Podvod

Písmo: A- | A+

Úmyselné oklamanie s cieľom vlastného prospechu alebo poškodenia iného. Okrem toho je to aj súboj, pre ľahšiu orientáciu prezradím, že vo verbálnej forme. Nelietajú pri tom zauchá, nepraskajú kosti. Hlavná zbraň je humor a duchaprítomnosť zúčastnených strán. Milan Markovič, Honza Nedvěd a hostia.

Zo sveta v ktorom žijem sa vytráca dobrý humor. Pamätám na časy, keď sme ho mali dostatok. Silvestrovské programy na ktorých sa dalo zasmiať a neboli trápne, Televarieté či Možno príde i kúzelník - vytratili sa do zabudnutia. Minulosťou je dvojica Lasica a Satinský. A tiež program Pod Pyramídou, kde kraľoval Milan Markovič.

Obrázok blogu

 
Svet i naše životy upaľujú vpred, zmenám nemožno zabrániť, ani tomu, že niet už dobrých humoristov ani humoru. Zatrpknuto si niekedy predstavujem blízku budúcnosť, keď už nebude kde ísť na dobré predstavenie, keď nám zamáva na rozlúčku aj posledný mohykán Milan Lasica či Bolek Polívka (v tomto mieste moja manželka rázne zaprotestovala, vraj nemám urážať ctené osoby ktoré si vážim, ale ja dobre viem, čo nás čaká, nebudem sa tváriť, že ma to neirituje a všetko je inak). Bude nuda. Noví humoristi nie sú. Starí pomaly odchádzajú.
Tak pesimistickú predstavu dokáže narušiť iba blesk z jasného neba. Veď žijeme tu a teraz. A aj keď akosi skryto a nenápadne, bez okázalej pompy - navzdory tomu i popkultúre napriek tu a teraz existuje Podvod. Kvalitný, nefalšovaný - žiadna mediálna bublina, ktorá následkom vlastnej prázdnoty praskne. Objavil som ho náhodou, keď už mal za sebou svoju históriu, rozbehol sa naplno, aj keď len na vlnách Slovenského rozhlasu. Ak aj nepatríte ku každodenným poslucháčom, je tu ešte neotrasiteľná devíza modernej kultúry - internet.
Všetkým, ktorým chýba klasický, inteligentný humor s hĺbkou a priestorom pre fantáziu, som sa rozhodol napísať túto správu. Archív relácií nájdete tu.

Môžem vám zaručiť, že Milan Markovič je v plnej forme a odpaľuje svoj starý dobrý humor, ktorý dávno presiahol hranice umenia. Siahnite na skvosty, ktoré možno vykúzliť zo slovenského jazyka iba s talentom rodiacim sa raz za storočie. Áno, poniektorí sme to zažili, a tí, čo poznajú Markovičov fenomén iba z rozprávania - môžete byť opäť pri tom. Aj keď je to len Podvod.
Kresba: Michal Šplho

Skryť Zatvoriť reklamu