Výjazd na motorke sme uskutočnili prvý júlový víkend. Žiaľ počasie nevyšlo. Nebolo to veľké prekvapenie, začiatok tohoročného leta bol vskutku upršaný. Výjazdy motorkárskeho klubu sa plánujú s ročným predstihom, termín sme už meniť nemohli.
Chceli sme predstaviť našim francúzskym priateľom z motorkárskeho klubu ASM niekoľko švajčiarskych pozoruhodností v tom najlepšom svetle, v nepriaznivom počasí však trochu stratili na kráse. Tiež to znamenalo večné doberanie sa medzi francúzskymi Švajčiarmi a Francúzmi, kto má krajšie počasie. Nehovoriac o tom, že pre niektorých z nás, mokrá cesta na dvoch kolesách pripadá ešte nebezpečnejšia...
V pláne sme mali návštevu hradu Chillon, spektakulárnu jazdu vo viniciach UNESCO, prehliadku malebného regiónu La Gruyère – s čokoládovňou, hradom i mysterióznym barom Alien. Spestrením jazdy boli prejazdy alpskými dedinami Gstaad či Château-d’Œx. Samozrejme nemohli chýbať horské priesmyky, ktoré motorkári vždy ocenia a my menej odvážni nejako pretrpíme.
Víkendová paráda štartovala z našej čarovnej dedinky Vinzel pri Ženevskom jazere.


Trasa prvého dňa:

Začali sme štýlovo, v svetoznámej vinárskej oblasti LAVAUX, ktorej vinice boli zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 2007. Zvolili sme jedinečnú vínnu cestu s prudkým stúpaním i klesaním 22 %. Mali sme šťastie, adrenalínovú jazdu z Grandvaux do Cully sme absolvovali ešte bez prvých kvapiek dažďa .


Kto nemal zavreté oči, mohol sa kochať pohľadom na terasovité vinice, ktoré tu vyrástli v 18. storočí a vytvárajú nezameniteľný kolorit tohto jedinečného miesta. Terasy sa dvíhajú od jazera v kaskádach a umožňujú pestovať víno v prudkom svahu. Tunajšie vína sú známe vysokou kvalitou i cenou. Kráľom vín je odroda Chasselas, ľahké elegantné ovocné víno, z ktorého vám ani po viacerých pohároch určite nebude zle. Mám odskúšané. Červené vína zastupuje predovšetkým odroda Pinot noir.
Prvá zastávka – Montreux, hrad Chillon.
K hradu Chillon sa môžete dostať po súši aj po vode.

Hrad bol postavený v 13. storočí, je jedným z najzachovalejších i najnavštevovanejších stredovekých európskych hradov. Poloha hradu bola strategická, umožňovala panovníkovi vyberať mýto za cestu okolo jazera.

Hrad je vybudovaný na skalnatom ostrovčeku v najvýchodnejšom cípe Ženevského jazera. V skutočnosti máte pocit, že stojí priamo na vode.

Pamätníci si určite spomenú na povinné čítanie zo strednej školy, báseň Chillonský väzeň od lorda Gordona Byrona.

K napísaniu ho inšpiroval pobyt vo Švajčiarsku (r. 1816), počas ktorého navštívil tento hrad. Keďže na hrade boli uväznení predovšetkým politickí väzni, báseň je vyjadrením túžby po slobode. Hlavnou postavou romantickej poémy je ženevský vlastenec François Bonivard, ktorý na príkaz Karla III Savojského bol väznený v kobke hradu v rokoch 1530-1536.

Silná vôľa i utiekanie sa k prírode mu pomohla prežiť sedemročné väzenie v neľudských podmienkach, v chlade, v tme i vlhku. Podarilo sa mu však malým otvorom pozerať na jazero. Dielo ovplyvnilo nielen tvorbu francúzskych velikánov Viktora Huga a J.J. Russeau ale i českého básnika Karla Hynka Máchu (Máj).


Na prehliadku perly stredovekej architektúry sme si vyhradili cca dve hodiny a užili sme si to. Všetky priestory hradu su voľne prístupné i bez sprievodcu. Ku koncu prehliadky už výdatne pršalo a my sme mali šťastie na „strážcov hradu“, ktorí nám povolili piknik a prečkanie dažďa v príjemných útrobách hradu.

Následne sme sa presúvali z kantónu Vaud do kantónu Fribourg, nakrátko sme sa objavili i v kantóne Bern či Neuchâtel. Práve v tejto časti výletu sme zvolili prechody dvomi horskými priesmykmi i viacerými alpskými dedinkami. Táto časť jazdy bola najmalebnejšia. Hory, lúky, pastviny, alpské chalupy, jazerá, potôčiky ale i pocestné reštaurácie či bary. A tie rozmanité vôňe, ktoré nás sprevádzali...
Začali sme stúpať horským priesmykom Col des Mosses do výšky 1 445 m n.m. Priesmyk, ktorý bol šesťkrát dejiskom Tour de France, spája obce Aigle a Château-d’Œx. A to nie sú len také obyčajné miesta, v Aigle sídli Svetové centrum cyklistiky a Château-d’Œx je hlavné mesto teplovzdušných balónov švajčiarskych Álp.

Priesmyk ponúka množstvo obľúbených turistických chodníčkov.


Za zmienku stojí i autentická alpská dedina Gstaad (kantón Bern), ktorá sa stala luxusným lyžiarskym strediskom. Štýlové chaty s astronomickými cenami tu vlastnia kráľovské rodiny či svetové celebrity.

Istý čas tu vlastnili nehnuteľnosti aj Johnny Hallyday či Roman Polanski.

Poďme radšej od miliónových chalúp späť k motorkám. Čakal nás ďalší horský priesmyk Col du Jaun (1 508 m.n.m), ktorý spája Bernské Alpy s čarokrásnou oblasťou La Gruyère. V minulosti to bolo strategické miesto pre národnú bezpečnosť. Vyskytovali sa tu známe švajčiarske bunkre, maskované ako horské chaty. V súčasnosti je oblasť pokojná a celoročne pohostinná pre milovníkov letných či zimných športov.

Deň sa nám pomaly chýlil ku koncu a nás čakalo príjemné prekvapenie vo forme degustácie švajčiarskej čokolády. Nemohli sme si vybrať lepšie ako La Maison Cailler v dedinke Broc, najznámejšia čokoláda francúzskeho Švajčiarska.

Ak snívate o návšteve pravej švajčiarskej čokoládovne vychýrenej značky, toto je to pravé miesto. Slávna továreň na čokoládu nám ponúkla interaktívnu prehliadku múzea i s prezentáciou výroby čokolády a následnou degustáciou. Forma prezentácie histórie a výroby čokolády je vskutku jedinečná.

Ktorú čokoládu by ste si vybrali?



Oblasť je samozrejme známa aj svojim vychýreným syrom Gruyère, a ako inak, mnohí z nás si večer pochutili na syrovom fondue Moitié-Moitié (syry Gruyère a Vacherin). Príjemný večer sme trávili v meste Bulle v reštaurácii Le Gruyérien.
Nasledovala skorá večierka, mnohí z nás tušili, že i na druhý deň to budú preteky s dažďom. Inak tá motorkárčina je samé obliekanie, vyzliekanie, prezliekanie. Potom to vyzerá aj takto, niekto sa chce tváriť ako modelka, je z toho skôr taký tučniak...:-)


Na deň druhý som sa extrémne tešila.

Čakala nás rozprávková oblasť La Gruyère. V daždi však bolo všetko inak. Program sme museli zredukovať a urýchliť.
Centrom našej pozornosti bola stredoveká obec Gruyères, vyhlásená za najkrajšiu dedinku Švajčiarska v roku 2014. Nachádza sa v dvojjazyčnom kantóne Fribourg. Je umiestnená na kopci a tvorí vstupnú bránu do Álp.
Hrdo týčiaci sa hrad, Château de Gruyères, vidíte už z diaľky. Nádherné stredoveké námestie je lemované tradičnými obchodíkmi, reštauráciami s terasami či penziónmi. Snúbi sa tu staré s moderným, elegantné s divokým.
Na konci zaujímavej prechádzky po dláždených kockách, počas ktorej neviete kam skôr pozrieť, sa vypína spomínaný hrad z 13. storočia, opradený množstvom legiend. Ako to už býva, zažil roky veľkej slávy ale i úpadku. Návštevníkom ponúka vzácne zbierky a exponáty, dokumentujúce obdobie ôsmich storočí. Vzácne sú predovšetkým vitrážové okná a nástenné dekorácie
Obec Gruyères je zaradená do Grand Tour of Switzerland, čo je 1600 kilometrov dlhá trasa po najväčších turistických atrakciách Švajčiarska.



Hrad ponúka panoramatické výhľady na okolitú prírodu, hory, pastviny i jazero. Fotografia nebola zhotovená počas tohto víkendu ale zachytáva tradičné letné počasie vo Švajčiarsku.

Múzeum HR Giger, Château St-Germain si vás okamžite získa, alebo z neho budete utekať. Je cestou do mysle švajčiarskeho surrealistického umelca Hansa Ruediho Gigera, ktorý vo svojich dielach osciluje medzi životom a smrťou, snom a skutočnosťou, človekom a strojom. V najpodivnejšom múzeu sveta sa ponoríte do temného mysteriózného sveta sci-fi a futuristických bytostí. Ak vám náhodou nič nenapovedá meno tohto autora, určite si spomeniete na film Alien (Votrelec) z roku 1979. Práve za tento film získal H.R. Giger Oskara za špeciálne efekty. Ja som síce z múzea neutekala, ale pocity sa dostavili zmiešané…


Príjemnejšie sa cítite v HR Giger bare (Votrelec). Prejsť dverami tohto baru znamená ponoriť sa do umeleckého vesmíru tvorcu Votrelca. Od podlahy až po strop je celý bar zrkadlom jedinečnej práce autora. Pripomína akúsi jaskyňu s oblúkmi zo stavcov.

V pláne sme mali ešte krátke zastávky pri jazerách Lac de Neuchâtel a Lac de Jeux vo Valée de Joux.

Valée de Joux je údolie v pohorí Jura, v kantóne Vaud, cca 50 km od Ženevy. Pre extrémne studené podnebie sa nazýva Sibír Švajčiarska. Jeho návštevu odporúčam milovníkom luxusných hodiniek, panenskej prírody i celoročných športov.

Col de Faucille (1 323 m n.m.) mal na môj vkus priveľa zákrut a veľmi som si ho nevychutnávala. Ponúka však jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Alpy a Ženevské jazero. Pri peknom počasí vám zaručujem neopakovateľný pohľad na Mont Blanc (4808 m n.m.).

Prepršaný víkend pomaly končil a spoza mrakov vychádzalo slniečko. Dopriali sme ho našim priateľom, ktorí ešte museli absolvovať cestu domov, do francúzskeho mesta Lyon.
Na počasie sme veru šťastie nemali. Napriek tomu sa teším na nejaký ďalší výjazd, zaujímavé miesta a príjemnú partiu francúzskych kamarátov.

Uvedený itinerár sa dá samozrejme využiť aj na nezabudnuteľný víkend organizovaný autobusom, vlakom či autom. A vždy môžete počítať s mojou pomocou...:-)