V nasledujúcom príspevku vám ponúknem svoj vlastný názor a skúsenosti na tento najnovší prírastok v rodine Apple. Rád by som však na začiatok upozornil, že nejde o žiadne laboratórne testy. Zameral som sa iba na užívateľské dojmy z tohto počítača a situácie, s ktorými sa stretne bežný užívateľ. Kedže som sa trošku rozpísal a príspevok má šesť strán, tak som ho rozdelil na dve časti. Tú druhú si na mojo blogu môžete nájsť na budúci týždeň.
Dizajn a konštrukcia
To, že je dizajn pre Apple absolútnou devízou v oblasti priemyselného dizajnu výpočtovej techniky snáď ani nemusím spomínať. Ani MacBook Air nie je výnimkou. Zážitkom pre mňa bolo už samotné vybalovanie Airu z čiernej krabice. Ak sa pýtate, ako toto môže byť zážitok, tak vám asi neodpoviem. Musíte zažiť. Jabĺčkari určite vedia o čom hovorím.
Samotný Air má tak ako aj ostatné Apple výrobky absolútne minimalistický dizajn. Dizajn sa nesie v ladných zaoblených krivkách a symetrických prechodoch medzi hrúbkami jednotlivých častí. Nenájdete žiadne “schodíky”. Vonkajšiu stranu displeja zdobí biele jabĺčko, ktoré je pri práci podsvietené pomcou podsvietenia displeja. Na spodnej strane sa nachádzajú štyri čierne gumenné nožičky a otvory na vetranie. V porovnaní s inými notebookmi, dizajn Airu nezahŕňa žiadne konstrastné LED diódy, rôznofarebné materiály, vzorované povrchy alebo nálepky indikujúce konfiguráciu počítača a operačného systému. Jediná LED dióda je umiestnená na prednej hrane notebooku a zapne sa iba v móde spánku. Vtedy pulzuje nerušivým bielym svetlo a vy máte pocit, že váš Air naozaj spí a pritom dýcha. Hneď vedľa sa nachádza infra-červený snímač pre prípad, že by ste chceli multimédiá ovládať pomocou diaľkového ovládania, ktoré nie je súčasťou balenia. Dizajn sa teda striktne drží hesla: v jednoduchosti je krása.
Air je celý zhotovený z hliníku so striebornou povrchovou úpravou, ktorá výborne odoláva aj hrubšiemu zaobchádzaniu. Osobne som vyskúšal a spraviť škrkanec na Airi nie je vôbec jednoduché. Hliník spolu s horčíkovým rámom vo vnútri počítača slúžia hlavne na dve základné veci. V prvom rade je to ochrana “čriev” počítača proti nárazom a potom je to pasívne chladenie. Teplo z pracujúceho počítača sa totiž rozvádza do celého jeho tela, čo umožňuje neskoršie zapínanie ventilátora a teda menšiu hlučnosť pri bežných prácach.
Dizajn a použité materiály však majú aj svoje nevýhody. Napríklad pri silnejšom slnečnom žiarení vám pri práci vonku doporučujem používať slnečné okuliare, pretože slnko, ktoré sa odráža od strieborného povrchu vám vie naozaj znepríjemniť prácu. Hliník so sebou prináša napríklad aj to, že v chladnejších prostrediach môže byť nepríjemne studený a naopak v prípade, že pri vyťažení procesora na maximum sa začne zospodu šíriť teplo do celého notebooku. Keďže sú tie teploty občas naozaj vysoké, v niektorých prípadoch vás môže notebook na kolenách pekne páliť. Niektorí užívatelia na internete namerali teplotu v jadre procesora až 87 stupňov.
Displej
Je pre užívateľa jednou z najdôležiteších súčastí počítača, keďže do neho niekedy čumíme aj niekoľko hodín denne. Air je vybavený 13,3 palcovým lesklým displejom podsvieteným LED diódami. Zvolenú uhlopriečku považujem za najlepší kompromis medzi mobilitou a veľkosťou zobrazovanej plochy. V žiadnom prípade nebudete obmedzení pri prenášaní notebooku a určite nebudete nazúrení z toho, že by vám plocha ponúkala málo miesta na čítanie dokumentov, prehliadanie webu alebo na základné grafické práce vo Photoshope. Značne k tomu prispieva aj rozlíšenie 1280x800 pixelov.
Veľmi ma zaujímalo používanie lesklého displeja, ktorý je dnes absolútnym hitom v nových počítačoch. Wow. Naozaj zobrazoval úžasné farby a o triedu “živšie” ako môj matný displej na MacBooku Pro. To bolo však pri optimálnych svetelných podmienakch a teda úplnej tme. V práci pri svetle a pootvorených žalúziach som stále videl perfektné farby, ale už sa mi tam začali pliesť aj rôzne odlesky pozadia, ktoré som mal za sebou. Neobmedzovalo ma to pri práci, ale bolo to rušivé. Určite sa dá na to zvyknúť a po pár minútach som odlesky už neregistroval, ale otázka znie, či to nemôže pôsobiť unavujúco na oči pri dlhodobom používaní. Keďže notebook je hlavne na prenášanie a mnohí z nás ho používajú aj vonku v teréne, vyskúšal som ako sa správa displej vonku. Musím vás sklamať, ale pri slnečnom žiarení bol skoro nepoužiteľný. Odlesky na displeji neboli rušivé, ale úplne znemožňovali akúkoľvek prácu. Vôbec som nevidel čo mám na displeji, ale za to som mal detailný prehľad o tom, čo sa deje za mnou. Trošku som to vykorigoval pridaním jasu na maximum, ale displej na oplátku začal žrať viac energie a to može viesť k rýchlejšiemu vybitiu batérie v teréne.
Pre zníženie odberu energie však slúži podsvietenie displeja LED diódami. Táto technológia umožňuje aj výrazne vyšší jas displeja. Intenzitu jasu môžete regulovať pomocou dvoch kláves alebo to môžete nechať na senzor, ktorý jas automaticky prispôsobuje vonkajším svetelným podmienkam.
Zvláštnosťou Apple notebookov je aj uchytenie displeja k telu počítača. Sú totiž uchytené pomocou masívneho kĺbu, ktorý spôsobuje efekt, že sa koniec displeja zasúva za notebook. Toto uchytenie tiež ponúka jednu zaujímavú devízu, ktorú u iných notebookov nenájdete. Nízke umiestnenie osi otáčania displeja vám umožňuje otvoriť displej jednou rukou bez toho, aby sa notebook začal preklápať. Teda mal by. Bohužiaľ hmotnosť Airu a odpor kĺbu to v tomto prípade neumožňujú a Air sa začne zhruba v polovici preklápať a je nutné si trošku pomôcť. Možno časom, keď odpor kĺbu trošku povolí to možné bude, ale ako poznám Apple, tak displej sa tak rýchlo nevyvákla.
Masívne uchytenie však v sebe skrýva aj jedno obmedzenie. Vyklopenie displeja je možné iba do uhla 130 stupňov. Užívateľov zvyknutých z bežných notebookov, kde sa displej dá “vyvrátiť” až do 180 stupňov to možno prekvapí. Niekedy pri rôznych druhoch sedenia sa môžete dostať do situácie, ža na displej sa budete pozerať z nadhľadu a pri LCD displejoch to znamená, že budete vidieť horší obraz. Aj napriek tomu sú uhly pozorovania neuveriteľné a to hlavne zo strán. Aj pri vysokých uhloch uvidíte stále veľmi živé farby a dostatočne kvalitný obraz.
Klávesnica a trackpad
Klávesnica na Airi ponúka veľmi príjemné a presné písanie. Odpor kláves voči stlačeniu a nízky zdvih robia túto klávesnicu asi najlepšou, na akej som kedy písal. Malou vychytávkou je aj prevencia proti mylnému stlačeniu klávesy Caps Lock. V prípade, že do nej udriete veľmi rýchlo a nerovnomerne, tak ostane stále vypnutá a vám sa nestane, že by ste z ničoho nič začali písať veľké písmená. Možno si poviete, že vy ste človek, ktorý rýchlo píše a teda aj rýchlo potrebuje stlačiť Caps Lock a takáto ochrana by mohla byť pre vás obťažujúca. Verte, či nie, naozaj vie Air rozoznať, kedy chcete klávesu stlačiť úmyselne. Skúšal som to pár minút a ani raz sa Air nepomýlil.
Jednou zo zvláštností sú použité medzery medzi klávesami. Jeden môj kolega sa ma opýtal, že prečo sú klávesy tak ďaleko od seba. Nie sú. Sú rovnako vzdialené od seba, ako aj na iných notebookoch. Pre presnosť písania však boli odstranené šikmé plôšky kláves a boli zachované iba plochy, do ktorých aktívne udierate.
Najväčším plusom klávesnice oproti iným notebookom je jej podsvietenie. Biele veľmi príjemné podsvietenie zabezpečujú energicky nenáročné LED diódy, ktorých intenzitu môžete regulovať klávesami. Ďalšia z možností je nechať to podobne ako pri displeji na svetelný senzor, ktorý je umiestnený nad monitorom.
Širokouhlý trackpad je obrovský. Rozmermi ho nemôžem porovnávať so žiadnym ntebookom, pretože konkurenčné počítače mu v tejto oblasti nesiahajú ani po členky. Hlavným dôvodom pre zväčšenie aktívnej plochy trackpadu bola podpora funkcií adaptovaných z iPhone. Tie užívateľom umožňujú napríklad posúvanie fotografií, zväčšovanie a zmenšovanie obrázkov, otáčanie obrázkov alebo posúvanie sa v histórii prehliadača medzi stránkami. To všetko bez jediného kliknutia, iba za pomoci prstov. Napríklad jedným prstom ovládate kurzor, dvomi prstami scrollujete do boku alebo do strán, otáčaním dvoch prstov otáčate obrázok, pohybom troch prstov do strán si nahradíte pri prehliadaní webu klik na šípku späť alebo dopredu. Je toho ešte viac a najlepšie bude, keď si pozriete toto video. Všetky tieto funkcie naozaj fungujú výborne a ušetria vám veľa klikov. Občas trackpad na moju prstovú gymnastiku reagoval spomalene alebo vôbec, ale po chvíli cvičenia sme si porozumeli.
Médiá
Multimediálne prvky mali u Apple vždy veľmi silné zastúpenie, ale pri MacBooku Air sa vzhľadom na jeho “hrúbku” muselo pristúpť k určitým obmedzeniam. Asi najviac zo všetkého ma zamrzelo použitie iba jedného reproduktora, ktorý ponúka mono zvuk. Jeho umiestnenie je tiež veľmi nešťastné. Nachádza sa na pravej strane pod klávesnicou, pod klávesami šípiek. Pri počúvaní hudby teda počúvate mono zvuk, ktorý vychádza z pravej strany a nie zo stredu. Na mňa to pôsobilo naozaj rušivo a hudbu som si nedokázal vôbec vychutnať. Kvalitu zvuku ešte zhoršoval fakt, že zvuk bol filtrovaný klávesnicou a hliníkovým telom, pod ktorým sa reproduktor nachádza.
Jedným z najviac komentovaných nedostatkov je absencia CD/DVD mechaniky. Určite to záleží od užívateľa, ale ja som napríklad túto absenciu nepocítil. Osobne nenapaľujem žiadne CD alebo DVD médiá a mechaniku využívam iba na sťahovanie hudby alebo občasné pozeranie filmov. Externá mechanika, ktorá sa pripája cez USB port je štrbinová, to znamená, že CD alebo DVD do nej vkladáte podobne ako do autorádia. Na externej mechanike som si vyskúšal napaľovanie a pozeranie filmu a nemôžem jej nič vytknúť. Dokonca aj hmotnosť je vďaka hliníku veľmi nízka a neobťažuje ani pri prenášaní v batohu. Treba však pripomenúť, že mechanika je určená iba pre Air. USB konektor totiž musel byť špeciálne upravený, kvôli vyššiemu napájaniu mechaniky elektrickou energiou. V prípade, že nemáte po ruke externú mechaniku je možné využiť funkciu zdielania inej mechaniky bezdrôtovo. Dá sa to v prípade, že je v dosahu rovnakej WiFi site aj iný počítač, ktorý ma nainštalovaný potrebný software. Ten nájdete pre PC a Mac na pribalenom inštalačnom disku. Mne osobne sa toto bezdrôtové spojenie nepodarilo nadviazať a po 10 minútach, kedy Air indikoval "Connecting" som sa rozhodol natvrdo ho vypnúť. Je možné, že som niekde urobil chybu. Z časových dôvodov som to neskôr už ani neskúšal.
Ďalším multimediálnym prvkom je webkamera. Je to štandardná Apple iSight kamera zabudovaná nad monitorom a s rozlíšením 640x480 pixelov. Pri videohovore cez Skype ponúkala veľmi dobrý obraz a to aj pri horších svetelných podmienkach.
Hneď pri webkamere sa nachádza aj zabudovaný mikrofón a podľa nahrávok a zopár hovoroch cez Skype so svojimi známymi som dostal feedback, že so zvukom nebol vôbec žiadny problém.
Za nedostatok však považujem ešte to, že chýba mikrofónový vstup. Nie je teda možné pripojiť externý mikrofón a nahrať si napríklad nejaký hudobný nástroj, ktorého zvuk by ste si potom doladili v Garage band (aplikácia na komponovanie hudby a strihanie zvuku). Zabudovaný mikrofón totiž nedokáže niečo také ako hudobný nástroj zaznamenať v potrebnej kvalite.
Verím, že vám moje skúsenosti s MacBookom Air pomohli dobrúsiť si svoj názor na tento notebook. Na budúci týždeň si budete môcť prečítať, ako je to s pripojiteľnsťou na rôzne periférie, mobilitou, napájaním, batériou a výkonom. :-)