
Marek Gudiak z Markízy včera upozornil (príspevok č.6) na tlačovú správu hovorcu Ministerstva životného prostredia Petra Višvádera zo stredy minulého týždňa. Išlo o reakciu ministerstva na prehratý súdny spor o spôsobe udeľovania povolení na odstrel medveďov. K stanovisku v tlačovej správe je na koniec uvedený zoznam „Niektoré konkrétne útoky medveďov za posledné roky.“ Ide o 300-slovný popis vybraných stretov medveďa s človekom. Zo zoznamu má verejnosť dojem, že ide o vlastný monitoring ministerstva, napr.
• TÁLE leto 2002 - dvaja ťažko zranení českí turisti len o vlások unikli smrti pri stretnutí s rozzúreným medveďom. K tragédii došlo krátko po polnoci pri moteli Tále. Podľa našich informácií to bol tretí útok medveďa na človeka v roku 2002.
Lenže väčšina toho zoznamu je vlastne copy-and paste práce z článkov médií, hlavne SME (7.júna 2006) a Pravdy (3.augusta 2007). Do tlačovej správy ministerstva skopírovali dokonca aj šťavnatý jazyk reportáže bulváru Plus 1 deň:
• Jún 2007- smrti do očí hľadel aj Milan Staroň z Dúbravy. Zubom agresívneho medveďa unikol len o vlások. Nebyť výstrelu v pravú chvíľu, už by nebol medzi nami.
Hovorca Višváder v texte tlačovej správy nikde neuvádza, že pri opise prípadov používa autorské texty novinárov, a nie vlastnú hlavu. Samotné ministerstvo si pritom na vlastné texty na svojej webstránke vyhradzuje autorské práva.
K stanovisku o súdnom spore o odstrele medveďov na Slovensku a k výpočtu prípadov zo Slovenska obsahovala správa ministerstva na záver 5 drastických fotiek skrvavených či dobitých ľudí (dnes ich už zo stránky stiahli, tu je kópia obsahu pôvodnej správy s fotkami - pozor, fotky sú drsné). Aj fotkám chýbal akýkoľvek zdroj či popis, kedy a kde boli fotky originálne spravené, hoci z celej správy má čitateľ dojem, že ide o tie slovenské prípady. Novinári (no nie návštevníci webu ministerstva) dodatočne dostali mailom k fotkám informáciu, ktorú opísal aj Richard Filipko v minulotýždňovom článku v Pravde:
Po včerajšom súde rozosielalo tlačové oddelenie ministerstva do redakcií krvavé fotografie ľudí napadnutých na Slovensku aj v zahraničí medveďmi.
Ako ale včera informovala Markíza, v skutočnosti ani jedna z piatich fotiek nebola zo slovenských prípadov (včera poobede na stránku k fotkám pridalo aj ministerstvo oznam, že ide o ilustračné foto a že sú zo zahraničia - pozri printscreen stránky zo včera - dnes už zo svojho webu fotky celkom zmazali). Ján Roháč z Ekofóra aj našiel, odkiaľ ministerstvo tie fotky získalo. Napísal mi, že do Google – Images zadal heslo „bear attack“ (napadnutie medveďom), a hneď tie fotky z tlačovej správy našiel. 4 z 5ich sú rovno na prvej strane výsledkov vyhľadávača (pozor, opäť linka na drastické zábery, podobne aj tie nižšie). Tri fotky dokumentujú jeden a ten istý stret polárneho medveďa s eskimákom v arktickej Kanade, ďalšie foto sa vyskytuje na stránke popisujúcej grizzly medveďov v severnej Amerike a posledná fotka je od agentúry AP z roku 2006 a zobrazuje čínskeho farmára, ktorému rekonštruovali tvár 3 roky po útoku medveďom čiernym.
Na Slovensku máme medvede hnedé. Markíza včera tiež citovala zoológa, podľa ktorého majú strety s medveďmi iné dôsledky ak ide o rozsiahlu divočinu ala Kanada, a ak ide o relatívne husto osídlenú strednú Európu. Hovorca Višváder oponoval, že dôsledky napadnutí sú rovnaké.
Zaujímavé je, že sa pod túto manipuláciu a čiastočne pod plagiát podpísal človek, ktorý by aspoň teoreticky mal mať zo svojej dlhoročnej praxe novinára k takýmto praktikám čo najďalej. Aj keď novinárska kariéra Petra Višvádera je pestrá. Pracoval v Markíze ako šéfredaktor spravodajstva v čase, keď bola Radou pre vysielanie a všeobecne odborníkmi opakovane kritizovaná za zaujatosť. Po predaji Ruskovho podielu v Markíze v roku 2005 Višváder z postu odišiel. Ako šéfredaktor pred Markízou robil aj v Národnej obrode a Hospodárskom denníku a ako zástupca šéfredaktora aj v Hospodárskych novinách.
Takže záver – dávajte si naozaj veľký pozor, aby na Vás niekde z húštiny informácií nevyskočila nejaká premnožená rozzúrená manipulácia. Opatrnosti nikdy nie je dosť.