Ženeva alias Paríž Švajčiarska (3. časť)

Mesto som tentokrát spoznávala so Geneva City Pass-om.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Úvod tohto článku venujem aktuálnej situácii na Slovensku. Článok mám už rozpísaný niekoľko dní, nezdalo sa mi však vhodné uverejniť ho. V nemocnici trpí náš premiér a ja si užívam s kamarátkou v Ženeve, popíjam vínko a ešte to aj zverejňujem v mojom blogu. V skutočnosti cítim ťažobu, smútok, neistotu. Nepridávajú mi otázky kolegov či priateľov vo Švajčiarsku typu: Čo sa to u vás na tom Slovensku deje? Keď mi napísal krátku správu hneď po tragickej udalosti bývalý sused, mimochodom CEO spoločnosti s 350 000 zamestnancami: Your PM? What´s happening?, uvedomila som si, že sa na nás pozerá celý svet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Paradoxne mi pomohol môj syn žijúci na Slovensku, ktorého som sa vypytovala na momentálnu atmosféru na Slovensku, či majú ľudia obavy, atď. Syn pracujúci v zdravotníctve mi bez väčšieho záujmu odpovedal: Prepáč, ale ja mám strašne veľa práce, nemám momentálne čas sledovať spoločenskú situáciu. Najprv som sa pohoršovala nad jeho reakciou, vzápätí som si uvedomila, veď on má pravdu. Treba sa venovať práci, svojim koníčkom, komunikovať, obklopovať sa ľuďmi, s ktorými nám je dobre, užívať si život, cestovať....

Politiku nech riešia politici, politológovia či novinári. My, radoví občania, môžeme svoje postoje a názory vyjadrovať vo voľbách...Viem, je to naivná predstava. V niektorých krajinách to však funguje, príkladom je Švajčiarsko, ktoré nám bolo sľubované v 90. rokoch minulého storočia...

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už nemám problém uverejniť môj radostný článok, spojený s cestovaním a užívaním si života.

Kde sú tie časy, keď som za ideálnu dovolenku považovala pobyt pri mori, strávený z veľkej časti na pláži. Stále uprednostňujem pobyt pri mori, ale musí byť spojený s prehliadkou mesta, ostrova, prípadne časti krajiny. Keď ide o väčší poznávací záber, ideálnym dopravným prostriedkom je prenajaté auto. Pri spoznávaní miest zvyknem využívať služby vyhliadkového autobusu či turistického sprievodcu. Pri dôkladnejšej prehliadky Ženevy som zašla ešte ďalej, s kamarátkou sme sa „vyzbrojili“ Geneva City Pass-om.

SkryťVypnúť reklamu
hora Salève
hora Salève (zdroj: Christian Humbert)
Pohľad na Ženevu  z hory Salève
Pohľad na Ženevu z hory Salève (zdroj: Christian Humbert)

Ženeva City Pass si môžete zakúpiť v turistickom informačnom centre alebo online, v dĺžke trvania 24/48/72 hodín v cene 30/40/50 CHF. Ja som zvolila 48-hodinový. Ženevu síce poznám celkom dobre, napriek tomu som dlhodobo plánovala navštíviť zopár jej ďalších ikonických miest. Tentokrát som bola rozhodnutá, že mi nič neunikne, v predstihu som pripravila „nadupaný“ program. Kamarátka Zuzka bola príjemnou spoločníčkou, naladená na rovnakú vlnovú dĺžku...

Obrázok blogu

City Pass zahŕňa okolo 60 aktivít s bezplatným vstupom, prípadne poskytne niekoľko cenových zvýhodnení. Mali sme v pláne jazdu vyhliadkovým autobusom, turistického sprievodcu, jazdu vláčikom, niekoľko múzeií a parkov, horu Salève, samozrejme plavbu po Ženevskom jazere, či rafting a iné vodné športy.

SkryťVypnúť reklamu

V meste parkujem tradične v podzemných garážach mostu Mont Blanc, i keď cena parkovania tu nie je práve najvýhodnejšia.

Ocitnete sa však priamo v centre diania, vedľa fontány Jet d´eau, Starého mesta či luxusnej nákupnej uličky Rue du Rhône. Taktiež sa vám naskytne neopakovateľný pohľad na Mont Blanc.

Mont Blanc
Mont Blanc (zdroj: Katarína Husáková)
Obrázok blogu

Ženevu by som veľkosťou kľudne prirovnala k Bratislave, pobeháte ju raz-dva. Dýchajú z nej staré dobré časy, vysoké moderné budovy v centre nenájdete. Všetko v takom „vintage“ štýle, aj keď ceny sú už „modernejšie“. Po nábreží je roztrúsených množstvo historických hotelov (svojho času v nich pobývala cisárovna Sisi, či prvý československý prezident TGM). Na chvíľu nám zapršalo, tak sme sa do jedného z nich uchýlili, cítila som sa v ňom ako v bývalom hoteli Carlton či Devín.

Návštevu mesta vždy začínam pri symbole Ženevy, pri vodotrysku Jet d´eau. Je umiestnený priamo na jazere, vedie k nemu dlhé kamenné mólo, plné turistov. Je vhodným miestom na osvieženie v letných horúčavách, či na zhotovenie nezabudnuteľných fotografií. 

Ženeva
Ženeva (zdroj: Katarína Husáková)

Anglická záhrada s kvetinovými hodinami je skutočným oddychovým miestom. Určitú časť prehliadky sme absolvovali malým turistickým vláčikom, ktorý nás zaviezol až k verejným mestským plážam.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Kvetinové hodiny Ženevy
Kvetinové hodiny Ženevy 

V Anglickej záhrade sme si rezervovali lístok na plavbu loďou po Ženevskom jazere. Plavbu loďou som už v mojich článkoch spomínala nespočetne krát. Túto atrakciu vrelo doporučujem, nielenže spoznáte región Ženevského jazera, ale zažijete magické momenty absolútneho relaxu a pohody...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

So Zuzkou sme si obsadili zadnú čas lode a výborne sme sa zabávali. Ku koncu plavby, nevediac prečo, už túto časť lode okupovalo viacero pasažierov:-)

Plavba po Ženevskom jazere
Plavba po Ženevskom jazere 
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Po aperitíve na lodi sme poriadne vyhladli a tak ďalšie kroky smerovali do Starého mesta. Najprv sme absolvovali povinnú prehliadku protestantskej katedrály Saint Pierre, ktorá je najstaršou náboženskou budovou Ženevy. Jej stavba bola zahájená v roku 1160 v gotickom štýle. Až do roku 1535 bola katolíckym kostolom, príchodom reformátora Jeana Calvina sa stala strediskom protestantov. Interiér je veľmi jednoduchý a skromný, v štýle myšlienok protestantizmu.

Katedrála Saint Pierre
Katedrála Saint Pierre (zdroj: Katarína Husáková)

Nasledoval Múr reformátorov i romantická prechádzka v Bastion parku, v rámci ktorej sme už hľadali vhodnú reštauráciu s tradičnými jedlami. Prechádzka historickým centrom Ženevy je veľmi príjemná. Všade prítomné staré budovy, malebné námestia, dláždené uličky, impozantné schody, galérie, múzeá, bary a kaviarničky. My sme si našli príjemné občerstvenie v jednej z reštaurácií na starobylom námestí Place du Bourg-de-Four.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prvý deň sme ukončili v múzeu Patek Philippe, ktoré nám poskytlo dokonalý zážitok z prehliadky najprestížnejších výtvorov majstrov hodinárov ženevskej značky. Múzeum sme našli pomerne ľahko, vo štvrti Plainpalais, odkiaľ je fascinujúci výhľad na horu Salève, ktorú sme mali v pláne nasledujúci deň.

Obrázok blogu
Múzeum Patek Philippe
Múzeum Patek Philippe 

K výrobe luxusných hodiniek v Ženeve paradoxne dopomhlo reformátorske hnutie, ktoré zakazovalo nosenie šperkov. Ženevskí majstri-hodinári z toho vyťažili a začali vyrábať nádherne zdobené hodinky, ktoré tomuto zákazu nepodliehali .

Obrázok blogu

Firma Patek Philippe bola založená v roku 1839 dvomi hodinármi, poľského a českého pôvodu: Antoine Patek a François Czapek ( vždy sa mi zdalo, že tie mená znejú tak slovansky). Firma sa od svojho vzniku špecializovala na hodinárstvo najvyššej kvality. Dodnes eviduje kontaktné údaje všetkých svojich klientov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Spoločnosť sa zaslúžila o uvedenie dámskych náramkových hodín. Najznámejší model, hodinky Calatrava bol uvedený na trh v roku 1930.

150. výročie svojho vzniku oslávila spoločnosť prezentáciou kolekcie 150 hodín. Úspech výstavy predznamenal založenie súkromného múzea Patek Philippe. Od roku 2001 môžu návštevníci obdivovať jedinečné zbierky majstrov hodinárov zo 16. až 19. storočia. Súčasťou múzea je knižnica s 8000 literárnymi dielami venovaných meraniu času.

Obrázok blogu

Majitelia luxusných hodiniek Patek Philippe oceňujú ich eleganciu a nadčasovú dokonalosť. Ich obdivovateľkou bola anglická kráľovná Viktoria, v svojej zbierke ich má aj bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkózy. Hrdil sa nimi i nechvalne známy Pablo Escobar.

Odporúčam návštevu i ďalších múzeí: Múzeum Červeného kríža a Červeného polmesiaca, MAMCO (múzeum moderného umenia), MAH (múzeum umenia a histórie Ženevy) či Arianu (múzeum keramiky a skla).

Prehliadka múzea Červeného kríža a Červeného polmesiaca vás zasvätí do humanitárnej činnosti. Tvoria ho tri tematické časti: Obrana ľudskej dôstojnosti, Obnova rodinného puta, Odmietnutie úmrtia tam, kde sa rieši prevencia. Nachádza sa oproti Palácu národov (sídlo OSN). Toto miesto je svedectvom práce Červeného kríža, zameranej na humanitárnu pomoc krajinám počas vojenských konfliktov, genocíd či prírodných katastrof.

Múzeum Červeného kríža a Červeného polmesiaca
Múzeum Červeného kríža a Červeného polmesiaca 

Po vstupe do múzea vás „privíta“ zakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, Henry Dunant. Narodil sa v roku 1828 v Ženeve, pôvodne bol podnikateľom. Jeho životnú púť ovplyvnila náhodná účasť v bitke pri talianskom meste Solferino (francúzska armáda pod vedením Napoleona III proti rakúskej armáde). Šokovaný udalosťou, organizoval ošetrovanie zranených, zabezpečoval lekárske vybavenie a jedlo, nerozlišujúc pôvod vojakov. V roku 1863 spoluzakladá Medzinárodný výbor Červeného kríža pre pomoc vojakom zranených na bojiskách. V roku 1901 mu bola udelená vôbec prvá Nobelova cena za mier. Vlajka Červeného kríža je i na jeho počesť v obrátených farbách vlajky Švajčiarska.

Zakladateľ Červeného kríža Henry Dunant
Zakladateľ Červeného kríža Henry Dunant 

Silným emotívnym momentom v múzeu je chvíľa, keď sa ocitnete zoči-voči obrovskej stene s fotografiami detí z Rwandy, ktoré stratili svojich rodičov počas genocídy v tejto krajine. Genocída v Rwande je považovaná za najhoršiu humanitárnu krízu našej generácie.

Deti, ktoré stratili rodičov počas  genocídy v Rwande
Deti, ktoré stratili rodičov počas genocídy v Rwande 

Na prehliadku medzinárodnej časti Ženevy sme využili autobus Hop on Hop off, ktorý poskytoval mimoriadne zaujímavý výklad.

V autobuse v centre Ženevy
V autobuse v centre Ženevy 

Vystúpili sme pred sídlom OSN, kde sme si urobili tradičnú fotografiu so Zlomenou stoličkou.

Zlomená stolička pred budovou OSN
Zlomená stolička pred budovou OSN 

Po prehliadkach múzeií sme čakali na náš Hop on bus, ktorého trasu, príchody a odchody mala na starosti Zuzka. Bolo chybou ju poveriť touto malou úlohou, autobusu sme sa už nedočkali:-) Škoda, výklad v autobuse bol zaujímavý, hlavne o medzinárodnej časti Ženevy. Prekvapil nás nenápadný hotel InterContinental, ktorý bol svedkom najvýznamnejších politických stretnutí 20. storočia. Striedali sa v ňom ruskí (sovietski) prezidenti s americkými, Henry Kisinger, Martin Luther King, Indira Gandhi, Nelson Mandela či princezná Diana. Pripravovali sa v ňom rokovania o jadrovom odzbrojení, vojne vo Vietname či o mieri na Strednom východe. Nevyhýbali sa mu ani umelci, Sophia Loren v ňom strávila sedem mesiacov počas tehotnosti:-)

Z dôvodu zmeškaného autobusu sme sa ocitli priamo pred Botanickou záhradou, ktorú sme pôvodne nemali v pláne. Krátka prechádzka v nej bola príjemným spestrením programu.

Botanická záhrada
Botanická záhrada 
Obrázok blogu

Na záver sme si nechali výstup lanovkou na mestskú horu Salève. Nemôžem nespomenúť sympatický slovenský pár Zuzku a Peťa, s ktorými sa mi náhodne skrížili cesty po príchode do Švajčiarska v roku 2011. Boli milovníkmi tejto hory a pravidelne mi kládli otázku, či som už Salève navštívila. V tom čase som si pomyslela, kopček si nechám na neskôr, mám v okolí iné alpské klenoty. Teraz im dávam za pravdu, táto mestská hora vám poskytne pohodovo strávený deň v nádhernej prírode s neopakovateľnými výhľadmi. Je už na vás, či zvolíte peší výstup alebo sa vyveziete lanovkou do výšky 1 097 metrov. Najvyšší bod siaha až do výšky 1 379 metrov.

Lanovka na horu Salève
Lanovka na horu Salève 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hora sa nachádza na francúzskom území, kulisu však tvorí mestu Ženeva. Jej silueta mestu dominuje.

Hora prilákala a inšpirovala už mnohých umelcov a vedcov. Skúmajú ju geológovia, paleontológovia či botanici. Sú v nej početné kameňolomy, v ktorých sa ťaží vápenec a stavebný kameň. Zrodila sa tu i postava Frankensteina, autorky Mary Shelley.

Je ideálnym miestom pre nadšencov VTT či paraglidingu, ponúka nenáročné pešie túry. K úpätiu Salève jazdila v minulosti parná električka, neskôr zubačka.

Po vystúpení z lanovky sme pokračovali vo výstupe turistickým chodníčkom, kde na nás čakali ďalšie prekvapenia. Panoramatické výhľady na Alpy a Ženevské jazero. Narazili sme i na budhistický kláštor Shedrub Choekhor Ling i miestne observatórium.

Obrázok blogu
Shedrub Choekhor Ling
Shedrub Choekhor Ling 
Obrázok blogu

K lanovke sa môžete doviezť MHD mesta Ženevy (je zahrnutá v cene Geneva pass). Od švajčiarsko-francúzskych hraníc prídete k lanovke za cca 10 minút.

Spomeniem ešte jedno magické miesto Lavičku Václava Havla, ktorú navrhol známy český architekt Bořek Šípek. Václav Havel má svoje pamätné miesto za slávnym Monumentom Brunswick. Vyberiem sa k nemu vždy, keď som v Ženeve. Ide o dve stoličky, pevne spojené so stolíkom, ktorého stredom prerastá lipa. Je to umelecky vyjadrené pozvanie k dialógu. Nádherné symbolické miesto, ktoré oceníte, ak ho navštívite v príjemnej spoločnosti niekoho, s kým vediete nikdy nekončiaci dialóg. Čo si môžme priať viac?

Obrázok blogu
Havlova lavička
Havlova lavička 
Soňa Fröhlichová

Soňa Fröhlichová

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  114
  •  | 
  • Páči sa:  1 407x

Mám 57 rokov. Pred 12 rokmi som si začala klásť otázky typu: Vyhovuje mi rutina a stereotyp v ktorom žijem? Skúsim sa posunúť niekam inam? Budem ešte v 45-tich rokoch schopná poznávať novú krajinu, nájsť si prácu, priateľov, koníčky, nové výzvy a hlavne naučiť sa ďalší jazyk? Nebola to vždy prechádzka ružovou záhradou, ale podarilo sa. Voľba padla úplne náhodne na Švajčiarsko, ktoré by som Vám v mojich článkoch rada predstavila. Chcem v nich zúročiť poznatky a skúsenosti z môjho pôsobenia a neúnavného cestovania po celom Švajčiarsku. Zoznam autorových rubrík:  cestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu