Ako zarábať na cudzej práci: nové formy plagiátorstva

Čím viac ekonomiky stojí na získavaní, spracovaní či analyzovaní informácií, tým viac motivácie a možností, ako kopírovať prácu iných a vydávať ju za vlastnú. S príchodom internetu to navyše ani nie je zložitá práca – stačí pár minút. Kopírovanie dizajnu či konceptu produktov ala Čína je oproti tomu fakt ťažká práca.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Tu sú dva príklady, na ktoré ma upozornili čitatelia. Editor portálu o EÚ záležitostiach EurActiv.sk Peter Kárpáty ma upozornil, že v stredu doobeda vydali správu „Eurofondy: 70 mld. korún pre životné prostredie a zdravotníctvo.“ Informácie o nových článkoch posielajú mailing listom aj svojim čitateľom. Vo štvrtok vydala agentúra SITA správu na rovnakú tému, v ktorej sa odvolávala na informácie spoločnosti Gestus, čo je firma zaoberajúca sa poradenstvom pri eurofondoch:

...Agentúru SITA o tom informovala Adriana Sklíbová zo spoločnosti Gestus, ktorá sa zaoberá čerpaním eurofondov.

Gestus má správu o schválení aj na svojej stránke vo vlastnej podobe. Na prvý pohľad vidno, že je to skrátený výber zo správy EurActiv.sk, navyše takmer doslovný. Gestus zjavne použil metódu copy and paste – dokonca skopíroval aj chybu z pôvodnej správy : „...hlavne na kompexné rekonštrukcie veľkých nemocníc.“ Gestus sa v správe ani slovom neodvoláva na EurActiv.sk. Mimochodom, firma je podľa Kárpátyho aj odoberateľom ich mailing listu.

Po skonfrontovaní podľa Kárpátyho riaditeľka Gestusu priznala chybu, ktorú mala spraviť jej kolegyňa. Správa na ich stránke však ostáva v nezmenenej podobe. Medzitým správu SITA s tým odkazom na Gestus namiesto EurActiv.sk prevzali ako odoberatelia správ SITA aj servery etrend, TNky či financnik.sk.

Gestus tak na základe cudzej práce šikovne prišiel k lacnej publicite, ktorá sa jej v podnikaní bude dobre hodiť. Naopak EurActiv.sk napriek vlastnej snahe zaslúženú publicitu nedostal...

Druhý príklad. Lekár a bloger Jozef Klucho ma v septembri žiadal o radu, ako protestovať proti webstránke verifymedia.eu, ktorá mu prebrala texty o probléme hemoroidov z jeho odbornej webstránky. Na tej .eu stránke nebol žiadny kontakt na majiteľa či administrátora. Okrem textov tam bola akurát reklama. Takže jej majiteľ mohol v pokoji a veľmi jednoducho zarábať na práci druhých...

S pomocou Tomáša Bellu a stránky na vyhľadávanie majiteľov domén whois.net Klucho nakoniec kontaktoval slovenského majiteľa stránky, ktorý po upozornení prebraté texty stiahol. Dnes na stránke verifymedia.eu svieti text „Domain for sale.“

Hoci v týchto príkladoch po upozornení prišlo aspoň priznanie chyby a v druhom prípade aj náprava, dotyční na tom aj tak už zarobili. A je otázne, koľko takých prípadov je neodhalených. V dobe internetu je zrejme parazitovanie na práci druhých ľahšie ako kedykoľvek predtým. Dávajte si pozor.


Pavol Fejér z Paľby reaguje na kritiku: Jeho list som pripojil na koniec daného článku z utorka.

Blackwater a Irak: Jana Shemesh zo SME včera zle prevzala informáciu zo zahraničnej agentúry, upozornil ma Emo Beška. Shemesh napísala:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
V Iraku podľa AFP pracuje asi 2500 zamestnancov súkromných bezpečnostných služieb. Blackwater ich tam má okolo tisícky a má tiež jedno z najlepších vybavení.

Beška reaguje: „Realita je iná - číslo 2500 sa nevzťahuje na všetkých zamestnancov tohto typu v Iraku, ale len na tých, ktorí pracujú pre State Department. Správa AFP bola v tomto prípade nesprávne preložená a parafrázovaná: "The State Department employs has [sic] more than 2,500 security contractors in Iraq to protect diplomats and guard its facilities."
Počet takýchto žoldnierov v Iraku je podstatne vyšší - bežne uvádzané čísla sa pohybujú medzi 20- a 30-tisíc. Inak samotný pojem "súkromná bezpečnostná služba" je v tomto kontexte zavádzajúci. Je vhodnejšie používať termín "súkromné vojenské spoločnosti", keďže ich úlohy sú odlišné od tých, ktoré realizujú SBSky.“

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu