Toto sa kedysi počúvalo (II.)

Pokračovanie starých videoklipov z minulého týždňa, ktoré pôjde viac do minulosti. Opäť sedem videí, tentoraz však jednotlivé skoky v čase budú oveľa väčšie a pri štarte z roku 1982 skončíme až v roku 1939. Opäť sa dopredu ospravedlňujem za to, že vynechám iné hity, ktoré by ste tu radi videli, ale nieto času ani priestoru :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

 Rok 1982– roková skupina Toto, pieseň Africa. Úprimne, keď som počul tieto dva názvy,absolútne nič mi to nepovedalo avšak po vypočutí prvých pár sekúnd melódie sami hneď rozjasnilo. Veľa zaujímavostí som nenašiel, tak aspoň strohé info, žepieseň pochádza z albumu Toto IV a že ju napísal klávesák David Paich (ktorú juaj odspieval) a bubeník Jeff Porcaro

 Ak by somnespomenul skupinu ABBA, asi by ma niekto v duchu pekne „pochválil“. Takže somz roku 1977 vytiahol pieseň Take a Chance on Me. Pracovný názov piesne BillyBoy bol napísaný a nahraný Bennym Anderssonom a Björnom Ulvaeusom (naspievalasamozrejme Agnetha Fältskog a Anni-Frid Lyngstad). 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 FreddieMercury a jeho Queen – treba viac informácií? Snáď ich najznámejšiu skladbu WeAre the Champions z roku 1977 pozná každý, preto hupnem o dva roky do minulosti(1975) a spomeniem skladbu Bohemian Rhapsody (z albumu A Night at the Opera),ktorú takisto napísal Freddie. Song bol nahrávaný v piatich štúdiách (čím sastal jedným z najdrahších singlov) a patrí medzi najzložitejšie /najprepracovanejšie skladby histórie. 

 JohnLennon – rok 1971, album Imagine, skladba Imagine. Patrí medzi najznámejšie anajuznávanejšie skladby vôbec. V roku 2004 bola dokonca časopisom Rolling Stoneumiestnená na treťom mieste zoznamu 500 najlepších songov všetkých dôb. V kniheLennon in America, ktorú napísal Geoffrey Giuliano, komentuje Lennon toto svojedielo "ako protináboženskú, protinacionalistickú, antikapitalistickú,proti všetkým konvenciám protestujúcu pieseň, ktorá je všeobecne akceptovanálen preto, že všetky tieto protesty sú zamaskované do sladkého obalu". Ktýmto slovám ešte Lennon dodáva, že "v skutočnosti je tento jeho songKomunistickým manifestom." 

SkryťVypnúť reklamu

 TheBeatles – nakoľko sa jedná o najvplyvnejšiu a najúspešnejšiu hudobná skupinurockovej éry, dovolím si od nich vybrať až dve pesničky. V roku 1970vydávajú svoj finálny album Let It Be, na ktorom nájdete rovnomenný hit – Let ItBe. Autorstvo je všeobecne pripisované McCartnymu (hoci ruku k dielu priložilaj Lennon). Napísal ju na základe sna o jeho matke, ktorá zomrela narakovinu, keď mal McCartney 14 rokov. V rozhovore o danom sneprezradil, že mu matka povedala vetu: „It will be alright, just let it be.“ 

 Menáautorov Bob Thiele (so pseudonymom George Douglas) a George David Weiss Vámspolu s rokom 1967 asi nič nepovedia. Ale keď pridám Louis Armstrong a Whata Wonderful World, všetko je hneď jasnejšie. Táto pieseň plná optimizmu,ospevujúca každodenné jednoduché radosti života je tu s nami už viac ako40 rokov a stále má svoje čaro. Bola napísaná ako „protiliek“ na narastajúcirasový a politický náboj podnebia v Amerike, špeciálne pre Amrstrongaa jeho vplyv na veľké spektrum ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu

 Priskladbe Let It Be som spomenul, že sa k The Beatles ešte vrátim a tak smetu zas. Hoci by sa patrilo teraz vybrať niečo z ich prvého albumu (r. 1963,Please Please Me), nespravím tak a siahnem niekam do prostriedku ichdiskografie a síce album z roku 1965 - Help!, pieseň Yesterday. PodľaGuinessovej knihy rekordov má táto skladba na svedomí najviac cover verzíí,ktorých počet presiahol hranicu 3 tisícov. Autorom je opäť Paul McCartney a opäťtu hlavnú úlohu zohral sen. Tentoraz v ňom zložil celú melódiu, ktorú pozobudení rýchlo nahral na kazetu, aby na ňu nezabudol. 

 Poslednápieseň, ktorú som si pripravil je tu s nami už dosť dlho a keď som juprvý krát „lepšie“ počul v rovnomennom J. Kórejskom filme, zapáčila sa mi.Over the Rainbow (hudba Harold Arlen a text E.Y. Harburg) napísaná prefilm Čarodej zo zeme Oz naspievaná v roku 1939 Judy Garland (asi pre nás známejšiaje verzia od Israel Kamakawiwo'ole z roku 1993). Priložené video je o trochustaršie (4 roky) a je z vystúpenia J. Garland pre Amerických vojakovpočas Druhej svetovej vojny. (originál klip z filmu môžete vidieť tu

SkryťVypnúť reklamu

Tak a to je odo mňa všetko. Je to síce ako len kvapka v oceáne, ale ako sa hovorí: "Keď neprší, aspoň nech kvapká."

Pekný deň :)

Miroslav Šnobel

Miroslav Šnobel

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Náhodná anomália vyskytujúca sa v tomto našom malom vesmíre.. Zoznam autorových rubrík:  Audio/videoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,074 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu