Šarmantné mestečko Nyon, o ktorom som ešte článok nenapísala, má pre mňa osobité špeciálne čaro. Keď som sa usadila vo Švajčiarsku v roku 2011 (pôvodne to malo byť na pár mesiacov) a prvýkrát som vyšla zo svojej dedinky Mies pár kilometrov smerom na východ, náhodne som sa ocitla práve v tomto čarovnom meste. Bolo leto a všetko čo k letu patrí na mňa pôsobilo magicky. Blankytné jazero s výhľadom na Mont Blanc, jachty a motorové člny, športoviská, detské ihriská, pláže a kúpaliská, omamné vône z reštaurácií a barov, kvetinové výzdoby. Len som tak sedela s kamarátmi na brehu jazera a „čumela“...

Začala som tušiť, že toto dobrodružstvo nebude trvať len niekoľko mesiacov. Nyon je príjemný a živý, pohodový, pokojný a bezpečný. Je zárukou vysokej kvality životnej úrovne.
Navrhujem, predstavme si narýchlo mesto v plnej jeho kráse a potom niečo o spomínanom triatlone.

Napriek tomu, že Nyon sa rozprestiera na ploche len 7 kilometrov štvorcových a žije v ňom okolo 22 500 obyvateľov, ponúka toho neuveriteľne veľa. Vždy keď u mňa hostím návštevu zo Slovenska, toto mesto používam na úvodné očarenie a tvárim sa pri tom, že toto je tu také normálne obyčajné mesto:-)

Ale nie je, je to klenot na Ženevskom jazere. Obľúbili si ho aj Angličania, stretávate sa tu s nimi na každom kroku. Možno aj preto, že tu sídli európska futbalová organizácia UEFA. Nie je to tak dávno, čo ste tu mohli stretávať na promenáde mesta Michela Platiniho. Sídlo tu má aj fabrika na jedny z naluxusnejších švajčiarskych hodiniek Hublot.




Mesto založili Rimania za vlády Júlia Caesara a stalo sa jednou z najvýznamnejších rímskych kolónii vo Švajčiarsku. Obrovský historický význam nadobudlo po objavení baziliky a amfiteátra v roku 1996, vo výkopových prácach sa stále pokračuje.
Bohatú históriu mesta predstavujú tri múzeá:
Musée du Léman: zachytáva kultúrne a prírodné dedičstvo Ženevského jazera formou akvárií, lodí, rybárskej chaty či umeleckých diel maliarov.
Musée romain: dokumentuje archeologické, stále prebiehajúce výskumy z čias Rimanov.
Château de Nyon: miestny zámok s bielymi vežičkami, krorý sa pyšne týči nad jazerom. Od dvanásteho storočia sleduje dvetisícročnú históriu mesta.





To nie je všetko, mesto organizuje filmové festivaly, športové podujatia i hudobné festivaly medzinárodného významu. O festivale Paléo som písala v predchádzajúcom článku, odporúčam prečítať Švajčiarske Paléo malo viac šťastia ako slovenská Pohoda - Soňa Fröhlichová - (blog.sme.sk), ukryla som tam malé posolstvo:-)

Mesto má pozoruhodný prístav pre súkromné jachty (jednu z nich vlastní slávny jazdec F1 Alain Prost) či prístav pre flotilu parníkov Ženevského jazera.Tými sa môžete previezť trebárs aj na druhý breh jazera do stredovekého francúzskeho mestečka Yvoire.






Nyonu robí publicitu i každoročný triatlon, ktorý sa organizuje od roku 1989.
Jeho 35. ročník prebiehal tento víkend, od 10. do 11. augusta 2024. Svoju históriu začal písať s počtom športovcov okolo 300, dnes sa ho zúčastňuje vyše 2 500 nadšencov tohto olympijského športu.
Silné stránky Nyonského triatlonu:
je najväčším a najdôležitejším športovým podujatím svojho druhu vo Švajčiarsku
je organizovaný výlučne dobrovoľníkmi
je určený deťom, rodinám, amatérom, profesionálom i športovcom so špeciálnymi potrebami (dokonca má kategóriu pre začiatočníkov, ktorí chcú objaviť čaro tohto športu a triatlonu sa zúčastňujú po prvýkrát)
Sympatická je rodinná kategória, ktorej sa môžu zúčastniť rodiny s 2-5 členmi. Všetci členovia rodiny absolvujú disciplíny v rovnakom čase a musia prejsť ceľovou páskou spoločne. Práve v tejto kategórii sme videli skutočnú radosť a potešenie zo športových aktivít

Ešte k číslam tohoročného triatlonu: zúčastnilo sa ho 3 000 športovcov, 8 000 divákov a 300 dobrovoľníkov. Súťažilo sa v 8 kategóriách, vrátane duatlonu a aquatlonu. Kráľovskými kategóriami boli: olympijská ( 1,5 km plávanie, 42 km bicyklovanie, 10 km beh) a národná liga Švajčiarska (750 m plávanie, 21 km bicyklovanie, 5 km beh)

Ja som sa triatlonu zúčastnila ako dobrovoľníčka, s Marcelou nás zaradili na miesto, kde si športovci prichádzali zložiť svoje bicykle a športovú výbavu a odchádzali na jednotlivé disciplíny. S kamarátkou sme ich organizačne usmerňovali. Sem-tam mi aj „zalepilo“, aby mi niekto zo švajčiarskej triatlonskej elity nepoložil odbornejšiu otázku. Na šťastie všetko prebiehalo v profesionálnom prevedení a bez problémov:-)


Na chvíľu sme dostali aj dôležitejšiu úlohu, odmávanie cieľa červenou zástavkou:-)

Pre úplnosť dodám, že plávanie sa uskutočňuje v Ženevskom jazere.


Triatlon skončil ale leto v malebnom mestečko Nyon pokračuje v svojom tradičnom letnom sviatočnom rytme...
