Sedím s priateľmi v reštaurácii. Popíjame dobré pivo a čakáme na začiatok premietania filmu. Rozprávame sa o bežných veciach a veľmi často sa v našej konverzácii použije slovíčko „facebook". Poznamenal som, že niečo s nami asi nie je v poriadku. Pred odchodom z domu sme aktualizovali status. Sedíme v reštaurácii, rozprávame sa o facebooku. O pol hodinu budeme sedieť v kine a sledovať film inšpirovaný touto sociálnou sietou. Či chceme, alebo nie, facebook sa stal našou súčasťou. Stal sa súčasťou tejto doby. Facebook je fenomén, ktorý si doslova pýtal filmové spracovanie.
Študentská izba, množstvo piva, idea a následne dlhé hodiny programovania. Režisér Fincher bravúrne vykresľuje príbeh vzniku Facebooku. Film však nie je len o vzniku sociálnej siete. Zobrazuje ľudský úpadok, túžbu po uznaní, túžbu po úspechu, túžbu po priateľstve. Jasne a zreteľne nám demonštruje, ako vzostup sociálnych sietí odcudzuje ľudí v reálnom svete.
Ľudia sú svine. To je základná formulka, ktorá preletí hlavou mnohým divákom pri sledovaní filmu. Celý svet je o peniazoch. Priateľstvo sa môže ľahko a rýchlo skončiť - stačí vidina úspechu, peňazí a slávy. Je vôbec vo filme postava, ktorá si zaslúži kladné hodnotenie? Je to azda Zuckerberg, ktorý si svoje poznačené ego kompenzuje vytvorením internetovej prasačinky, kde študenti hodnotia, či sú ich spolužiačky dosť „sexy"? Je tou dobrou postavou drogovo závislý, psychicky chorý, skrachovaný a podlý zakladateľ Napsteru Sean Parker, ktorému nejde o nič iné len o „prachy", ktoré vyprodukujú Zuckerbergove nápady? Dobre, priznávam. Možno tou „dobrou" postavou môže byť Eduardo Saverin, ktorý robil všetko pre spoločnosť Facebook a bol skutočný Zuckerbergov priateľ. Ale aj Eduardo si dokázal svoju slávu užiť plnými dúškami a to doslova - „zlatokopkám" sa nebránil.
Mnohí diskutéri tvrdia, že Timberlake by mal skončiť so spievaním. Možno sklamem fanynky, ale majú pravdu. Ten chlap hral rolu Seana Parkera úchvatne. Jesse Eisenberg a Andrew Garfield ničím nezaostávali. Herecké výkony boli naozaj skvelé. Pri sledovaní filmu som mal dokonca pocit, že som medzi nimi - v Harvardskom campuse.
Nikto z nás nevie presne povedať ako bude internet a svet vyzerať o 40 rokov. Budeme všetci registrovaní na sociálnych sieťach, ktoré budú prežívať neskutočný boom, alebo sa časom Facebook, Myspace apod. vytratia zo záujmu používateľov? Neviem. Dovolím si však povedať, že o tých 40 rokov budú niektorí z nás (ak dožijeme) sedieť v kresle, pozerať „klasiku" Sociálna sieť a smiať sa na tom, ako sa to celé začalo. Film Sociálna sieť má potenciál k tomu, aby sa stal klasikou dnešnej IT generácie.
Nemôžeme tvrdiť, že Sociálna sieť je nadpriemerný film, ktorý príde do kín, ohúri filmových kritikov a začne bojovať o titul „najlepší film všetkých čias" s klasikami ako Krstný otec, či Forrest Gump. Nie je to ani zmyslom tohto filmu. Film je presne taký, aký ho užívateľ facebooku chce. Pútavo približuje vznik facebooku a problémy s ktorými sa musel nedozretý Mark a jeho spolupracovníci potrápiť. Zážitok z filmu za tých pár eur určite stál. Myslia si to aj moji priatelia. Niektorí z nich si do statusu napísali: Sociálna sieť = film roka. Ten film proste stojí za status.
Jakub Miňo