Čo má spoločné TRÉNING s pracovným pohovorom?

Hľadáte si prácu a investovali ste úsilie do profesionálneho životopisu? Potenciálni zamestnávatelia vás pozývajú na pracovné pohovory a po ich absolvovaní prichádza zamietavé alebo žiadne stanovisko? Niekde robíte chybu-TRÉNUJTE

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Gratulujem vám k prvému kroku, ktorý ste už zvládli. Ste majiteľom perfektného životopisu, ktorý vie zaujať! Teraz zastavte jeho bezhlavé rozposielanie lebo slovenský trh je maličký a to posledné, čo potrebujete v sebe zvládať, je pocit z odmietnutia. Napadlo vás, že by ste sa mohli nechať pripraviť na pracovný pohovor tréningom? Prevenciou sa dá stavu odmietnutia predísť :) Tak ako športovcovi trvá istý čas, kým na tréningoch naberie svalovú hmotu a kondíciu, rovnako tak by mal pristúpiť kandidát hľadajúci si novú prácu k "svojej mentálnej kondičke". Mali by ste venovať 80% príprave a 20% akcii. Zdá sa vám to prehnané? Poďme si o tom povedať viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvediem 5 oblastí, nad ktorými sa prosím zamyslite a pravdivo si odpovedzte, či ich máte zvládnuté.

  1. Na pracovný pohovor som si zistil/a dôležité informácie o spoločnosti, v ktorej sa chcem zamestnať. Poznám akcionárov, viem aký je jej hlavný predmet podnikania a mám prehľad ako je dlho na trhu a ako sa spoločnosti darí. Viem presne o akú pozíciu sa uchádzam a moje očakávania, tak po odbornej ako aj finančnej sú v zhode s očakávaniami môjho perspektívneho zamestnávateľa.

  2. Na pracovný pohovor sa dokážem vhodne obliecť a upraviť. Mám vo svojom šatníku oblečenie, ktoré je adekvátne firemnej kultúre, ktorú v novom zamestnaní očakávam. U žien vlasy, make up a celkový vzhľad nepôsobia rušivo a chôdza vo vysokých podpätkoch je sebaistá. Rovnako tak u pánov pôsobí celkový vzhľad upravene, kultivovane a oblečenie je kvalitné a vhodne zvolené k pozícii.

  3. Mám zvládnutú trému. Moje podanie suchej ruky je primerané, so sebavedomým pohľadom do očí a dokážem sa zrozumiteľne bez chvatu predstaviť. Netrasie sa mi hlas a viem plynule o sebe povedať to dôležité, čo potrebuje o mne môj budúci zamestnávateľ vedieť. Viem, ako udržiavať očný kontakt, ako mám sedieť a aká gestikulácia mojich rúk je prijateľná.

  4. Na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzam mám kvalifikáciu, osobnostné predpoklady a dokážem ich sebaisto odprezentovať. Uvedomujem si, že mám na to cca 30 minút, aby som primerane ambiciózne zapôsobil/a lebo viem, že dobrý dojem je na pohovore rozhodujúci. Dokážem zvládnuť situácie, kedy neviem odpovedať na otázky, ktoré ma prekvapia a viem klásť otázky, ktoré konštruktívne prispejú k rozhovoru.

  5. Pri poslednej otázke na výšku môjho platu a možnom dátume nástupu sa netvárim prekvapene a dokážem uviesť výšku svojej základnej mzdy, ktorú očakávam.

Ak je vaša odpoveď „NIE – nemám zvládnuté“ čo i len na jednu z týchto oblastí,
dostali ste čiastočne odpoveď, prečo ste zrejme svoju vysnívanú pozíciu nezískali.

Nič nie je stratené. Máte skúsenosť a teraz aj vedomosť, na čom je potrebné zapracovať. Všetko sa dá naučiť a bola by veľká škoda, keby ste to v tejto fáze vzdali. Existujú jednoduché riešenia, ktoré môžu pomôcť. Knižný trh ponúka radu motivačnej literatúry o verbálnej a neverbálnej komunikácii. Rovnako tak na túto tému nájdete niekoľko odpovedí na internete.

Praktickým riešením môže tiež byť vyhľadanie mentora/trénera, ktorý vás to naučí a razom môže vyriešiť veľa. Verím, že po vašej profesionálnej stránke to tiež trvalo nejaký čas, aby ste vedeli to, čo dnes viete. Objavte pre vás dôležité informácie a uvažujte nad prípravou na pracovný pohovor. Ak aj príde odmietnutie, minimálne budete mať zo seba dobrý pocit, že ste pre seba spravili maximum a skúsite to znova u iného zamestnávateľa. Po pohovore môžete opäť využiť služby mentora na konzultáciu, čo vám išlo a v čom komunikácia viazla alebo kedy prišla neistota. Nemusí to vyjsť na prvý pokus. V tom spočíva čaro osobného rastu - v praktických skúsenostiach a ochote na sebe pracovať. 

Eva Šnircová

Eva Šnircová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám za sebou vyše 20 rokov pôsobenia v korporátnom biznise, posledné roky v strednom a vyššom manažmente. Mojou hlavnou doménou bolo riadenie retailového obchodu a vďaka tomu sa práca s ľuďmi stala mojou vášňou. Rukami mi prešli stovky klientov a kolegov, ktorým som pomáhala pri dosahovaní ich osobných, profesionálnych a finančných cieľov vo finančných domoch na Slovensku.Svoje profesionálne pôsobenie som posunula do ďalšej úrovne. Dnes sa venujem vlastnému biznisu v oblasti kariérneho poradenstva individuálnym klientom pre ich výber zamestnania, nájdenie vhodnej profesionálnej orientácii, či hľadanie nových pracovných príležitostí. Kľúčom je rozvoj silných stránok, podpora, ich vizibilita a rozvoji osobnosti cez získanie nových životných návykov.Druhá oblasť, ktorej sa venujem je biznis mentoring pre malé a stredné firmy. Stabilne prosperujúci biznis je taký, v ktorom sú správni ľudia na správnych miestach, efektívne a zmysluplne nastavené procesy, spokojný majiteľ a lojálni zamestnanci. To je želanie každého majiteľa. Zoznam autorových rubrík:  Osobný rozvojPersonálny manažmentFiremná kultúraNezaradenéKariéraSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu