Koniec jednej éry Slovenska

Slováci si vo svojej ufrflanosti možno ani nevšimli, že v posledných mesiacoch náš štát dosiahol významný míľnik. Prestali sme byť krajinou vysokej nezamestnanosti a masovej emigrácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Oficiálna nezamestnanosť klesla pod päť percent. Aj keby v súvislosti s očakávaným ekonomickým ochladením opäť narástla, zrejme to už nebudú dvojciferné čísla, aké dosahovala v porevolučných 90. rokoch alebo v čase krízy v rokoch 2009 až 2012.

S tým súvisí aj menej viditeľný, no jasne prítomný pokles vysťahovalectva zo Slovenska. Ak v období 2004 a 2005 sa od nás odišlo okolo 80-tisíc ľudí ročne, v rokoch 2011 až 2015 každý rok priemerne 16-tisíc, tak v roku 2018 tento exodus klesol na 3 300 osôb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajina prisťahovalcov

Zdá sa, že v súčasnosti sa ich viac do vlasti vracia, než ju opúšťa. Je to logické, pretože v dôsledku rastu platov a životnej úrovne sa už nášmu občanovi veľmi neoplatí ísť vykonávať manuálne práce do Rakúska či Británie. Veď ak sme pred pár rokmi rozdiel v mzdách medzi Slovenskom a Západom rátali v násobkoch, dnes ho počítame skôr v percentách.

Stále sa stenčuje zoznam štátov, do ktorých sa Slovákom ekonomicky oplatí emigrovať. Také voľakedy vysnívané destinácie ako Grécko, Taliansko, Španielsko to už nie sú. Ale pretrváva „odliv mozgov“ – vysokovzdelaných odborníkov (vedci, lekári, IT špecialisti), ktorí doma vzhľadom na štruktúru ekonomiky a fungovanie spoločnosti nedokážu nájsť primerané uplatnenie alebo adekvátny plat. No posun od masovej emigrácie príslušníkov všetkých profesií k odchodu zúženého vybraného segmentu je pozitívny jav, ktorý by sme nemali podceňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes rozhodne platí, že viac ľudí sa na Slovensko sťahuje, ako z neho odchádza. Okrem návratu našich občanov sú to najmä pracovníci z Ukrajiny, Rumunska,Česko a zo Srbska. Musíme to chápať ako priaznivý vývoj, lebo stále ide o imigrantov, ktorí sa u nás dokážu ľahko integrovať. Za rok 2018 k nám prišlo 7 200 ľudí, čo je asi dvakrát viac než odišlo.

Tento trend pokračoval aj vlani. Musíme preto zmeniť pohľad na Slovensko. Z krajiny vysťahovalectva sme sa zmenili na krajinu, ktorá je cieľom početných prisťahovalcov za lepším životom. Nie je na tom nič nezvyčajné. Takouto transformáciou svojho času prešli i štáty západnej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Tri etapy vývoja

Ak sa pozeráme spätne na vývoj po roku 1989, môžeme ho rozdeliť na niekoľko etáp charakterizovaných problémami, ktoré sme dokázali vyriešiť. V prvej etape – v období asi tak do roku 2000 – sme prešli na trhovú ekonomiku a v politickej oblasti na model pluralitnej demokracie, ktoré sme aj uhájili.

To sa vo viacerých postsocialistických štátoch nepodarilo a vývoj v nich vyústil do nastolenia autoritárskych režimov (Bielorusko, stredoázijské krajiny). Získali sme vlastnú štátnu nezávislosť a deklarovali sa hodnotovo a politicky ako súčasť demokratickej Európy.

V druhej etape (2000–2010) sme riešili naštartovanie ekonomiky, dosiahli sme členstvo v NATO, EÚ, eurozóne aj Schengene. Tým sme sa formálne zaradili medzi najviac integrované európske štáty. No a v tretej etape (2010–2020) sme dokázali zvýšiť reálnu kvalitu života, redukovať uvedenú nezamestnanosť a vysťahovalectvo. Môžeme povedať, že skupina najvyspelejších postsocialistických krajín (Česko, Slovinsko, Slovensko, Litva a Estónsko) sa v základných ekonomických ukazovateľoch dotiahla na úroveň „južného krídla EÚ“ (Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Grécko).

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie reformy sú nevyhnutné

Ďalší priaznivý vývoj však nie je zaručený a bude od nás vyžadovať mimoriadne úsilie. V nasledujúcich rokoch sa musíme zamerať na modernizáciu ekonomiky, prechod na technologicky vyššiu úroveň a odvetvia s vyššou pridanou hodnotou (nielen v priemysle, ale aj v oblasti služieb, kreatívnej ekonomiky a pod.).

Nevyhnutným predpokladom na to je vhodná reforma školstva, vedy, života a neoficiálnych pravidiel na univerzitách a vedeckých pracoviskách i masívne investície do týchto oblastí. Treba zmenšiť regionálne rozdiely, čo nebude možné bez dobudovania dopravnej infraštruktúry. V zmenenej medzinárodnej a bezpečnostnej situácii musíme viac energie venovať zvýšeniu obranyschopnosti štátu, čím by sme nemali myslieť len nevyhnutnú modernizáciu ozbrojených síl.

V spoločnosti však najviac cítime volanie po očiste a modernizácii politického života, potlačení korupcie, zmene pravidiel fungovania politických strán, odstránení „papalášskeho modelu“ z politiky a po jej podriadení presným pravidlám a verejnej kontrole. Ak budeme v načrtnutých reformách úspešní, v roku 2030 budeme môcť napísať, že sme sa v podstate stali plnohodnotnou súčasťou vyspelej západoeurópskej civilizácie.

Otázka, či v uvedenom roku nebude už západná Európa ako celok technologicky a ekonomicky zaostávať za USA a novými centrami na Ďalekom východe, je na samostatnú diskusiu.

Pôvodne publikované v Pravde 12.02.2020

Daniel Šmihula

Daniel Šmihula

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Právnik, politológ a aktívny publicista. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaDejinyCivilizáciaKultúra a literatúraMedzinárodné vzťahyOsobnostiPrávoMedzinárodné a európske právoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu