Analytici sa zhodujú v ekonomickom prínose automobilky pre Slovensko. "Vplyv na hospodárstvo bude enormný. Prejavil sa, už keď sa začala automobilka budovať," povedal analytik ČSOB banky Marek Gábriš. "Zvýši sa export, a tak sa zníži schodkovosť obchodnej bilancie," povedal ekonóm-prognostik Pavol Kárász.
Analytička Slovenskej sporiteľne odhaduje, že "vývozy áut vyrobených v Trnave, znížené o sumu dovezených automobilových súčiastok, by mali ovplyvniť zahraničnoobchodnú bilanciu pozitívne v hodnote približne3,15 a 20 miliárd korún v rokoch 2006 - 2008." Novopostavený závod zvýši zamestnanosť regiónu a zabezpečí rozvoj služieb. "Vďaka výstavbe automobilky dôjde u nás aj k rozvoju znalostnej spoločnosti, bude impulzom pre špecializácie na vysokých školách a bude mať výrazný vplyv aj na malých podnikateľov," povedal Kárász.
Čiže máme nejaké tvrdenia, že PSA bude mať na celú ekonomiku veľký vplyv. Nasledujú, ale tvrdenia, ktoré sú spomenuté aj v podtitulku „Krízy v automobilovom priemysle by nás nemali negatívne zasiahnuť. Budú tu totiž fungovať tri odlišné automobilky”:
Prípadné krízy v automobilovom priemysle by Slovensko nemali výrazne negatívne zasiahnuť. Automobilový priemysel sa spolu s kategóriou výroby strojov a zariadení podieľal v prvom polroku na tvorbe hrubého domáceho produktu približne šiestimi percentami.
„O závislosti ekonomiky od automobilov sa teda nateraz nedá hovoriť,“ povedala Valachyová. „Výkyvy v automobilovom priemysle budú tlmené. Na Slovensku totiž budú plne funkčné tri odlišné automobilky,“ povedal Kárász.
Zaujímavé. Ak sa do krízy dostane PSA, tak sa do krízy dostane predsa všetko, čo bolo spomenuté vyššie ako ENORMNÝ vplyv na ekonomiku. Snáď tu teda bude aj výrazný negatívny dopad, nie?
(Jakub Jošt)
PS Možno by sa ešte dalo diskutovať o krízach v častiach autopriemyslu, že konjunktúra jednej znamená recesiu druhej firmy, ale to je dosť zložitý argument a článok jeho opodstatnenosť neskúma. Naozaj tak fungujú VW, PSA a Kia? A ak by to tak aj bolo, prečo potom nepovedať, že „enormný“ prínos PSA môže byť na úkor tých ďalších, a naopak?
Foto popis dňa: Dušan Zachar ma upozornil na dnešnú fotku v SME s popisom:
Hráč Norimbergu Dominik Reinhardt (druhý zľava) pochvalne potľapkáva Róberta Vitteka po premenení penalty v stretnutí s Mainzom.
Pohľad na smutnú Vittekovu tvár hovorí o niečom inom. Ako sám SME po zápase informoval, Vittek tú penaltu zahodil, a Reinhardt ho teda buď utešoval, alebo bol dosť škodoradostný.
Oprava: Vo včerajšom príspevku o nákladoch na elektrinu pri standby režime som doplietol koruny s haliermi. Podľa čitateľa je však tabuľka HN aj tak nesprávna, Tomáš Velecký z HN trvá na jej správnosti. Za chybu sa ospravedlňujem.
Update 25.10: Prepočty čitateľa Mila Bahnu:
"Napriklad prvy riadok:televízor, Zapnuty: 3,53 koruny, Stand by: 13,26 haliera
realita: 0,353 koruny a 1,326 haliera
Vypocet = 80 * 4,42 / 1000 = 0,3536 Sk
(spotreba TV zapnuty = 80W, cena elektriky (podla clanku) = 4,42 Sk / kWh)
Vypocet = 3 * 4,42 / 1000 = 0,01326 Sk
(spotreba TV stand-by = 3W, cena elektriky (podla clanku) = 4,42 Sk / kWh)
Ostatne riadky trpia rovnakou chybou vo vypocte."
ps. linky, ako pocitat spotrebu elektriny, spotreba spotrebičov
Rozplietanie názorov a spravodajstva: Od konca septembra začali v The New York Times prísnejšie graficky oddeľovať “tvrdé“ spravodajstvo od subjektívnejších, analytickejších materiálov a stĺpčekov. Okrem výraznejšieho miesta pre názov stĺpčekov a mená ich autorov budú takéto subjektívnejšie materiály vždy zarovnávané len vľavo, na rozdiel od faktického spravodajstva so zarovnaným textom na oba okraje. Neviem, či to je práve najlepšia forma, ale nápad lepšie vyčleniť subjektívne články typu „z denníka“ či „alternatívy ďalšieho vývoja" sa mi zdá čitateľom nápomocný. Pomôcť by mohlo aj zverejnenie popisov s obsahom a pravidlami písania rôznych stĺpčekov, ako to má NYT na webe. Viac o zmenách napísal The Observer, ako ma upozornil Daniel ĎDuriš .