A kam majú ísť?
To je ich problém. Čo tak tam kde sú legálne prihlásení na pobyt?
Ktorý konkrétny obyvateľ osady sa vyjadril nasledovnými slovami, citujem: „Odvtedy žijeme v strese. Nie je mysliteľné, aby sa dvojročné dieťa ustrašene pýtalo, či už ide Kotleba."
Skvelá otázka, ďakujem, no skutočne netuším. Nepochybujem však o tom, že pán Mikuláš Jesenský, autor článku, kde bol tento výrok uvedený aj s úvodzovkami, by nám dokázal odpovedať. A možno ho má aj nahratý na diktafóne.
Na čo slúži polícia?
Na udržiavanie poriadku a ochranu práv.
Ak polícia chráni právo občana zdržiavať sa na cudzom pozemku, znamená to, že takéto právo existuje? Ak áno, čo ho zakladá - nejaký konkrétny právny úkon? Kde v právnej úprave je vznik tohto práva ošetrený?
Podľa môjho názoru takéto právo neexistuje. Ak sa mýlim, budem rád ak ma niekto poopraví a doplní aj číslo príslušného zákona a paragrafu.
To vás naozaj netrápi kam sa tie ženy a deti podejú?
Nie, a prečo by malo? Trápi to ich? Ak áno, čo robia pre to, aby svoju situáciu riešili? Nie, nie, nemyslím plač pred kamerami, čo pre to robia?
To vy fakt chcete násilnú sterilizáciu?
V žiadnom prípade. No dávky na deti sú privilégiom, nie nárokom. Ich udeľovanie do dvoch či troch detí by pravdepodobne prinieslo pozitívny efekt. Možno nie, no zatiaľ v danej problematike neregistrujem žiadne opatrenia čo by priniesli pozitívny efekt, teda ak by aj toto nevyšlo, bude len ďalším do počtu. Za pokus by to však stálo.
To vy si fakt myslíte že na Slovensku nie sú vážnejšie problémy?
Ale sú, rozhodne. No to predsa nemôže slúžiť ako argument prečo sa nezaoberať aj týmto problémom. Lepšie riešiť aspoň malý problém ako neriešiť žiadny. A prvým krokom k riešeniu problému je poukázať naň.
Kto by sa mal o nich postarať?
Oni sami. Pokojne s pomocou organizácií čo za to berú granty a podpory.
Je možná ich integrácia do spoločnosti?
Netuším. V prvom rade však neviem, či je želaná, myslím nimi samotnými. Som demokrat, nikoho nebudem nútiť do životného štýlu majority, úplne postačí ak všetci občania budú dodržiavať zákony a ostatné právne predpisy Slovenskej republiky a ak v prípade ich porušenia sa na všetkých uplatnia rovnaké sankcie. Áno, myslím tým aj politikov, aj veľkopodnikateľov, myslím tým každého. Ja nie som rasista, ďakujem za neopýtanie.
Odkiaľ majú vziať peniaze na bývanie?
Z rovnakého zdroja ako ja, z pláce za prácu.
Ako sa majú zamestnať keď nemajú vzdelanie?
Túto otázku je vhodné adresovať ich rodičom, ktorí na nich brali detské prídavky, no i tak im, napriek povinnej školskej dochádzke a bezplatnému školskému systému, nezabezpečili vzdelanie.
Prečo sa polícia v hojnom počte dostaví tam, kde sa majiteľ chystá zo svojho pozemku vyhnať osoby, ktoré sa tam zdržiavajú proti jeho vôli, a postavia sa proti spomínanému majiteľovi? Nemali by sa potom podľa rovnakej logiky postaviť proti človeku, ktorý sa snaží brániť zlodejovi, aby mu ukradol trebárs sliepku či vrece zemiakov?
Nuž, odpoveď na prvú otázku nepoznám a neviem ani, kto je kompetentný na ňu odpovedať. Súhlasím s logikou uvedenou v druhej časti otázky, no obávam sa, že je úplne zbytočná - neviem si predstaviť, že by sa desiatky policajtov venovali takej banalite ako riešeniu prípadu odcudzenej sliepky. Napriek tomu ako vidíme, prípadu pokusu o „odcudzenie" možnosti pokračovať v nelegálnom stave, sa ich venovalo požehnane. Dnešný status quo zrejme niekomu vyhovuje - ak by totiž niekto začal odstraňovať protiprávny stav, ostalo by bez domova množstvo ľudí, ktorí si svojpomocne nedokážu pomôcť. Túto situáciu by musel začať riešiť štát. Je preto pohodlnejšie prižmúriť oko nad síce nelegálnym stavom, no takým, ktorý reálne cítia len niekoľkí jednotlivci. Navyše tí sú už na uvedený stav zvyknutí, tak nech to akceptujú ďalej. Problém, o ktorom sa nehovorí, neexistuje. A problém ktorý neexistuje predsa netreba riešiť.