What is huncút?

Malých kníhkupectiev je čoraz menej, ale o jednom viem, chodí sa tam rovno z ulice,

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

stačí vyjsť po   dvoch schodíkoch starého meštianskeho domu.

Hneď som ju zbadala.  Kniha bola položená  na viditeľnom mieste, oproti dverám. Potešila som sa, že ju majú, lebo presne tú som si išla kúpiť. Držala som ju v rukách, obzerala.  Skvelý názov, mrmlala som si.  Vymyslieť dobrý, obsažný názov je ťažké.  What is huncút . Asi aj autor je huncút. Dokonca možno aj po predkoch.  Aj keď preložiť slovo huncút je náročnejšie  ako  prvá časť názvu Kto je to?

Predavačka sa na mňa pozrela a povedala, je posledná. Všetky ste vypredali? No toto! Zasmiala sa a dodala. Nó, mali sme len dve. Aj som sa chcela opýtať, kto si tú prvú kúpil, ale, akoby to mohla vedieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

                Predkovia, rodáci, Amerikáni o tom je tá kniha. Ako Slováci kolonizovali Ameriku. Je to cestovateľská reportáž, postrehy , skúsenosti, cesta do minulosti aj  prítomnosť. Kedy  išli prví Slováci do Ameriky a čo tam robili, ako sa zaradili medzi ostatných prisťahovalcov. To, že Old Shatterhand  bol prisťahovalec z Nemecka som  vedela, ale o existencii  Big Nose Kate , pochádzajúcej  zo Slovenska ,  dámy zo saloonu, slobodomyseľnej a odvážnej obchodníčky, to by ma nenapadlo. Zomrela v r. 1940. Občas pred bar v Prescotte vyvesia  jej fotografiu. Má aj vlastnú značku whisky.

 Viem to, lebo autor reportáži Milan Čupka, /Liptovské korene/ tam bol, videl na vlastné oči a napísal o tom. Veru. Jeho prastarý otec bol rovesník môjho starého otca a boli Amerikáni. Myslím si a predstavujem, že boli huncúti a páči sa mi predstava, že sa poznali. To sú takí chlapi, ktorí majú dobrodružnú povahu, sú veselí, mierne nezodpovední a fešáci. Dobre tancujú a spievajú. Ak chcú, tak sú  veľmi zruční. Huncút musí byť fešák,  aby mu ich ženy prepáčili ich náturu. Vydržia dosť pálenky a možno sa aj radi bijú a  hrajú karty. Žijú  radi, ale  často zomierajú veľmi mladí.

SkryťVypnúť reklamu

Stará mama nikdy nepovedala krivého slova na svojho muža Komandžana, aj  keď ju nechal s troma deťmi samu doma  a išiel do Ameriky. Dlho som nevedela prečo, keď som prišla ako dieťa k starej mame, tak sa ma susedia pýtali, ty si od Komandžana? No vieš, to bolo tak, keď sa vrátil starý otec z Ameriky, nedoniesol síce nič, ale ako  „Amerikán“, volal na kamaráta „ kamandžon“ a tak mu prischla táto prezývka. O mojom starom otcovi Amerikánovi viem veľmi málo a ani môj otec o ňom veľmi  nehovoril.  Zdalo sa mi, že to bola pre neho citlivá téma.

 Možno preto ma zaujala táto kniha, chcela som sa dozvedieť niečo, čo mi moji predkovia nepovedali. Možno by aj vás zaujala, lebo  hádam nie je rodiny na Slovensku , kde by nebol Amerikán. Áno ja som sa nedozvedela nič konkrétne o Komandžanovi, ale  dozvedela som sa ako tam žili Slováci, čo si o nich mysleli domáci, či sa podarilo niekomu zbohatnúť, o túžbe po domove, o zabúdaní, udržiavaní tradícií, či boli šťastní, alebo nie.  Zdá  sa mi, že mi je Amerika bližšia.  Možno aj preto, že som našla v Amerike  rodákov s mojim priezviskom, niektoré na cintoríne /virtuálne/. Kniha obsahuje aj fotografie rodín prisťahovalcov, domov kde žili,  rôzne doklady , lístky na loď.

SkryťVypnúť reklamu

                Cesta do Ameriky bola náročná a list z Ameriky išiel viac ako mesiac. Keď sa teraz  niečo „šuchne“ v Amerike, hneď sa to dozvieme, akoby sme tam priamo  boli.  Suseda mi smutne hovorila,  že pozorovala prvé kroky malej vnučky , spadla,  chcela jej pomôcť vstať, vyskočila od Skypu, ale Amerika ja stále ďaleko.

Aj moja detská predstava o Amerike bola:  Veľmi, veľmi ďaleko , majú žuvačky, potom rockenrol, červený rúž, coca cola. A niekde v pozadí mojej hlavy mi znelo, keď bude najhoršie utečiem  do Ameriky, tam mi bude sveta žiť. Americká bublina dávno  spľasla, ako žuvačka.

                Do  Ameriky stále odchádza veľa mladých ľudí zo Slovenska, tak ako predchádzajúce generácie. Voľakedy, aby zarobili na kus poľa, neskôr za pomyselnou slobodou. Občas natrafím na internete na mojich rovesníkov, priateľov, kamarátov, frajerov, ktorí emigrovali do Ameriky. /1968/. A keď sa zamyslím, všetci mali niečo spoločné, fakt boli huncúti. Aj dievčatá boli krásne rebelky. Škoda, že sa mi stratili zo života. Nemám im to za zlé, že chceli zmeniť svoj vlastný život, nie život na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

  Veľmi sa teším, ak sa dopočujem, že sa  vrátil  domov „Amerikán“  zo štúdií. Uznávam, je odvaha odísť, aj vrátiť sa. Je ich viac ako som si myslela. Vrátia sa len tí najlepší huncúti, vizionári snívajúci o inom Slovensku, ochotní pre to niečo urobiť.

Autor,  Milan Čupka, na svojich cestách po Amerike,  hľadaní  osudov slovenských vysťahovalcov  stretol muža, ktorý sa ho opýtal, What is huncút? Vraj si pamätá, že mu v detstve  tak hovorila jeho stará mama, ale nikdy presne nevedel čo to znamená.

 

 

Helena Smihulova Laucikova

Helena Smihulova Laucikova

Bloger 
  • Počet článkov:  486
  •  | 
  • Páči sa:  323x

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu