Úrad vlády v pondelok reagoval na pondelkový článok SME „ Fico napadol guvernéra NBS“ od Ľuboša Jančíka. Tlačový odbor v liste k článku konštatuje:
Úrad vlády SR zásadne odmieta spôsob, akým denník SME dnes, t.j. v pondelok 1. októbra 2007, na titulnej strane v článku "Fico napadol guvernéra NBS" vykonštruoval bez akýchkoľvek relevantných skutočností tvrdenia o vyjadreniach predsedu vlády SR v súvislosti s prideľovaním licencií DSS.
Tvrdenia denníka SME sú iba vymyslenou konštrukciou, pretože predseda vlády SR v žiadnom svojom vyjadrení, či už v relácii Slovenského rozhlasu, alebo pri akejkoľvek inej príležitosti, nikoho konkrétneho - a už vôbec nie guvernéra NBS I. Šramka - neobviňuje zo súvislostí, o ktorých informuje denník SME. Tvrdenie denníka v titulku a príslušnom článku je teda čistým výmyslom a konštrukciou redaktora.
Tu je teda prepis pasáží z rozhovoru premiéra pre Rádio Slovensko (pre vypočutie je aj celý zvukový záznam ):
čas nahrávky 16:33 – 17:19
Richard KVASŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Často prirovnávate dôchodkové správcovské spoločnosti k nebankovým spoločnostiam. Považujete ten systém za, dá sa povedať, nie dostatočne bezpečný v zmysle, že ľudia tam skutočne môžu stratiť tie úspory? Pretože guvernér Národnej banky v tomto smere hovoril niečo iné.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
Guvernér Národnej banky...
Richard KVASŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
A spomínal minimálne štyri možnosti poistiek.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
...guvernér Národnej banky pri samozrejme všetkej úcte k tejto funkcii, zodpovedal za rozdeľovanie licencií. Je celkom prirodzené, že má dnes pozitívnejší vzťah k dôchodkovým správcovským spoločnostiam, ako má vláda, ktorej som predseda. Pokiaľ ide o garancie...
Richard KVASŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
A na tie licencie tie spoločnosti museli splniť dosť prísne podmienky.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
Áno, ale tie licencie sa rozdávali napríklad zadarmo. Kladiem si otázku, prečo sa napríklad tieto licencie nepustili do nejakej súťaže, atakďalej, atakďalej.
čas nahrávky 27:05 – 27:49
Richard KVASŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Pán premiér, spomínali ste masívnu kampaň DSS-iek. Dá sa očakávať podobná z hľadiska objemu kampaň zo strany štátu?
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
A kde by sme zobrali miliardu korún na kampaň?
Richard KVASŇOVSKÝ, moderátor
--------------------
Veď práve, keď treba plniť maastrichtské kritériá.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
Veď my nechceme robiť žiadnu kampaň typu bilboardov, alebo reklamy vysielané v televízii a rozhlase.
Dag DANIŠ, komentátor denníka Pravda
--------------------
No ale kampaň je už len to, keď vy vyhlásite, že DSS-ky sú podobné nebankovým spoločnostiam.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
Ale veď ja som slobodný človek.
Dag DANIŠ, komentátor denníka Pravda
--------------------
Vy ste predseda vlády, to je rozdiel.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
Ja som predovšetkým slobodný človek. Slobodný človek v tom, že...
Dag DANIŠ, komentátor denníka Pravda
--------------------
No, po skončení pracovnej doby.
Robert FICO, predseda vlády SR /Smer-SD/
--------------------
...slobodný človek som v tom, že ja nie som podplatený ani zdravotnými poisťovňami, ani DSS-kami, ja som nezobral žiadny úplatok ani pri prideľovaní licencií, ani pri ničom inom. Som slobodný človek a preto hovorím to, ako to momentálne cítime. A filozofia tejto vlády sa nezmení.
A teraz ako to opísalo SME:
Premiér povedal, že guvernér Národnej banky má pozitívny vzťah k DSS pre licencie
Fico napadol guvernéra NBS
Premiér Robert Fico nepriamo obvinil guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka, že je podplatený dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.
V Slovenskom rozhlase Fico najskôr povedal: „Guvernér Národnej banky, pri všetkej úcte k tejto funkcii, zodpovedal za rozdeľovanie licencií. Je celkom prirodzené, že má dnes pozitívnejší vzťah k dôchodkovým správcovským spoločnostiam ako vláda, ktorej som predsedom.“
Neskôr svoje vyjadrenie pritvrdil. „Som slobodný človek v tom, že ja nie som podplatený ani zdravotnými poisťovňami, ani DSS-kami.“ A napokon dodal: „Ja som nezobral žiaden úplatok ani pri prideľovaní licencie, ani pri ničom inom.“
Fico predsa jasne Šramka priamo napadol už v prvej časti, keď guvernérov „pozitívnejší“ postoj k DSS si vysvetľoval jeho úlohou pri vydávaní licencií, čo posunul do ešte pochybnejšej roviny hneď na to, keď vrhol na stôl podozrenie, že prečo asi boli vydávané licencie DSS zadarmo. Už tu vydáva Šramka ako osobu neslobodnú voči DSS, lebo minimálne z osobných reputačných dôvodov (a ktovie čoho ešte) je Šramko podľa Fica zaviazaný obhajovať bezpečnosť vkladov v DSS. Navyše, ako na to upozornilo SME nižšie v článku, Fico založil obvinenie Šramka na zlých faktoch – Šramko nebol v čase vydávania licencií pre DSS guvernérom, a ani nik z NBS nevydával DSS licencie, robil to Úrad, ktorý sa až neskôr začlenil pod NBS.
Druhá časť výrokov nasledovala viac ako 10 minút po prvej. Nie, nehovorí sa už o guvernérovi, ale o kampani - kritike Fica, že DSS sú ako nebankovky. Teda bod, v ktorom sa sporil aj so Šramkom ako výraznou osobou proti. A tu Fico tvrdí, že on si také označenie môže dovoliť, lebo je slobodný, a že ani nie je podplatený ani pri vydávaní licencie ani pri ničom inom. Čo podľa mňa naozaj stavia Šramka a iných popieračov hlášky „DSS=nebankovky“ do pozícií neslobodných, prípadne podplatených ľudí. Žiadna konštrukcia či čistý výmysel.
Sám Robert Fico včera v otvorenom liste zopakoval výhrady k článku SME a pridal ďalšie argumenty a úvahy:
...Nikto z dotknutých osôb, či už ide o guvernéra alebo o predsedu vlády, neakceptuje takto vymyslenú príhodu. Dokonca ani ďalšie médiá nepracujú s touto zlomyseľnosťou, iba denník SME úplne nezmyselne pokračuje vo svojich obvineniach, ktoré môžu mať dohru len na súde v podobe návrhu na ochranu osobnosti.
Teda Fico ani náhodou neprizná, že jeho úvahy o „pozitívnejšom“ postoji Šramka k DSS boli založené na jeho čistom výmysle a konštrukcii, nie na faktoch o neprítomnosti Šramka pri vydávaní licencií. Bráni sa, že ani sám Šramko vraj „neakceptuje vymyslenú príhodu.“ Ale čo už môže Šramko neakceptovať? Veď sa posudzujú Ficove živé slová, Šramkova akceptácia je nepodstatná k analýze, či v sobotu Fico niekoho napadol alebo nie.
To, že iné médiá správu SME neprevzali, by mohlo zavážiť. Ale je úsmevné čítať takýto argument práve od premiéra. Keď o Tomanovej Privilégiu písali všetky médiá, tak podľa Fica boli podplatené (prípadne hyeny) médiá všetky. Teraz, keď o Šramkovi píše len SME, je zrazu len ono zlomyseľné. Krásny gumený argument: ak je kritika v málo médiách, asi sa mýlia, lebo väčšina je ticho. Ak o probléme informujú všetky médiá, a teda to vyzerá na skutočný problém, je to aj tak nanič, lebo veď podplatení sú v tom prípade všetci. Čiže v zásade je celkom jedno, či o kauze píše jeden denník alebo X médií, premiér má vždy argument, prečo je to celé konštrukcia.
Ana záver jeho kritiky nechýba tradičný výpad, ako že je SME manipulované vlastníkmi a inzerentmi.
Vážený pán šéfredaktor, plne rešpektujem, že charakter denníka SMEurčujú jeho vlastnícke štruktúry. Pochopiteľné je aj to, že obrovsképeniaze z reklamnej kampane súkromných spoločností z oblastizdravotníctva a dôchodkového systému ovplyvňujú Vaše správanie vovzťahu k vláde Slovenskej republiky. Som pripravený tolerovať ajzvláštny úkaz, že preberáte úlohu politickej opozície, čo nemá v Európeobdobu.
Normálnou odpoveďou na článok SME by mohlo byť priznanie svojich (povedzme zle volených) slov, ospravedlnenie sa guvernérovi NBS za obvinenie zo zištných postojov a ubezpečenie čitateľov SME, že premiér rešpektuje autoritu a odbornosť guvernéra.
Slovný útok na guvernéra zapadá do Ficovho videnia sveta, kde ľudia či inštitúcie, ktoré ho kritizujú, sú ním hneď vyhlásené za podplatených či majúcich pochybné nelegitímne ciele (médiá, DSS, opozícia, PES, mimovládne organizácie), často bez vecnej diskusie o ich argumentoch. Nie SME, ale ostatné médiá by sa mali zlepšiť: poctivejšie poukazovať na diagnózu predsedu vlády, a neustále skúmať jej dopady na spoločnosť.
Update 3.10, 21:42: Ako ma upozornili čitatelia v diskusii, samotná NBS vydala svojou hovorkyňou Janou Kováčovou stanovisko už v pondelok. NBS najprv vyhlasuje za nepravdivé (Ficove) slová o vydávaní licencií v NBS, či úlohe Šramka pri licenciách pre DSS, a tiež popiera, že by mal guvernér "pozitívnejší" vzťah k DSS, akurát že mu z funkcie vyplýva starosť o stabilitu finančného trhu. V stanovisku sa k týmto nepravdivým osočovaniam vôbec neuvádza, že ich vyslovil samotný premiér, ale len to, že je to reakcia k tomu, že "v relácii Sobotné dialógy v Slovenskom rozhlase odznelo viacero nesprávnych informácií" (inšpirácia Greenspan-speaku?). Potom stanovisko spomína pondelkové osobné stretnutie Fica so Šramkom, kde ten prvý druhému povedal, že žiadne obvinenie nepovedal a ani nechcel povedať. A aký je teda záver stanoviska NBS na základe tohto zhrnutia?:
V súlade s vyššie uvedenými argumentmi, názor o nepriamom obvinení guvernéra NBS, ktorý prezentoval denník SME v spomínanom článku, je podľa NBS nesprávnou interpretáciou a mylným záverom autora z rozhovoru predsedu vlády v Slovenskom rozhlase.
Správne šťavnaté pomenovanie pre toto logické stanovisko centrálnej banky ponechám na iných.
Upozornenie: Autor tohto článku a blogu pracuje v Inštitúte INEKO, ktorý bol predsedom vlády (pred pol rokom) tiež obvinený z pochybného finančného pozadia či zaujatosti vo svojej práci. Napriek tomu webová stránka strany Smer (kolonka Prečítajte si) odporúča články aj tohto blogu, keď poukazuje na prípady dezinformácií voči premiérovi či záujmom jeho strany.