Those who don't know history are destined to repeat it.
(Tí čo nepoznajú históriu sú odsúdení ju opakovať)
Edmund Burke
Dotyčný - nazvime ho pre potreby tohto príbehu John Smith - je doktorand, zahraničný študent z Európy a má štipendium na jednej z miestnych univerzít. Študuje politické vedy a momentálne pracuje na zadaní. Nič moc, možno domáca úloha, možno seminárka. O Koráne. Keďže o tejto téme veľa nevie, jeho kroky vedú celkom pochpiteľne do knižnice. Procesom známym snáď každému z nás si vypožičia Korán a ide domov študovať.
Na druhý deň ráno zvoní zvonček. Rozospatý schádza ku dverám a pýta sa kto to je. Odpoveď spoza dverí ho okamžite preberie: " Pán Smith, tu je FBI, máme pre Vás pár otázok ". Dvaja agenti ako vystrihnutí z akčného filmu vstupujú do vnútra a zistení totožnosti sa začnú pýtať veľa otázok:
"Kde pracujete?"
"Vypožičali ste si z knižnice XY dňa toho a toho Korán?"
"Načo Vám je Korán?"
"Chcete sa konvertovať na Islam?"
"Ste členom nejakej protivládnej organizácie?" a podobne.
Po polhodinke nenásilného, kvázi priateľského rozhovoru sa odporúčajú. John v panike zoberie Korán a okamžite ho vráti do knižnice. Profesor mu na druhý deň zadá inú tému. O Koráne sa totiž v súčasnej Amerike asi písať nesmie. Skúsim to formulovať trochu inak: písať sa môže, ale asi je predsa lepšie nepísať ak nechcete aby sa Vám FBI pozvalo na popoludnajšie posedenie pri čaji. Pamätáte sa na film " Seven" kde Morgan Freeman a Brad Pitt vystopovali vraha pomocou kníh, ktoré sipožičal z knižnice? Dodnes sa pamätám ako som v vtedy kine rozmýšľal, či totak funguje aj v realite, či knižnice v USA naozaj hlásia FBI/CIA kto si požičal Mein Kampf a podobne. A teraz, 10 rokov po premiére tohto filmu vidím, žeasi áno. A na zoznam bol zjavne pridaný Korán.
Zaujímavé boli reakcie mojich amerických kolegov na katedre: každý bez výnimky bol z toho zhnusený, ich prirovnania varírovali od fašizmu až po stalinizmus, ale v jednom sa zhodli všetci. Za všetko môže United States Patriot Act, zákon, ktorý podľa veľa američanov výrazne obmedzuje ich osobné slobody. Príbeh Johna Smitha je len ďaľším v celej sérii podobných prípadov. USPA totiž veľmi vágne definuje termín "terorista", podobne ako komunistické zákony v Československu kedysi vágne definovali termín "triedny nepriateľ". Obšírny zoznam výhrad k USPA je na stránkach ACLU .
Paralela s komunistickými maniermi pokračuje ... v knihe Jaroslava Brodského "Řešení Gama". Jeho zabásli potom ako nafingovali, že ho v aute čaká profesor Kališ (rozumej triedny nepriateľ). Brodský sa dostal do problémov lebo bol intelektuál, veriaci, mal "nesprávne" názory a stýkal sa s "nesprávnymi" ľuďmi. Bol "odsúdený" a skončil v uránových baniach. (Doporučujem prečítať celú knihu, je to takmer neuveriteľný príbeh) . Komunistami obľúbené "Kto nie je s nami, ide proti nám" si našlo cestu do úst prezidenta Busha v jeho prejavoch po roku 2001: " You are either with us or against us ". John Smith v uránových baniach síce neskončí, ale zato sa podľa jeho vlastných slov bojí. Bojí sa toho, aby ho nechali doštudovať a bojí sa toho aby jeho rodičia, ktorý sú dlhodobo legálne v USA nestratili prácu a neboli vyhostení.
Komu takáto atmosféra strachu prospieva mi nie je známe - zvlášť v akademickom prostredí. Niekde ale sedí niekto, kto to odobril a povedal si: "What a good idea!". Podľa množstva článkov v renomovaných vedeckých časopisov Nature a Science, začína americká veda a výskum trpieť nedostatkom kvalifikovaných študentov ... rodení američania o prírodné vedy nemajú záujem a nové imigračné zákony sťažujú získanie víz pre nových doktorandov, postdokov a hosťujúcich výskumníkov. Vedecká komunita v USA bije na poplach, ale ich prosby padajú na hluché uši. A nič nenasvedčuje skorej zmene momentálneho statusu.
No a na záver ešte jedna hádanka: Jeden z týchto plagátov sa objavil minulý mesiac v Baltimore na železničných staniach. Ktorý z týchto dvoch plagátov moderný americký a ktorý je ten sovietsky propagandistický? Neviem ako Vám, ale mne sa zdajú rovnaké. Správne odpovede sú na konci článku.
A) | B) |
Týmto sa pochopiteľne nesnažím Vám nahovoriť, že v USA vládne komunizmus alebo že tu nebodaj pomaly nastáva éra štátneho teroru. Dejú sa tu však niekedy veci, nad ktorými mne ... a mnohým američanom zastáva rozum stáť. Toto je určite jedna z nich.
Správna odpoveď:
A) Baltimore
B) Sovietska propaganda. Pozrite si celú stránku , stoji za to.