Poistiť dieťa, či nepoistiť?

Poistenie detí je téma, pri ktorej zbystrí každá budúca alebo novopečená mamička. Veď každý sa bojí o svoju ratolesť a chce pre ňu len to najlepšie. Nečudo, že to využíva veľa obchodníkov so strachom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Určite mnohé z vás mamičiek zažili po príchode z pôrodnice telefonát milej pani / pána, ktorý má pre vás úžasnú ponuku poistného produktu "Písacia potreba" alebo "Priateľa psa", ktoré vaše dieťa bude chrániť a zároveň mu budete šetriť peniažky, ktoré dostane na štart do života. No nekúp to! Paráda nie? Veď každý známy hneď po narodení poisťuje svoje dieťa. Tak vy musíte tiež tak. Možno dokonca máte odpor k poisteniu, ale čo ak sa vašej ratolesti niečo stane? A obchod so strachom sa môže začať.

Obchodníci so strachom

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obchodníci so strachom sú predajcovia alebo sprostredkovatelia, ktorí využívajú to, že novopečení rodičia sú po narodení svojich detičiek dostrašení zo všetkého, pretože všetko je pre nich nové. Hneď vám chcú predať poistenie s krytím, ktoré vaše dieťa nepotrebuje a so sporením, ktoré je absolútne nevýhodné.
Títo ľudia jednoducho využívajú váš strach. Strach zo všetkého nového. Dajte si na nich pozor!

Poistenie

Viete vlastne čo je poistenie? A na čo vám má slúžiť? Skúste si v duchu zodpovedať túto otázku. Viete odpoveď? Poistenie nie je na to, aby vaše malé dostalo peniaze, keď si buchne ručičku, ani na to, aby keď bude mať 20 rokov dostalo peniaze. Poistenie je nástroj na zabezpečenie príjmu zamestnaného človeka. Áno čítate dobre. Poistenie má slúžiť na vykrytie straty, ktorá vznikne pri dlhodobej PN alebo invalidite poistníka. Invalidný dôchodok ani PN zo sociálnej poisťovne nijako slávne nevyzerajú, a preto ak nechcete pri nepriaznivých udalostiach mať stratu príjmu, treba sa dobre poistiť.

SkryťVypnúť reklamu

A čo stým majú vlastne deti?

Aký príjem majú vaše deti, že ich chcete tak krvopotne poisťovať? Presne, odpoveď je jasná . Žiadny! Preto milí rodičia, skôr ako rozmýšľate o poistení pre svoje dieťa zabezpečte kvalitne svoj príjem. Veď keby sa vám niečo stane, kto sa bude starať o vaše dieťa? A kto mu bude platiť to jeho skvelé poistenie? Najlepšie poistenie dieťaťa, sú dobre poistení rodičia!

A čo ak ja už poistení som, a chcem aj dieťa? 

Tak mu poistite iba riziká, ktoré ovplyvňujú jeho budúci príjem a životnú úroveň. Teraz nič nezarába, ale keby sa stalo niečo vážne, čo ho ochromí aj do budúcna, mal by problém. Ideálne je poistiť len také riziká, ktoré sú dlhodobé, a keď sa už niekomu prihodia, zrejme sa s toho nedostane. Trvalé následky po úraze je základné a najväčšie riziko, ktoré hrozí aj deťom, ďalej má zmysel poisťovať aj Kritické choroby a invaliditu ktorá vznikne chorobou či úrazom.
Poisťovať dieťaťu riziko "Smrť" je maximálne morbídne a kontraproduktívne. Na takéto poistenie zabudnite!
Denné odškodné a drobné úrazy sú rizika typu "luxus". Keď vyslovene chcete, aby vaše dieťa dostalo pár € pri vážnejšom poranení, prosím, ale vaša ratolesť by sa bez toho obišla.

SkryťVypnúť reklamu

A čo keď mu chceme šetriť?

Tak hlavne nie cez poisťovňu! V súčasnej dobe je šetrenie pre dieťa v poisťovni jeden z najhorších spôsobov odkladania peňazí. Poplatky za šetrenie sú neskutočne drahé a pri kapitálových poisteniach máte garantované to, že po 15 rokoch sporenia tam budete mať menej peňazí ako ste vložili. Poistenie nie je na šetrenie. Ak chcete dieťaťu výhodne šetriť, najrozumnejšie sú na to sporiace schémy, ktoré zhodnocujú vaše peniaze podľa vami zvolenej stratégie.
Alternatívou sú stavebné sporenia ktoré však v dlhodobom horizonte nemusia porážať infláciu.

O tom prečo nesporiť cez poistné produkty som napísal celý článok: http://spetko.blog.sme.sk/c/358432/skvela-investicia-investicne-zivotne-poistenie-jedine-ak-ste-alica-v-risi-divov.html

SkryťVypnúť reklamu

Budúci článok bude o porovnaní výnosov sporenia pre dieťa v poisťovni, banke alebo sporiacom programe.

Takže milí rodičia, ak nie ste dobre poistení vy, vašim deťom nemá zmysel žiadne poistenie robiť. Najskôr treba zabezpečiť živiteľov rodiny, a až potom deti. A samozrejme nevyužívajte poistné produkty na sporenie, je to zbytočne drahé sporenie. Jedine ak by ste chceli vyhadzovať peniaze do luftu :-) 
Prajem vám, nech vás nevycicajú finanční upíri a nech nenaletíte obchodníkom so strachom.

Ľubomír Špeťko

Ľubomír Špeťko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ktorý sa špecializuje na rôzne formy sporenia a investovania.-----------------------------------------------------------Vo voľnom čase kritik zle vykonanej práce finančných sprostredkovateľov.-----------------------------------------------------------Autor blogov o financiách a recenzií finančných produktov pre viaceré internetové portáli.-----------------------------------------------------------Člen odborného týmu sprostredkovateľov na portáli MojPoradca. Zoznam autorových rubrík:  FinancieFilozofia

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu