Horúca baba z ľadu

Podať pomocnú ruku v živote nie je jednoduché. Musíme byť sami silní, len tak môžeme pomôcť.Najlepšie je,ak je pomoc vzájomná, dokonca si ju ani neuvedomujeme.Toto sa stalo Hane, hlavnej hrdinke filmu Baba z ľadu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Prostredie, kde sa dej odohráva, nie je samoúčelné. Studená ľadová voda, ľudia, ktorí zdanlivo nezmyselne prekonávajú sami seba a plávajú v nej ako o život.

Žena v šedom kabáte natiahla ruku k vyčerpanému mužovi plávajúcemu z posledných síl v ľadovej rieke. Napriek chladu bol to horúci dotyk, pre oboch a spustil veľa zmien nielen v živote Hany a Broňa, ale celej rodiny.

Hana sa celý život snažila, takých žien je veľmi veľa, udržať teplo domova, až sama z toho vychladla. Doslova i obrazne. Nefunkčná dymiaca pec ústredného kúrenia, reálny chlad v dome sa prelínal s chladom vzťahov. Robila všetko čo vedela, aby udržala rodinu pokope. Nepomohla ani horúca polievka a krásne prestretý stôl. Dokonca ani tradícia spoločných sobotných obedov. Nikoho to nebavilo, ani Hanu nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý, ktorý si uvedomil chlad a hlad po ľudskom teple bol vnuk Ivan. Jeho ľadová škrupinka bola ešte detsky krehká. Tak ako to býva aj v živote, niektoré situácie sú také neuveriteľné /sliepka prechádzajúca sa na vyparádenom stole medzi taniermi/, že človek nevie, či je to na smiech. Ja keď som tú sliepku uvidela, tak som sa potešila a pomyslela som si. „Teraz, alebo nikdy“. Hana, Broňo a sliepka Adela roztopili chlapcov krunier nedôvery a aj v nich sa rozhorel teplý plamienok radosti zo vzájomnej blízkosti, porozumenia. Potom sa už spustilo bolestné roztápanie, v rodinách synov Hany.

Baba z ľadu patrí do skupiny filmov, o ktorom sa dá rozprávať, ale nedá sa prerozprávať. Lepšie je ho vidieť. Nie je to film bohatý na dej, ani na efekty. Dokonca si nepamätám ani hudbu, iba záverečnú pesničku. Je bohatý svojou ľudskou blízkosťou, priateľstvom, chápaním, odpúšťaním, spoznávaním vlastných hodnôt i hodnôt života.

SkryťVypnúť reklamu

Záver bol skvelý, lebo, keď som už čakala „a žili šťastne až do smrti“ , tak z toho nič nebolo presne tak, ako to v živote býva. Broňo sa vráti k svojej pôvodnej rodine, ktorá ho potrebuje viac ako Hana. A tá si pokojne pláva sama v studenej vode bez trpkosti s jemným úsmevom. Zuzana Krónerová je ten typ herečky, keď hrá, tak vyzerá akoby nehrala. Je ozajstná a uveriteľná. Z filmu dýchlo na mňa niečo zdravé a silné, ako podanie teplej priateľskej ruky. Je to optimistický film:)

Helena Smihulova Laucikova

Helena Smihulova Laucikova

Bloger 
  • Počet článkov:  477
  •  | 
  • Páči sa:  143x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu