Pobrežie
Peru leží na západnej strane južnej Ameriky. Celé pobrežie Peru meria približne 2500 km. Je to pás široký od 30 do 200 km. Na jednej strane je tichý oceán a na druhej sú Andy. V Peru sú krásne piesočnaté pláže preto, lebo skoro celé pobrežie je púšť. Mestá väčšinou rástli tam, kde nejaká rieka zostúpila z Ánd. Z Ánd tečie niečo cez 50 riek, preto sú mestá v takej obrovskej krajine veľmi vzdialené od seba. Niekedy musíte cestovať viac ako 100 km, aby ste natrafili na ďalšie mesto.

Popri našom pobreží ide studený morský prúd (Humboltov prúd), ktorý ochladzuje počasie v Lime a spôsobuje, že v Lime nikdy neprší. To znamená, že nevidíte dážď, ako ho tu poznáte, ale niekedy je tam také mrholenie. Dokonca autá nepotrebujú stierače a v Lime ich staré autá ani nemajú. Mestá mávajú problémy s vodou. V Lime sú oblasti, kde máte vodu len niekoľko hodín za deň. Niektoré dediny musia kupovať vodu z cisterny. Ale tam, kde voda je, je krásne údolie, kde sa pestujú rôzne druhy ovocia.

Starí Peruánci vymysleli spôsob, ako pestovať tam, kde nemali vhodnú pôdu. Ľudia, ktorí žijú na pobreží, sú väčšinou rybári. Oni dávali semienka do hláv ulovených rýb, do ktorých pridali trochu zeme a vkladali ich do piesku.

Lepšie podmienky na život sú v prvých údoliach tam, kde Andy ešte nie sú veľmi vysoké (povedzme do 2000 m. n. m). Aj na strane pobrežia aj na strane pralesa.

Ako dieťa som bol v Lime dvakrát na turistiku s kamarátmi. Zdolali sme asi 600 metrovú piesočnú horu a celý čas na nás pieklo Slnko.
Andy a vysokohorské planiny
Andy pretínajú celé Peru. Andy majú tri hrebene, ktoré sa v Peru dva krát spájajú a znovu rozdelia. Aby ste prešli od pobrežia do nejakého mesta v Andách, potrebujete prejsť cez horské prechody, ktoré sú niekde položené vo výške skoro 5000 m. n. m. Cesta tam je samá serpentína a stále idete hore a dole. V Andách sú krásne hory, je to raj pre horolezcov. Sú tu krásne rokliny a úžasné výhľady na krajinu.

Vysoko v Andách sú náhorné planiny. Niektoré aj vo výške 4000 m. n. m. Tu nerastú stromy a ľudia, ktorí bývajú takto vysoko, musia používať lamí trus ako palivo. Tu sa nekúri, nie je čím, „palivo“ sa používa na varenie. V kuchyniach chovajú morčatá, často je to jediný prídel mäsa čo tam majú (Lamy sa málokedy jedia). V týchto planinách sa dá toho veľmi málo pestovať, napríklad Quinua. V okolí jazera Titicaca som videl pásy široké asi meter a dlhé desiatky metrov a medzi nimi pásy zeme, kde pestovali zemiaky. Takto voda v noci sálala teplo, ktoré získavala cez deň zo slnka a chránila zemiakové polia.


Inkovia prišli z jednej takejto planiny v okolí jazera Titikaka. Bývali na miestach, čo sú položené okolo 4000 m. n. m. a našli úrodné údolia s „príjemným“ počasím, okolo 3000 m. n. m. Keďže veľa takýchto miest v Andách nie je, vymysleli poľnohospodárske terasy, ktoré sa používajú doteraz.


Prales
Prales je iný svet. V Pralese je málo ciest a ľudia sa často premiesťujú po riekach. Vzdialenosť sa meria v hodinách a nie v kilometroch. V pralese, ak pár dní neprejdete cez ten istý chodník, on zmizne. Indiáni a kolonisti chodia po pralese s mačetou, aby vyčistili chodník, po ktorom išli deň predtým. Niekedy vypália časť pralesa, aby získali poľnohospodárske pozemky. Vtedy sú označovaní za barbarov, ktorí ničia prírodu, ale ja som v pralese videl len chudobných a skromných ľudí.

Slovenská príroda
Územie Peru meria 1 285 216 km2 je to 20. najväčšia krajina na svete, ale len 3,8% peruánskeho územia sa používa na poľnohospodárstvo (je to územie menšie ako je Slovensko). Je obdivuhodné, že v takých ťažkých prírodných podmienkach Inkovia vybudovali takú ríšu, kde pred príchodom Španielov žilo 14 miliónov obyvateľov.
Mám veľmi rád peruánsku prírodu. Caňon del Colca a pozorovanie kondorov je pre mňa top prírodný zážitok. Cesta po pralese je oslobodzujúca, ale ja som si najviac užil Slovenskú prírodu. Chodil som po horách od Malých Karpát cez Roháče, Nízke a Vysoké Tatry až po Poloniny. Navštívil som rôzne jaskyne a videl som Slovensko z Lomnického štítu. Do prírody chodím často a rád, takúto možnosť som nemal ako chlapec z Limy, ktorá má 8 miliónov obyvateľov.
Veľa krát sa ma pýtali čo mi tu najviac chyba a ja som vždy odpovedal, že okrem rodiny a priateľov, more a jedlo (druhý problém som už vyriešil). Keby som raz odišiel zo Slovenska chýbala by mi, okrem rodiny a priateľov, krásna slovenská príroda a opera.