Švajčiari sa vracajú do normálu

Od zajtra vstupujú Švajčiari do fázy rekonvalescencie v ekonomickej i sociálnej oblasti po 23 mesiacoch šokovej liečby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Valentínsky víkend vo Švajčiarsku bol nádherne slnečný, napriek tomu sme do reštaurácie, kina, či lanovky vstupovali ešte s Covid certifikátmi.

Obrázok blogu
(zdroj: Christian Humbert)
Obrázok blogu

Dnešný upršaný deň sa zmenil na príjemné očakávanie v okamihu, keď švajčiarsky prezident Ignazio Cassis prehlásil:

La lumière est bel et bien là à l' horizon...

Svetlo je skutočne na obzore...

Zajtra sa rušia takmer všetky protipandemické opatrenia. Do obchodov, reštaurácií, kultúrnych zariadení sa bude vstupovať bez rúšok a certifikátov. Ruší sa povinnosť pracovať z domu i obmedzenie v počte ľudí stretávajúcich sa pri súkromných či verejných podujatiach. Pri cestovaní do Švajčiarska už nebude potrebný vstupný formulár, či Covid certifikát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do konca marca však zostáva v platnosti nosenie rúšok vo verejnej doprave a v zdravotníckych zariadeniach i karanténa pre ľudí s pozitívnym testom. Švajčiari sa týmto rozhodnutím pripojili k ďalším krajinám (Dánsko, Veľká Británia), ktoré už protipandemické opatrenia zrušili.

Rozhodnutie urobili Švajčiari v čase, keď majú aktuálne 21 032 pozitívne testovaných ľudí, 10 úmrtí a 120 hospitalizácii. Vedecká pracovná skupina však predpokladá, že i napriek tomu, že vírus stále silne cirkuluje, veľká väčina Švajčiarov bude mať v krátkom čase imunitu.

Alain Berset, člen federálnej vlády, ktorý riadil sanitárnu krízu od začiatku, ocenil prácu celej vlády. Priznal, že boli konfrontovaní s množstvom emócií: od strachu, skľúčenosti, obáv až po úľavu a nádej. Vyzval k tolerancii a k pokore, pripomenul 12 000 úmrtí na následky Covidu.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiari dnes urobili rozhodujúci a dôležitý krok k "normalizácii".

Na odľahčenie témy, dnešný deň priniesol Švajčiarom i stratu možnosti zahrať si so Slovákmi hokejové semifinále na zimnej olympiáde:-) Túto skutočnosť som samozrejme využila na pripomenutie môjmu priateľovi, že si pamätám ešte časy, keď hokejové zápasy Slovákov so Švajčiarmi nikto nepozeral, to sa bralo ako povinné víťazstvo:-)

Soňa Fröhlichová

Soňa Fröhlichová

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Mám 55 rokov. Pred 10 rokmi som si začala klásť otázky typu: Vyhovuje mi rutina a stereotyp v ktorom žijem? Skúsim sa posunúť niekam inam? Budem ešte v 45-tich rokoch schopná poznávať novú krajinu, nájsť si prácu, priateľov, koníčky, nové výzvy a hlavne naučiť sa ďalší jazyk? Nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou, ale podarilo sa. Voľba padla úplne náhodne na Švajčiarsko, ktoré by som Vám v mojich článkoch rada predstavila. Chcem v nich zúročiť poznatky a skúsenosti z môjho pôsobenia a neúnavného cestovania po celom Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu