Minulý mesiac sa v San Franciscu konala už dlho očakávana výstava Macworld Expo, kde sú každoročne predstavené novinky z dielne Apple. Presne 15. januára v prvý deň štvordňovej výstavy o 9.00 hod. na pódium v Moscosone Center nastúpil sprevádzaný búrlivým potleskom CEO spoločnosti Apple Steve Jobs. Tradične odetý v teniskách, obnosených Levisoch a čiernom tričku sa postavil pred netrpezlivé obecenstvo aby ukojil ich túžbu po novinkách jablkovej firmy. Len veľmi stručne spomeniem, že okrem MacBooku Air nám Steve predstavil mašinku na bezdrôtové zálohovanie dát Time Capsule, on-line videopožičovňu filmov a seriálov v DVD a HD kvalite pracujúcu prostredníctvom aplikácie iTunes, up-grade Apple Tv a nové aplikácie pre iPod Touch a iPhone.
“There’s something in the Air” alebo niečo je vo vzduchu boli prvé slová Steva Jobsa po príchode na pódiu a po milej novoročnej reklame z radu Mac a PC. Vzdušný slogan, ktorého podstatu v tej chvíli ešte nikto nechápal bol perfektne previazaný s názvom a charakterom nového produktu, ktorý ako povedal sám Steve je ten najtenší laptop na svete.
Ako prvé podškrtnem výzor nového Macu. Apple si už 24 rokov drží prvenstvo v udávaní trendov v dizajne počítačov a ich príslušenstva. Ako vždy nesklamal ani tentokrát. Nový laptop je celý vyrobený z hliníku a oplýva oblými tvarmi. Po otvorení magneticky zabezpečeného displeja sa obraz zobrazí na LED diódami podsvietenom 13,3 palcovom displeji s rozlíšením 1280x800 pixelov. Plnohodnotná podsvietená klávesnica je už žeravá a čaká na vaše príkazy. Tesne pod ňou čaká vaše prsty širokouhlý trackpad, ktorý vás ohromí možnosťami adaptovanými z iPhone (posúvanie fotografií, zoomovanie a pod.).
Aký je teda veľký, keď je najtenší? Hrúbka nového Jablka je ohromujúca - 1,94 cm v najhrubšej časti a 0,4 cm v najtenšej časti tela. Skúste si teraz zobrať do ruky pravítko, ktoré máte na stole a tieto hodnoty si reálne pozrieť. Vzduch je naozaj extrémne tenký. Pozrime sa, ale na ďalšie rozmery. Šírka je 32,5 cm a hĺbka je 22,7 cm, takže tieto rozmery zdedil po svojom bratovi MacBooku. Vzhľadom na tieto posledné dva rozmery už vieme, že do kategórie ultra portable ho asi zaradiť nemôžme.
To sme mali rozmery, ale čo sa asi mohlo napratať do takej škrabky na sneh? Vzduch je štandardne vybavený 1,8 palcovým 80GB HDD, ktorý sa doteraz používal v desiatkach miliónoch iPodov a teda Apple s ním má veľmi dobré skúsenosti. Pokiaľ však nechcete mať vo svojom novom stroji tikajúci harddisk, tak máte možnosť si vybrať 64 GB SSD a teda tichučkú flash pamäť. Vyrovnávacia pamäť SD RAM má štandardne 2GB, ktoré poslúžia na pohon aj náročnejších aplikácií. Teraz, ale prichádza boom vo výkone. Applík je poháňaný dvojjadrovým procesorom s čipom Core2Duo, ktorý bol špeciálne upravený pre používanie v tomto notebooku a jeho fyzická veľkosť bola zmenšená až o 60 percent. Procesor pracuje na frekvencii 1,6 GHz štandardne alebo 1,8 GHz v drahšej verzii. To sú výkony, ktoré presahujú väčšinu konkurenčných prenosných počítačov, ktoré sa chvália prívlastkom vysoko prenosné. Procesor si samozrejme vypýta aj papať a keďže hovoríme o laptopoch, tak výdrž batérie je jedným z hlavných kritérií pri ich posudzovaní. Apple garantuje výdrž batérie 5 hodín a to pri zapnutej WiFi. To je veľmi slušný výkon.
Avšak výroba akýchkoľvek laptopov je po technickej stránke cesta kompromisov. Vyrobiť taký “hrubý” notebook prinieslo aj svoje obete. V prvom rade ide o CD a DVD mechaniku, na ktorú sme všetci zvyknutý. Vzhľadom na hrúbku laptopu sa niečo také do tohto Macu skrátka nezmestilo. Ďalej je to absencia klasických portov, ktoré denne využívame. USB. Áno je tam, ale iba jeden. Ethernet? Jedine pomocou redukcie cez ten jediný USB port. FireWire? Tá istá situácia. Podotýkam ešte absenciu aj zámku Kensington na zabezpečenie laptopu proti ukradnutiu, port dial-up modemu a vstupu pre mikrofón. Dostupné sú teda iba tri porty, USB, výstup pre slúchadlá a mikro DVI na pripojenie externého monitora. Magnetickú prípojku nabíjacieho adaptéra MagSafe samozrejme nepočítam. Pokiaľ by ste chceli počúvať vašu obľúbenú hudbu stereo priamo z Jablka, tak zabudnite. MacBook Air ma zabudovaný iba jeden repráčik, takže jediná cesta je mono (samozrejme jack na slúchadlá je stereo). Za veľký nedostatok hlavne na cestách považujem to, že batéria nie je vymeniteľná. Batériu vám teda v prípade potreby vymenia za poplatok v servise.
Všetky tieto nedostatky sú však jablkovou firmou dobre chápané a hneď ponúka zopár možností na ich odstránenie. CD a DVD externá mechanika je dostupná za 99 USD a pracuje cez USB port. Ethernet, dial-up modem alebo iné porty nahradíte rôznymi redukciami. MacBook Air je prezentovaný, ako zariadenie, ktoré je prispôsobené na bezdrôtovú pripojenie vo všetkých smeroch. Zálohovanie? Time Capsule s 500GB alebo 1TB HDD vám poskytne úžasnú možnosť bezdrôtového zálohovania. Napalovanie hudby na CD sa už dnes príliš nenosí a keďže Apple sa pozerá ďaleko dopredu, tak počíta s použitím mp3 prehrávačov. Najlepšie iPod. Keby ste predsa potrebovali CD mechaniku na inštaláciu software a nemáte žiadnu externú po ruke, tak máte možnosť zdieľať mechaniku bezdrôtovo s akýmkoľvek počítačom v dosahu. Na pozeranie filmov vám zase Apple ponúka možnosť stiahnuť si filmy cez iTunes.
Je veľmi ťažké porovnať MacBook Air s konkurenčnými ultra prenosnými laptopmi na platforme Windows. Naplniť akýkoľvek notebook všetkými hardwarovými vymoženosťami a ešte sa chváliť prívlastkami najmenší a najtenší zatiaľ z techno dôvodov nie je možné. Toshiba, Sony, Fujitsu alebo Apple, každý z nich si musel pri výrobe tých najmenších strojov zvoliť určité priority a pristúpiť ku rôznym kompromisom. Konkurencia Applu tiež produkuje 1,5 kilogramové mašinky so vstavanou CD/DVD mechanikou a s väčšinou portov, ale všetky z nich majú výrazne menšie displeje, klávesnice, pomalšie čipy, hrubšie telá a väčšinou polovicu RAM pamäte. A sú samozrejme drahšie. Veľa z nich nemá ani vychytávky, ako napríklad podsvietenú klávesnicu, vstavanú webkameru alebo magnetický nabíjací adaptér, vďaka ktorému vám už nikdy nepadne laptop na zem, keď zakopnete o kábel. V prípade Macu vám tiež vďaka operačnému systému Mac OS X nehrozí, že by sa vaše jablko infikovalo vírusmi alebo spywarom. Záver je teda jednoznačný. Každý z výrobcov si zvolí svoju vlastnú cestu, určí priority v HW a SW a pristúpi na kompromisy. Výber tej správnej cesty už zostáva na užívateľoch. Aby som nezabudol, pokiaľ je nové Jablko vaša šálka kávy, tak si pripravte 62.500,- Sk a už dnes si ho môžete objednať u slovenských predajcov tejto značky. :-)