Čo sa deje v Machu Picchu?

Vo svete turizmu sa dejú veľké zmeny. Hlavné európske mestá sa tým boria, ale aj také vzdialené miesto ako Machu Picchu v Peru začalo robiť silné opatrenia z dôvodu veľkej návštevnosti . V tomto článku píšem o nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

V Machu Picchu som bol prvý krát v roku 1992. Oženil sa kamarát, ktorý študoval na Slovensku, a pozval nás na svoju svadbu do Cusca, potom sme spolu s mladomanželmi a ďalším kamarátom išli cez posvätne údolie Inkov do Ollantaytambo a odtiaľto do malej dediny Aguas Calientes. V Aguas Calientes sme spali v jedinom hoteli v dedine. Bol špinavý a museli sme požiadať, aby nám vymenili posteľnú bielizeň. Existoval ešte jeden luxusný hotel pred dverami Machu Picchu, ale ten bol veľmi drahý.

Obrázok blogu

Autobus z dediny hore do archeologického parku išiel iba pár krát za deň. My sme zostali dva dni. Raz sme išli autobusom a raz sme dve hodiny kráčali. V archeologickom parku bolo menej ako 100 ľudí a my sme tam stretli pracovníkov veľvyslanectva Československa z Limy. Partia absolventov z Bratislavy sa stretla so Slovákmi v Machu Picchu. Náš trojročný syn chodil po pamiatkach, oddychovali sme v Chráme Slnka a sedeli sme v oknách Chrámu troch okien. Prežili sme tu fantastické dva dni. Tento čas už je dávno preč. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti patria ulice v mestečku Aguas Calientes medzi najrušnejšie v Peru. Sú tu desiatky hotelov, viac ako sto reštaurácii, bary a diskotéky. Môžete si tu objednať thajské masáže a určite aj ďalšie služby, ktoré sú spojené s turizmom. Nie len tie legálne. 

Machu Picchu je jednou z Top pamiatok na svete. V rôznych rebríčkoch je na prvom mieste, alebo na prvých troch miestach. Každý ho chce poznať a nečudujem sa. Ja som tu bol už 15 krát a vždy cítim tu obrovskú energiu. Ale teraz už je problém.

V roku 2018 bolo na svete 1,4 miliardy turistov. Najviac v Európe, viac ako polovica ľudí cestovala tam. Cestujú najmä k moru, ale preplnené už nie sú len pláže. Benátky začnú od tohto roku účtovať poplatok za návštevu mesta. Od budúceho roku ho bude treba kúpiť dopredu cez internet. Aj iné mesta ako Dubrovník, Barcelona a Praha už dávno bojujú s množstvom turistov.

SkryťVypnúť reklamu

Machu Picchu je trochu chránený: na jednej strane je to vzdialená destinácia, na druhej je to najdrahšia destinácia v Peru. Do Aguas Calientes sa dostanete len drahým vlakom alebo pešo a tak sa reguluje počet osôb.

Obrázok blogu

Keď som bol prvý krát v Machu Picchu, ako som písal hore, bolo tam pár turistov a mohli sme chodiť ako sme chceli. Mohli sme zostať celý deň. V Peru bol vtedy ešte rozšírený terorizmus a turizmus nemal také rozmery ako má teraz. Neskôr sa počet turistov začal zväčšovať. Vstupenky, vlaky a autobusy zdraželi. V roku 2015 organizácia UNESCO protestovala a žiadala, aby sa stanovil maximum denných vstupov, inak hrozili že dajú Machu Picchu do zoznamu ohrozených pamiatok. UNESCO pýtalo, aby bolo maximum ľudí na deň 2000. Potom pristúpili na 2500 ľudí, ale ani tento počet sa nedodržiaval. Oficiálna štatistika hovorí o maxime 3600 návštevníkoch. Robili sa aj iné opatrenia: hlavné pamiatky sa ohradili a sú pod stálym dozorom, aby sa ich ľudia nedotýkali, označili sa cesty a opravili ich tak aby tam mohlo chodiť niekoľko tisíc ľudí denne. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

 V roku 2017 sa menil čas vstupu na pamiatky. Začali sa predávať ranné lístky platné od 6:00 do 12:00 a denné lístky platné od 12:00 do 17:00. V počte 2500 kusov v každom turnuse. Hlavné časti areálu boli upravené tak, aby turisti išli len jedným smerom. Turisti sa mohli jeden krát vrátiť do areálu a pozrieť časti, ktoré predtým nevideli. 

Tento rok 2019 sa diali ďalšie zmeny. Lístky sa predávajú na určitú hodinu. Je voľných 500 lístkov o 6:00 ráno, potom o 7:00 atď. Teraz je maximum stanovený na 5940 lístkov denne a odporučenie od UNESCO sa vysvetlilo tak, aby naraz nebolo viac ako 2500 turistov na pamiatke. Do areálu sa nedá spätne vstupovať. 

SkryťVypnúť reklamu

Ale ani toto nie sú posledné zmeny. V lete idú testovať taký režim, že 3 hlavné pamiatky budú mať obmedzený prístup. Od 7:00 do 10:00 bude sa môcť navštíviť Chrám Slnka. Od 10:00 do 13:00 Chrám kondora a od 13:00 do 16:00 Intiwatana. To znamená je s jedným lístkom uvidíte len jednu z týchto pamiatok. 

Chrám Kondora
Chrám Kondora (zdroj: Carlos Sotelo)

Myslím si, že to nebudú jediné zmeny. Možno budúci rok budete musieť chodiť len 90 minút so sprievodcom po určenej trase, ako teraz chodíme na Slovensku po jaskyniach. Bola by to veľká škoda, ale počet turistov je už raz taký a viem, aj ja som súčasťou problému.

Obrázok blogu

Čo sa ešte robí v Machu Picchu? Okrem hlavnej časti sa dajú navštíviť hory Wayna Picchu a Machu Picchu (pamiatky sú v sedle medzi týmito dvoma horami). Počet miest je 400 na každú horu a nemení sa už roky, ale vstupenky na Wana Picchu sú vypredané už 4 mesiace pred cestou. Chystá sa sprístupnenie nových ciest, napríklad na Chrám Mesiaca, kde sme predtým chodili s turistami, aj na iné trenkingové miesta.

V Peru chcú lepšie sprístupniť iné inkské sídla. Machu Picchu nie je jediná taká stavba sú aj iné

llaqty. Podobná je Choquequirao, ale prístup je len pešo. 

Čo teraz robiť?

Ak je Vaším snom ísť navštíviť Machu Picchu treba tam ísť tam čo najskôr, podobný osud čaká na ďalšie miesta čo navštevujeme ako Galapágy, alebo Veľkonočný ostrov. Ak nemáte radi masívny turizmus, môžete cestovať do takých miest, kde zatiaľ nechodí veľa turistov. Tu by som napríklad odporučil sever Peru alebo Guatemalu. 

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu