Aj majster tesár sa utne

Jeden z najznámejších a najpoužívanejších freeemailových poskytovateľov Zoznam.sk sa zase raz vyznamenal. Aj napriek tomu, že svoj hlavný email mám na spoľahlivom emaily od Googla, skočím si občas pozrieť aj na svoj starý slovenský email na Zozname. O spoľahlivosti mailovej služby od Zoznamu, by som mohol dlho písať. Ale na čo. Veď každý kto tam email má a aspoň z času na čas si ho ide prečítať, pozná to staré známe „Práve sa vyskytla systémová chyba!“. Keďže to každý vie, tak to nie je dôvod, prečo som po dlhej dobe zase sadol za klávesnicu. Tá hlavná chyba je o dosť väčšia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dávnych časoch, keď na Slovensku bežala relácia Tomáša Szalaya ZEM, bolo možné si vytvoriť email práve na doméne tejto relácie. A tak som neváhal a vytvoril si soki@zem.sk. Priznám sa mal som tento email veľmi rád. Bol krátky, čiže žiadne dlhé vypisovanie a hlavne bol pod technickým riešením Zoznamu a vtedy veru fungoval bez akýchkoľvek problémov (čo by teraz za to admini zo Zoznamu dali :) ). Po tom, čo sa relácia skončila, prestal fungovať aj môj čarovný mail.

Dnes mi kamarát písal, že si pozeral svoj emailový adresár a našiel tam môj starý email, že či ho ešte používam. Keďže som heslo stále vedel, rozhodol som sa, že sa skúsim prihlásiť. Dokonca aj prihlasovacia stránka zoznamu http://mail.zoznam.sk/ stále láka užívateľov, že sa môžu prihlásiť aj pod svojim kontom zem.sk. Úspešne som sa prihlásil a tak som sa rozhodol, že skúsim poslať email. Bohužiaľ mi systém neponúkol odoslať email z mojej adresy, ale z adresy soki@zoznam.sk. Samozrejme táto adresa nie je moja a tak ma zaujímalo, ako to funguje. Vytvoril som si email na zozname a následne rovnaký alias v mojom zem konte. Po odoslaní emailu z konta soki@zem.sk som zistil, že email prišiel z soki@zoznam.sk a tak som skúsil odpovedať. Samozrejme odpoveď prišla na soki@zoznam.sk.

Všetci technicki zdatní vedia, že sfalšovať emailovú adresu nie je žiadny problém. Avšak na základe SMTP servera viete zistiť, že daný email je podvrh. Avšak v tomto prípade, príde email z rovnakého SMTP servera, takže dávajte pozor na to, že či email, ktorý dostanete je skutočne od toho, koho si myslíte :)


Ondrej Sokol

Ondrej Sokol

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ani neviem, čo napísať. Snáď len, že ma bavia nové technológie, ale zároveň si rád pozriem aj nejaké pamiatky. Videl som, čo som vidieť chcel a tak snáď už zostanem doma na Slovensku, lebo všade dobre - doma naj. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu