
Ja viem, je to trochu divný názor, ale s týmto názorom vraj kedysi OSN skutočne prišlo. Niekedy v sedemdesiatych rokoch totiž jej predstavitelia tvrdili, že za africkú chudobu môžu vyspelé krajiny na čele s Amerikou. No veď je to logické! Oni tam dotiahli tú nechutnú globalizáciu, zamorili to tam a potom ich zdierali a oni tak schudobneli, že dnes denne v subsaharskej Afrike zomierajú tisíce ľudí od podvýživy.
Možno sa čudujete, ale ľudia majú dnes o Afrike presne spomenuté dva obrazy. Názor OSN a ten môj výjav z minulosti. Za africkú chudobu môžu bohaté úžernícke krajiny a zlé klimatické podmienky. Rovnaký názor na vec ale nemajú niektorí charitatívny pracovníci z Afriky.
Nebolo to tak veľmi dávno, keď smerovala loď s humanitnou pomocou do Somálska. Bola to obrovská kontajnerová loď, keď pristála v prístave, nemal ju kto vyložiť. Somálčania neboli schopní zorganizovať obsluhu žeriavov v prístave a loď sa musela vrátiť späť plne naložená. Somálčania možno čakali, že im jedlo rovno naservírujú, presnejšie podrobnosti neviem. Bude to mať asi predsa len niečo s tou klímou, južanské národy sú spravidla menej pracovne výkonné, ako tie viac na severe.
Pokým boli v Afrike Briti so svojimi imperiálnymi chúťkami, všetko bolo v relatívnom poriadku. Koncom päťdesiatych rokov, keď nastal proces dekolonizácie a Briti sa vrátili tam, odkiaľ prišli, africké štáty sa začali spravovať samy. Veľmi úspešné to veru nebolo, rýchlo prišiel prudký hospodársky úpadok, ktorý skončil katastroficky, čoho sme svedkami v Afrike dodnes.
Niekde som počul, že pokiaľ nad Afričanmi stáli Briti s puškami, tak pracovali, keď Angličania odišli, nemal ich kto prinútiť robiť a kontinent si privodil vlastnú skazu. No je to dosť zjednodušený pohľad, ale pri podrobnejšej analýze novodobých Afrických dejín, nie je zase až taký mylný.
Veľa ľudí má africkú biedu zafixovanú so zlou klímou a so zdieračstvom vyspelých krajín. Menej sa vidí problém v lenivosti, ktorá je medzi obyvateľmi subsaharskej Afriky prítomná viac, ako by bolo zdravé. Po páde Britského impéria jednoducho neboli pripravený prevziať zodpovednosť, ktorú mali predtým angličania. Viem, ten život tam musí byť hrozný. Ale kedy už konečne niekto nahlas povie, že zato, kam sa dostali, si môžu hlavne sami? A možno sa mýlim a môžu zato skutočne Američania. Nechávam to ako otvorený problém...aby niekto náhodou nepovedal, že som k tým chudákom z Afriky taký necitlivý.