Možno žijem vďaka lamám ...

Lamy sú súčasťou Ánd už niekoľko tisíc rokov. Obyvatelia Ánd sú pevne zviazaní s týmito milými tvormi. Vedeli ste, že existujú 4 druhy lám? Vedeli ste, že lamy sa využívajú pri terapii rôznych typov diagnóz? A možno aj ja žijem vďaka Lamám ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

My Peruánci máme zvláštnu náklonnosť k lamám. Keď som cestoval po Peru s rodinou, často som počúval ako členovia mojej rodiny používajú zdrobneniny, keď ich vidia. Lamy boli domestikované v Andách pred asi 7000 rokmi a do nedávna ste ich mohli vidieť len v zoologických záhradách, alebo v Andách, ale v posledných 30-tich rokoch sa začali vyvážať a teraz sa chovajú ako dobytok po celom svete.

Predhistorické kresby v Peru
Predhistorické kresby v Peru 

Existujú štyri druhy lám. Dva žijú voľne v prírode a dva sú domestikované. 

Guanako je možno najstarší druh lám. Žije voľne v prírode hlavne v argentínskych Andách, kde je ich približne 600 000. V Peru ich žije len 4 000 a je to ohrozený druh. Ja som ho nikdy vo voľnej prírode nevidel. Guanako meria 1,5 m do 2,2 metrov a váži 120 až 150 kg. V Argentíne sú niekedy chytané do ohrád a strihané. Vlna je strednej kvality.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vikuňa je druhý voľne žijúci druh lám. Vikune vyzerajú ako malé srnky na peruánskych vysokohorských planinách. Sú najmenšie a najkrajšie zo všetkých lám. Vikune často vídame v národných rezerváciách počas našich ciest. Vikuňa meria po hlavu 1,25 až 1.5 m a váži 33 až 55 kg. Keď Španieli dobyli Peru v 16. Storočí, bolo ich okolo troch miliónov, ale neskôr boli vytlačené stádami oviec z Európy. Neskôr boli lovené pre ich vlnu a v polovici minulého storočia zostalo ich len 10 000 jedincov. V Peru žije v súčasnosti skoro celá populácia vikúň na svete. V Peru je ich 260 000 a cela populácia sa odhaduje na 350 000. Vlna z vikune je najvzácnejšou vlnou na svete. Cena vlny v USA je okolo 500 USD / kg, to je toľko ako platia za 2000 kg andskej ovčej vlny. Vikune sú chytané a strihané len raz za 3 roky. Z jednej vikune dostanú len 0.200 kg vlny najväčšej kvality.

SkryťVypnúť reklamu
Vikuňa v prírode
Vikuňa v prírode (zdroj: Carlos Sotelo)
Vikune v prírode
Vikune v prírode  (zdroj: Carlos Sotelo)

Najmenší druh domácich lám je Alpaka. Alpaky vyzerajú ako kríženec plyšového medveďa s malou žirafou. Alpaka meria po hlavu 1,20 až 1,50 a váži 59 až 90 kg. Celosvetovo sa odhaduje, že žijú 4 milióny alpák a skoro 90% z nich žije v Peru. Alpaky majú tiež veľmi kvalitnú vlnu. Výhodou je, že z jednej alpaky dostanete až 1,6 kg vlny rôznej kvality. Ako vlna z vikune, aj vlna z alpaky patri medzi najkvalitnejšie prírodné vlákna na svete. 

Alpaka s dievčatkom
Alpaka s dievčatkom (zdroj: Carlos Sotelo)

V 80-tych rokoch sa alpaky začali exportovať do celého sveta. Teraz sa chovajú ako dobytok hlavne pre vlnu, ale aj pre mäso v USA, Kanade a Austrálii a v iných krajinách. V USA je zaujímavá situácia, všetky alpaky sú zapísané v národnom registri a začalo sa tam so šľachtením. Novo privezené zvieratá z Ánd sa do registra už nemôžu zapísať, preto sa alpaky začali predávať až v sumách ako 400 000 USD za výstavný kus. Vyzerá to tak, že je to ďalšia bublina, niečo ako to, čo sa stalo s tulipánmi v Európe. 

SkryťVypnúť reklamu
Alpaka nad 4000 m.n.m.
Alpaka nad 4000 m.n.m. (zdroj: Carlos Sotelo)

Alpaky sa používajú aj ako rodinný miláčik. Veľa fariem ich chová len pre radosť a pokojnú spoločnosť. Náš živý „teddy bear“ v záhrade. Alpaky sa v Nemecku využívajú aj pri terapii autizmu, downovho syndrómu a pohybových problémov. Alpaky sa ľuďom pozerajú priamo do oči s „láskou a porozumením“, čo nie je častý jav u zvierat. Alpaky sa používajú aj pri trekkingu, nielen v Andách, ale aj v Alpách. Videl som lamy ako “caddy“ na golfových ihriskách. 

Pravá lama je najväčší druh lám a je to jediný z nich, čo v Peru voláme lama. Lama je kráľovná Ánd. Lama meria po hlavu 1,5 až 2 m a váži 108 až 150kg. V Peru ich žije 1,200 000, viac lám žije v Bolívii. Pre Inkov bola lama veľmi dôležitá. Používali ju na nosenie nákladu. Lama nosí približne 40 kg nákladu. Môže nosiť dieťa, ale nie dospelého človeka, ale sú dediny v Andách, kde sa robia preteky na krátke vzdialenosti a pritom pretekajú dospelí jazdci.

SkryťVypnúť reklamu
Alpaky pred domom
Alpaky pred domom (zdroj: Carlos Sotelo)

Z lamy sa používa vlna, mäso, koža aj lajno. Z jednej lamy dostaneme 1,7 kg vlny. Čarky je sušené mäso z lamy, ktoré Inkovia skladovali po celej ríši a doteraz za používa v peruánskej gastronómii. Čerstvé mäso z lamy má viac proteínu a menej tuku, ako väčšina z používaných druhov mäsa. Suché lajno sa používa v Andách ako palivo. Lajno z lamy sa používa ako veľmi ekologické hnojivo, lebo v ňom nie je olovo ani selén. 

Lamy v Machu Picchu
Lamy v Machu Picchu (zdroj: Carlos Sotelo)

V súčasnosti viac ako pól milióna najchudobnejších rodín v Andách žije z chovu lám, hlavne v Peru a Bolívii a menej v Argentíne a Chile.

Pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo Inkovia, na rozdiel od Majov a Aztékov, robili ľudské obete len vo veľmi špeciálnych prípadoch bolo, že tieto sympatické zvieratá boli obetované miesto nás. A ktovie, možno keby neboli existovali lamy, dnes by som nepísali tieto články. 

Väčšina krajín južnej Ameriky má v svojom národnom znaku majestátneho kondora, ale len dve krajiny majú mierumilovné lamy. Bolívia mala dlhé roky Alpaku, pred niekoľkými rokmi ju zmenila na lamu. Peru má v národnom znaku najmenšiu a najvzácnejšiu z nich: vikuňu. 

Národne znaky Peru a Bolívie
Národne znaky Peru a Bolívie (zdroj: Carlos Sotelo)

Iné články

Listy koky nie sú droga

O kondoroch v Andách

Quinoa posvätne zrno Inkov

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Carlos Arturo Sotelo Zumarán

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  16x

Prišiel som na Slovensko študovať pred viac ako 30 rokmi a potom som sa vrátil do Peru, žil som istý čas v Mexiku, ale nakoniec som sa s rodinou rozhodol vrátiť na Slovensko, kde som nepretržite 10 rokov. Som majiteľ CK Eslovaquia travel a sprevadzam krajiny Latinskej Ameriky: Peru, Bolivía Ekvador, Mexiko, Guatemala, Čile, Argentina, Belize a Honduras. Som byvali majiteľ peruánskej reštaurácie CASA INKA v Bratislave. Zoznam autorových rubrík:  Peru - InkoviaDobývanie PeruPeru - zvyky a kultúraPeru - GastronomiaSlovensko a JaPeru - Mesta a PamiatkyPeru - CestopisyAmazonský pralesOpera a kultúraNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu