Nepredajná

Píšem, píšem  písaničku, napíšem ich šestnásť, kto neverí, nech spočíta:) Prečo  neskúsiš napísať knihu, povedala mi jedného dňa Gaba. Píšeš, píšeš a čo z toho?  Ne-viem. Kniha je vec na predaj a ja som nepredajná, pomyslela som si.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

 Myslíš poviedku, či dokonca román? Všetko treba vedieť, hundrala som si. Nie som spisovateľka. Cítim sa pri písaní fajn, to je málo?! Voľná a mysliaca. Vlastním čas aj priestor. Občas som so sebou veľmi spokojná, občas sa sama so sebou pohádam. Niekedy sa mi pri písaní zdá, že už poznám odpoveď a v skutočnosti hľadám správnu otázku. Občas nájdem, občas nie. A ktovie, či by si ju vôbec niekto kúpil. Veď to, takáto konfrontácia s realitou môže byť veľmi krutá a nakoniec budem sedieť vo výpredaji, aj to len v kúte! 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pozri sa koľko je nových mladých autoriek! Neveriacky som na Gabu zazrela a začala sa smiať. Pozri sa lepšie na mňa, ako ja môžem byť mladá autorka, keď mám sedemdesiat rokov. No tak dobre, nedala sa , tak začínajúca:) To sa už aj Gaba prehýňala od smiechu a mne sa začalo tak čkať, že som sa išla napiť vody, ale Gaba významne na mňa pozrela a ja som pochopila a dali sme si pohár vína. Na zdravie, štrngli sme si. A potom povedala:“ je tu istá paralela medzi debutankou v spoločenskom živote a v literatúre“. Potrebuješ niekoho, kto by Ťa tam uviedol! Zrazu som sa videla v ružovej plesovej róbe s rumencom v lícach a so statnou gardedámou po boku a chytila som druhý dych smiechu. Gaba, Ty si dnes fakt vo forme. Zahnala som túto predstavu, ako vyšitú zo starého románu a predstavila si radšej interesantného vydavateľa -"gardedámu"- ako krstím svoju knihu a uvádzame ju do behu života. Prečo by to robil, keď je dosť mladých, nádejných, perspektívnych a k tomu aj dobre píšucích. Ne-viem, ne-viem:)

SkryťVypnúť reklamu

 Čítanie a písanie idú ruka v ruku. Každý kto vie čítať a písať, môže písať. Vôbec neprekáža, že je pomaly viac píšucích ako čítajúcich. Naopak. Písanie je skvelá vec. Utriedite si myšlienky, spomeniete si na všeličo, objavíte súvislosti, vytvoríte niečo. Tvorčia činnosť, hocijaká, je skvelá. Najlepšia je ako koníček, lebo ak vám za niečo, čo ste vytvorili zaplatia, tak je to iné. To je potom profesia a tam platia iné kritéria a ja si ich uvedomujem. Umenie je aj remeslo a ťažká práca. Mozole z takej práce, asi nie sú, alebo, žeby na zadku? Najstrašnejšie musí byť, keď sa tým máte uživiť a povedia, vtedy a vtedy je termín a o tom a o tom napíšte. Vôbec sa nečudujem, že robia kompromisy, lebo musia byť predajní.

Helena Smihulova Laucikova

Helena Smihulova Laucikova

Bloger 
  • Počet článkov:  477
  •  | 
  • Páči sa:  143x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu