Prečo ísť do Belize?

Písmo: A- | A+

Jednou z oblastí, ktoré som nedávno začal navštevovať je stredná Amerika. Naproti veľkým turistickým lákadlám ako Peru a Mexiko je ešte neobjavená a preto tu stretnete málo turistov.

Belize je malá, pôvabná krajina v strednej Amerike, ktorá je plná zaujímavostí. Cestovatelia sa tu veľmi nezastavujú, ale mali by. Belize je jedinou krajinou v strednej Amerike, kde sa hovorí po anglicky, ale pravdupovediac ich angličtina nie je najčistejšia. V Belize sa hovorí aj kreolsky, španielsky, garifunsky aj maysky. Je to multikultúrna krajina a je to všade vidieť.

Guia Belize
Guia Belize (zdroj: Carlos Sotelo)

Belize meria niečo skoro 23 tisíc kilometrov štvorcových a má menej ako 400 tisíc obyvateľov. Krajina slobodná len od roku 1981, dovtedy bola britskou kolóniou a bola známa ako britský Honduras. S Guatemalou má nevyjasnené hraničné problémy. Popri pobreží Belize ide druhý najväčší koralový útes na svete. Je to raj pre potápačov a pre snorkel. Blízko pobrežia je veľa malých ostrovov kde sa môžete kúpať v teplých vodách Karibiku. V Belize je známy Blue great hole, je to veľká podmorská diera - závrt s priemerom 300 metrov a hĺbkou 120 metrov. Celá táto oblasť je zapísaná v UNESCO ako prírodná pamiatka. 

Caye Caulkner
Caye Caulkner (zdroj: Carlos Sotelo)

Najväčšim mestom Belize je Belize city, ktoré bolo aj hlavným mestom, ale kvôli hurikánom bolo hlavné mesto presťahované do Belmopan. Belmopan má menej ako 20000 obyvateľov. Futbalový štadión v Belize má len jednu tribúnu a ani nie je celé oplotený. 

Belize
Belize (zdroj: Carlos Sotelo)

Belize je chudobná krajina ako väčšina krajín strednej Ameriky. Belize má vlastnú menu, ale používajú aj americký dolár. Majú zafixovaný výmenný kurz 1 americký dolár sú 2 belizské doláre. Poľnohospodárstvo je hlavným pilierom ekonomiky, ale turizmus rastie rýchlo.

Caye Caulkner
Caye Caulkner (zdroj: Carlos Sotelo)

Väčšina obyvateľstva sú buď kreoli alebo mestici. Hovoria hlavne po kreolsky alebo po anglicky ale nie je problém stretnúť ľudí, ktorí hovoria po španielsky. Skupina, ktorá je pre mňa najzaujímavejšia sú Garifuni. Oni bývajú aj v iných krajinách strednej Ameriky. Garifuni vznikli keď stroskotala loď, ktorá brala otrokov do latinskej Ameriky. Afričania sa dostali na pevninu a tu sa miešali s karibskými indiánmi. Neskôr sa k ním pridávali ďalší otroci, ktorým sa podarilo ujsť. V súčasnosti bývajú v komunitách, používajú vlastný jazyk, ktorý vznikol od karibského jazyka a majú vlastné jedlo a folklór. Obliekajú sa v reggae štýle a hlavným hracím nastrojom v hudbe je bubon. Inú skupinu, ktorú som tam stretol sú Amiši v tradičných komunitách. Oficiálne čísla hovoria, že je ich viac ako 12 000 ľudí. Britskí vojaci chodia do Belize cvičiť bojové podmienky v tropických oblastiach.

Belize je pre mňa zaujímavé hlavné preto, že je to krajina kde žili Mayovia. Hlavné Mayské pamiatky sú: Caracol a Xunantunich. Zaujímavé je, že na rozdiel od iných mayských pamiatok tu nestretnete skoro žiadnych turistov. Máte celý areál pre Vás.

Xunantunich
Xunantunich (zdroj: Carlos Sotelo)

Najkrajšiu pamiatku Belize som nechal na záver. V Belize je niekoľko jaskýň, kde sú mayské pozostatky. Mayovia podsvetiu hovorili Xibalba a súčasní Mayovia tak volajú tieto jaskyne. Actun Tunichil Muknal tiež známa ako ATM cave je najznámejšia. Je to pamiatka, kde mám zmiešané pocity. Vo vnútri sú haly kde Mayovia robili obrady a kde sú voľne prístupné kostry, ktoré pomaly kalcifikujú a niekoľko storočné keramické nádoby. Do jaskyne nemôžete zobrať fotoaparát, pred niekoľkými rokmi sa ešte mohlo, ale jednému turistovi padla kamera na kostru a zlomila tisícročnú lebku. Prístup do tejto jaskyne je trochu komplikovaný. Najprv sa treba dostať autom po spevnených cestách asi hodinu a pol od mesta, potom chodíte po pralese asi hodinu, pritom musíte prebrodiť 3 menšie rieky. Poslednú čsť preplávate, ale držíte sa lana. Potom príde obrovská jaskyňa cez ktorú preteká rieka. Po jaskyni chodíte asi hodinu, občas plávate, občas leziete, občas prejdete cez úzke pasáže. Potom prídete do stredu mayského podsvetia. Musíte sa vyzuť aby ste to miesto nezničili, môžete si zobrať hrubé ponožky lebo budete chodiť po tvrdom nerovnom teréne. Najprv budete liezť asi 3 metre a uvidíte posvätnú jaskyňu Mayov. Všetci máme vesty, prilby a čelovky. ATM Cave patrí do 10 top miest, čo poznám ale myslím si, že sa zatiaľ môže navštevovať lebo sem zatiaľ chodí malo ľudí. Vítam, že fotoaparáty nie sú povolené.

kryštalová kraľovna
kryštalová kraľovna (zdroj: Carlos Sotelo)
ATM Cave
ATM Cave (zdroj: Carlos Sotelo)
ATM Cave
ATM Cave (zdroj: Carlos Sotelo)
Skryť Zatvoriť reklamu