Prečo Leonardo Gialloreti tak inšpiruje?

Písmo: A- | A+

Keď bol pápež František na návšteve Komunity Sant´Egidio v Ríme, zdôraznil 3 aspekty života komunity: Modlitba, chudobní, mier. To je charizma tejto kresťanskej komunity, ktorú povzbudil, aby v tom vytrvala, lebo je to kľúčovým svedectvom pre dnešný svet.

Dnes máme možnosť spoznať Leonarda Gialloretiho, ktorý je 30 rokov členom Komuntiy Sant´Egidio a jeho život je pretavením tých troch slov do praxi každodenného života.

CHUDOBNÍ

Ako aktívny lekár a profesor na univerzite stále počas týchto rokov navštevuje chudobných na periférii spoločnosti (napr. ľudí bez domova v Ríme), pomáha rozvíjať rôzne humanitárne projekty na pomoc v Afrike (napr. prevencia a liečba AIDS) a momentálne často cestuje do Iraku a Kurdistanu, kde koordinuje pomoc utečencom. V Ríme zase s Komunitou hľadajú riešenia, ako otvoriť politikov Európy pre pomoc týmto ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, a ktorých sa Európa tak bojí. Len krátke porovnanie - v Kurdistane, ktorý je počtom obyvateľov porovnateľný so Slovenskom, je teraz okolo 2 milióny utečencov. V celej Európskej únii prišlo za posledný rok okolo 300 tisíc utečencov a máme pocit, že už je to priveľa. A tak nechávame potápať lode v stredomorí... Toto je dnes jeho srdcová téma.

MIER

Leonardo je člen organizačného tímu, ktorý každý rok pripravuje tzv. Modlitbu za mier - slávne medzináboženské stretnutia, ktoré v roku 1986 zaviedol Ján Pavol II. v Assisi, a neskôr túto iniciatívu zveril Komunite Sant´Egidio. Takto sa každý rok stretávajú tísíce ľudí a stovky duchovných mnohých náboženstiev, aby spolu hovorili na aktuálne témy, lepšie sa poznávali a každý svojim spôsobom prosili o mier. Tento odkaz sa potom snažia priniesť do svojich krajín. Sú to momenty, kedy sa na prvý pohľad nemožné stáva skutočnosťou. Keď neskôr po záverečnej slávnosti imám spontánne objíma kardinála, rabín vtipkuje s pastorom a budhistický mních potľapkáva patriarchu, Leonardo to sleduje a spokojne sa usmieva spoza pódia.

MODLITBA

Modlitba je srdcom života Komunity. Ňou všetko začína a ona je skutočne prvou a najdôležitejšou službou komunity. Preto, keď chcete Leonarda určite stretnúť, stačí sa zastaviť na pravidelnej modlitbe Komunity. Tam sa odkrýva tajomstvo, kde na to všetko berie inšpiráciu a silu.

Viac informácii tu -

 http://www.bhd.sk/program/cirkev-v-prvej-linii/

Autorom je Slavomír Zrebný

Skryť Zatvoriť reklamu