Pozorujme a chráňme svetlušku svätojánsku

Písmo: A- | A+

Onedlho je tu znova ten čarovný čas letného slnovratu a najdlhšieho dňa v roku: Svätojánska noc. S ňou sa spájajú vžité pohanské zvyky a povery, ale aj prírodné fenomény ako svätojánske mušky.

Svätojánskym muškám som v minulosti už venovala blog

ale vraciam sa k týmto fascinujúcim stvoreniam opäť a to v súvislosti s vznikom skupiny na Facebooku, ktorá sa venuje ich výskytu v čase ich aktivity. Takže ak patríte k tým, čo chcú zažiť čaro svetielkovania svätojánskych mušiek alebo oficiálne svetlušiek svätojánskych (Lampyris noctiluca) v mesiacoch jún a júl, ste tu správne v závere blogu nájdete link na spomínanú FB skupinu. 

 

Svetlušky boli v rokoch dávno minulých také hojné, že si ako stredoškoláčka pamätám večernú husto svetielkujúcu lúku pri Váhu akoby to bola scéna z filmu Avatar. Dnes ich je žiaľ vďaka ľudskej činnosti čoraz menej. Pritom dotvárajú čaro a romantiku letných večerov a je ťažko si predstaviť že vymiznú z nášho života. Určite aj preto sa posledné roky ich pozorovanie a zdieľanie miest, kde sa v júni a júli svetlušky dajú pozorovať rozšírilo ako samostatná turistická atrakcia. Vo viacerých krajinách spravidla na západ od nás sú miesta ich výskytu zdieľané alebo existujú botanické záhrady, kde sú na to určené špeciálne večerné vstupy.

 

Vznikla dokonca samostatná štúdia (2018) o cestovnom ruchu a jeho vplyve na životné prostredie svetlušiek ako aj odporúčania pre udržateľnú turistiku za pozorovaním týchto výnimočných chrobákov. Uvádza sa v nej, že v posledných rokoch za „fireflies watching“ ako sa nazýva pozorovanie svätojánskych mušiek v angličtine cestovalo viac ako milión turistov ročne do aspoň 12 krajín sveta (údaj spred pandémie). Hlavnými krajinami kde sa chodia pozorovať sú Mexiko, USA, Filipíny a Thajsko. „Svetluškový turizmus“ ich však tiež ohrozuje takže sa pri ich pozorovaní treba správať mimoriadne zodpovedne.

 

V našich končinách je tiež svetluška na ústupe a zatiaľ neexistuje žiadna verejne známa turistická destinácia na ich pozorovanie. Možno snáď len niektorí rodičia si večer všimnú svetielkujúceho chrobáčika a ukážu ho deťom. Alebo si niektorí starší ľudia spomenú na lúky posiate svetielkami z minulosti a občas sa večer vyberú na miesta kde ich vídavali.

 

Miesta, kde by sa organizovane alebo len náhodne dali svetlušky pozorovať v čase svojho párenia a teda v čase svetielkovania nie sú na Slovensku (a myslím, že ani v Čechách) systematicky zverejňované a zdieľané.

 

Budem rada keď sa v skupine budú zdieľať miesta ich výskytu, možnosti pozorovania, zaujímavosti, riziká ale aj všetko pre ich ochranu. Ak sa vyberieme ich pozorovať, dbajme na to aby sme ich nerušili svetlom ani inak. Ak sa ich pokúšame fotiť, nepoužívame blesk! A dávame si veľký pozor na to, aby sme svietiace samičky, ktoré nevedia lietať, nezašliapli!

 

Zároveň vyzývam všetkých priateľov nielen svetlušiek ale prírody, aby obmedzili postreky a hnojenie umelými hnojivami, kosenie trávnikov a svetelný smog aspoň na miestach kde majú na to dosah a možnosti. Inak bude svetluška svätojánska čoskoro minulosťou. 

Pridať sa môžete tu: www.facebook.com/groups/svetluskysvatojanske

Skryť Zatvoriť reklamu