Okrem informácií a zábavy nám média často radia ako: dobre nakúpiť, vyznať sa v práve, dobre navariť, pekne sa obliecť, byť zdravý, úspešne podnikať, byť úspešný v sexe aj láske, čo si v televízií pozrieť či aké kultúrne podujatia navštíviť – a z času načas aj koho voliť.
Prečo teda nie poradňu pre čitateľov, ako sa správať? Myslím správať sa eticky. Každý deň predsa robíme desiatky nezanedbateľných rozhodnutí, a pri niektorých z nich váhame práve zvažovaním morálky, žonglovaním hodnôt.
V roku 1999 zaviedli takúto poradňu ako stĺpček v New York Times Magazine, čo je víkendová príloha denníka New York Times. Stĺpček s názvom „The Ethicist“(Etik) píše esejista Randy Cohen. Týždeň čo týždeň odpovedá na zvyčajne dve otázky čitateľov. V stĺpčeku sa venuje etickým dilemám, ktoré sa týkajú bežného života: Je ok zmeniť si meno na životopise, ak meno typické pre menšinu môže bez ohľadu na kvalitu odradiť zamestnávateľov od prijatia na pohovor? Je etické zobrať si vlastné nápoje do kina?
Čo má robiť lekár, ak ho pacient odmietne len preto, že je moslim?
Na rozdiel od na začiatku zmienených poradenských rubrík tu ide o texty s dôrazom na verejný záujem. Nie sú o tom, ako napríklad uspieť v boji o vysnívaného partnera, ale o tom, ako sa správať tak, aby celkové vzťahy medzi ľuďmi/firmami/inštitúciami boli korektné a čo najviac prispeli k budovaniu vzájomnej dôvery v spoločnosti (sociológovia by to nazvali budovanie sociálneho kapitálu).
U Cohena dominujú tri oblasti: vzťahy pracovné (je v poriadku využiť pracovné známosti na súkromné účely?), obchodné (keď predávate dom, ste eticky povinný povedať kupujúcemu o všetkých problémoch, ktoré ten dom má?) a medziľudské - no neľúbostné - vzťahy (používanie mobilov v uzavretých priestoroch, kde to môže rušiť ostatných).
Cohen sa často obracia na právnikov či iných expertov s otázkami na pravidlá a tradície v danej alebo príbuznej oblasti, no ponúka vlastné argumenty a závery, keďže bežne ide o konflikty právom úplne alebo čiastočne nepokryté. Občas Cohen ponúka aj „updates“, teda informácie, aké riešenie nakoniec u čitateľa s jej či jeho etickou dilemou uspelo.
Médiá sú plné príbehov neetického správania v politike či biznise, ale snáď je jasné, že je kopa problémov aj v konaní bežných ľudí. Desiatky rokov komunizmu plus chaosu počas obdobia prechodu všelijako poprehádzali motivácie a charaktery ľudí. Zavedenie stĺpčeka o „osobnej etike“ by sa podľa mňa u nás celkom zišlo. Také SME sa už dalo aj na pravidelné nekrológy, a zaviedlo aj stĺpček o jazyku „Slovenčina od slova do slova“ (najznámejší vychádza práve v New York Times Magazine), ako aj poradňu o podnikaní.
Príde čas aj na etickú poradňu?
Titulok dňa: „Policajti zranili sprejera, aj keď mal povolenie,“ informuje sme.sk. Tibor Blažko mi napísal:
„Keby nemal povolenie tak ho môžu zraniť?“
Vďaka za tipy: Za posledné tri mesiace som uverejnil 46 tipov od 27 čitateľov s celkovou odmenou 19.400Sk. Ak sa Vám v mnou monitorovaných médiách niečo nezdá, alebo naopak veľmi páči, dajte mi vedieť, možno to bude zaujímať aj čitateľov SPW. A Vy si pritom môžete privyrobiť. Ďakujem pekne!