude môcť na oslobodené územie prísť londýnska emigračná vláda avšak pod podmienkou úzkej spolupráce so Sovietmi. Rozdiel medzi nimi bol taký ako medzi úplnou porážkou a polovičným víťazstvom (alebo polovičnou porážkou). Realizoval sa druhý variant.

SkryťVypnúť reklamu

Beneš (ako faktický diktátor česko-slovenského exilového odboja) sa zrejme domnieval, že výmenou za prísľub kooperácie v zahranično-politickej oblasti Stalin ponechá Československu vnútornú autonómiu, vlastný ekonomický (kapitalistický) systém a akúsi parlamentnú riadenú polodemokraciu. Česko-Slovensko by sa teda vydalo cestou, ktorú počas studenej vojny realizovalo Fínsko. Len to by zrejme domáca podpora komunistickej strany nesmela byť taká veľká a Česko-Slovensko by sa nesmelo nachádzať na takom strategickom mieste vtedajšej Európy...

Beneš možno uvažoval aj o tom, že cez rôzne provizóriá sa mu podarí oddialiť konfrontáciu a definitívne rozhodnutie o orientácii česko-slovenského štátu s tým, že za čas odkladu do hry môžu vstúpiť niektoré iné priaznivé faktory...

SkryťVypnúť reklamu

Predpoklady na takéto úvahy v rokoch 1945 – 1948 neboli až také zlé: sovietske vojská z česko-slovenského územia na rozdiel od Poľska, Maďarska či Rumunska odtiahli a v krajine sa podarilo zachovať systém viacerých politických strán.

Predstavme si, že napríklad komunisti by pre nejakú príčinu (napr. medzinárodné ohľady alebo keby ministri nekomunistických strán postupovali v roku 1948 taktickejšie) si v roku 1948 povedali, že ešte rok-dva počkajú a budú rešpektovať provizórium vlády Národného frontu, a Stalin by zomrel nie v roku 1953, ale napr. o tri-štyri roky skôr. Myslím, že keďže J. V. Stalin mal v roku 1945 už 67 rokov (čo sa pred dvoma-troma generáciami interpretovalo ako pokročilý vek), počítať s jeho smrťou bolo úplne realistické. A podpora komunistov by medzitým dajme tomu klesla z 38 % percent tak na 25 – 20 %, čo v tom čase dosahovali v Taliansku a vo Francúzsku. Prevzatie moci komunistickou stranou by sa potom asi neodohralo a Česko-Slovensko by síce napriek nutnosti v zahraničnej politike brať ohľad na sovietske záujmy si zachovalo domáci liberálny a minimálne polodemokratický charakter s režimom viacerých strán a s efektívnejším a perspektívnejším ekonomickým systémom.

Nestalo sa tak a zrejme to bolo najväčšie Benešovo sklamanie, možno horšie ako mníchovská kríza.

Výsledky spolupráce česko-slovenskej emigračnej vlády so ZSSR a pokus o kompromis tak boli nakoniec len nevýrazné a ťažko zhodnotiteľné: česko-slovenská spoločnosť získala na tri roky „odklad“, akúsi pololiberálnu prestávku, na ktorú bolo možné nadviazať v rokoch 1967 - 1970 a potom v roku 1989. Sovietske vojská sa na našom území správali lepšie než všade inde v strednej Európe a vyhli sme sa obdobiu priamej sovietskej vojenskej správy mimo prifontového územia. Sovietske vojská naše územie opustili už v roku 1946 (v Rumunsku, Poľsku, a pod. zostali dlhodobo už priamo od vojny). Celková miera represií rozpútaných komunistickým režimom bola nepopierateľne menšia než v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Juhoslávii či Bulharsku – a to práve preto, že najvhodnejšie obdobie na vybavovanie si účtov a likvidáciu protivníkov, ktoré bolo tesne po vojne, komunisti nemohli využiť. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch bola materiálna úroveň česko-slovenských občanov lepšia a kvalita a sloboda súkromného života vyššia než vo väčšine ostatných stredo- a východoeurópskych socialistických štátov. Trojročné prechodné obdobie znamenalo aj to, že komunistický režim rešpektoval formálne mnohé inštitúcie a tradície predmníchovskej ČSR: štátnu symboliku, formálnu sieť ústavných orgánov, inštitút prezidenta, existenciu niekoľkých tolerovaných hoci nefunkčných nekomunistických strán a pod. (Nemali sme vlajku s červenou hviezdou, ani podľa sovietskeho vzoru napr. nejaké predsedníctvo Ľudovej rady ako kolektívnu hlavu štátu podľa sovietskeho vzoru a pod.) Tajná polícia na rozdiel od NDR, Rumunska či ZSSR bola menej prebujnelá a diskrétnejšia atď.

Možno to s odstupom času považovať za malý, ale predsa len úspech Benešovej politiky voči ZSSR? To je asi nezodpovedateľná otázka...

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu