To čo potrebujete vedieť ak chcete cestovať na ostrovy Galapágy

Písmo: A- | A+

Ostrovy Galapágy sú jedným z tých izolovaných miest zemi, ktoré by mnoho ľudí chcelo vidieť. Symbolom ostrovov sú obrovské korytnačky, ale návšteva Ostrovov nie je len o nich.

Je to izolované miesto.

Ostrovy patria Ekvádoru a sú vzdialené od kontinentu viac ako 1000 km. Dostanete sa tam buď z Ekvádoru, alebo drahými zaoceánskymi výletnými loďami. Ostrovy sú zásobené nákladnými loďami z mesta Guayaquil. Každý druhý týždeň príde loď so zásobami na Ostrov Santa Cruz, ktorý je hlavným mestom ostrovu a raz za mesiac na iné ostrovy, ktoré sú obývané ľuďmi. Na lodi príde nábytok, potraviny, oblečenie, v podstate všetko. 

Je to zvláštne miesto.

Galapágy sú súostrovie: je tu 13 veľkých ostrovov, 9 malých a viac ako 200 ostrovčekov. Po Havajských ostrovoch je to druhé miesto na svete, kde sú najaktívnejšie sopky, preto vždy keď prídeme sa dozvieme o nejakom výbuchu na niektorom ostrove. Okrem toho cez súostrovie prechádza rovník, preto je časť ostrovov na severnej pologuli a časť na južnej. Okolo ostrovov sú morské prúdy ktoré sa počas roka vzďaľujú a približujú k ostrovu a tým menia počasie. Podľa toho prídu alebo odchádzajú iné zvieratá. 

Obrázok blogu

Kto býva na ostrovoch?

Na ostrovoch býva niečo cez 30 000 ľudí. Najviac na ostrove Santa Cruz asi 25 000, na Ostrove San Cristobal asi 8000 a najmenej na Ostrove Isabela asi 2 500 ľudí. Na ostrove Floriána žijú len strážcovia a vedci. Ostrovy boli dlho neobývané. Zastavovali sa tu len piráti a lode, ktoré lovili veľryby. Oni si robili zásoby korytnačiek aby mali čo jesť. Na začiatku 19. storočia Ekvádor pripojil ostrovy ku svojmu územiu a prisťahovali sa tam ľudia. Niektorí tam mali farmy, iní boli rybármi. Pred druhou svetovou vojnou sa tam prisťahovala skupina Nemcov, ktorá chcela žiť ďaleko od všetkých. Ich potomkovia tam žijú dodnes a miesto kde bývajú sa vola pláž Nemcov. Počas druhej svetovej vojny Američania obsadili ostrov a založili tu vojenskú základňu, neskôr ostrov opustili a letisko, ktoré oni postavili je hlavným letiskom na ostrovoch. 

Medzi obývanými ostrovanmi sa plavia rýchle lode, jedna cesta stoji 30 USD. Na vzdialenejšie miest sa dostanete len výletnými loďami. 

Obrázok blogu

Na ostrov sa nemôžete presťahovať.

Ako turista môžete tu zostať 3 mesiace. Ak máte pracovné povolenie maximálne 5 rokov. Viac môžete zostať len v prípade, že sa tu oženíte alebo ak by ste tu podnikali. Ale pravidlá sú veľmi tvrdé a okrem toho aspoň 51% firmy musí patriť domácemu. 

Obrázok blogu

Prečo tam chodia turisti?

Na prvom mieste preto, že je to exkluzívna destinácia. Miesto je spojené s Charlesom Darwinom a teóriou vývoja druhov. Je tu stredisko Charles Darwin, v ktorom pracujú stovky vedcov na záchrane endemických druhov.

Obrázok blogu

Na ostrove žijú zvieratá, ktoré sa neboja ľudí a preto sa môžete k nim priblížiť. Našťastie je zakázané sa ich dotýkať a na dosah sa k nim približovať. Štyri druhy sú najhľadanejšie: Obrovské korytnačky, vták Sula modronohá, tučniaky a uškatce. Okrem toho sú tu miesta kde môžete plávať s obrovskými korytnačkami, so žralokmi alebo s rajami. 

Je to drahá destinácia

Letenka na ostrovy stoji okolo 500 USD. Letí sa buď z Guayaquil alebo z Quita. Na letisku na kontinente platíte 20 USD ako ekologickú daň. Keď doletíte na ostrovy, platíte vstupný poplatok do národného parku 100 USD. Hlavné letisko je na Ostrove Baltra, kde je v podstate len letisko. Tu musíte zobrať autobus k prístavu. Autobus stoji 6 USD a loď 1 USD. Keď prídete na Ostrov Santa Cruz platíte vstupné 10 USD. A konečné ste dorazili. Normálny celodenný výlet loďou stoji okolo 150 USD, autobusový alebo peší výlet od 30 USD.

Pohoda na Galapagoch
Pohoda na Galapagoch (zdroj: Carlos Sotelo)

Takéto vysoké ceny sú spôsobené aj tým, že na ostrove sú vysoké náklady. Tu je jeden príklad: 

Keď som bol v máji na ostrove, bol s nami automechanik. Povedal nám, že cestoval z mesta Guayaquil a platil 300 USD za letenku (Ekvádorčania platia menej za letenky ako turisti). On bol na ostrove len pár dní a vtedy opravoval všetky autá, autobusy a nákladné autá čo sa na ostrovoch nachádzali, ľudia mu platia koľko si vypýta. Druhý krát príde možno o pol roka, keď sa pokazí niekomu auto tak je nepojazdné a majiteľ musí mechanikovi platiť letenku, potom každý kto potrebuje, dá skontrolovať svoje auto. 

Obrázok blogu

Všetko je regulované a kontrolované

Napríklad nemôžete si kúpiť auto kedy chcete. Aby ste kúpili auto alebo aj autobus na podnikanie, potrebujete špeciálne povolenie. Dávajú len niekoľko za rok. Cestovná kancelária, ktorá spolupracuje s nami čaká niekoľko rokov na takéto povolenie. Medzi ostrovmi nemôžete premiestniť ovocie. Jedna naša turistka mala so sebou maracuyu, ktorú sme dostali pri návšteve ranču a v prístave nás kontrolovali a našli ju. Urobili jej úradný záznam ako priestupok a zapísali číslo pasu. Tak isto raz, keď sme odchádzali z ostrova jednému pánovi zistili, že má malý kameň asi 3 centimetrový a zobrali mu to. Nesmie sa zobrať nič z ostrova.

Obrázok blogu

Na ostrove musíme mať domáceho sprievodcu. Nemôže byť ani Ekvádorčan z iného miesta. Ja, aby som mohol tlmočiť pre svoju skupinu, dostávam dočasné pracovné povolenie.

Aké problémy sú na ostrovoch

Majú problémy s odpadom. Ostrovy sú sopečné a nemajú kde ho zakopať. Na ostrovoch býva 30000 ľudí ale chodí tam 10 x toľko turistov. Na ostrove zakázali jednorazové plasty. Môžu sa používať ešte do konca roka, aby sa spotrebovali zásoby, ale neskôr sa ich použitie bude prísne kontrolovať. Problém je so zvieratami, čo tam priniesol človek: prasce, kozy, kravy, psy, mačky a potkany tam žijú voľne. Niektoré jedia korytnačie vajíčka, alebo lovia iné miestne zvieratá. Niektoré druhy pinčov sú tiež ohrozené. 

Ostrovy Galapágy sú zvláštne miesto, kde sa rád vraciam. 

Skryť Zatvoriť reklamu