Lipšic nežaluje, nejde sa súdiť, len podal trestné oznámenie

Ako ma upozornil čitateľ, novinári si v spravodajstve často zamieňajú tri odlišné pojmy: žaloba, obžaloba a trestné oznámenie. Je to problém, lebo každý z pojmov hovorí o iných možných následkoch a inom právnom postupe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (48)

Najprv príklady novinárskej práce:

Lipšic žaluje hovorcu ministerstva, pravda.sk (zdroj SITA), 23.1.

Trestné oznámenie pre podozrenie z ohovárania podal exminister spravodlivosti Daniel Lipšic na súčasného hovorcu rezortu justície Michala Jurčiho.

Lipšic sa ide súdiť , SME , 24.1.

Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (na snímke) sa rozhodol podať trestné oznámenie za ohováranie na Michala Jurčiho, hovorcu ministra spravodlivosti Štefana Harabina.

Asociácia odmieta postup Lipšica voči Jurčimu , SITA, 25.1

Asociácia hovorcov Slovenska (AHS) je znepokojená postupom exministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý sa rozhodol zažalovať súčasného hovorcu ministerstva spravodlivosti Michala Jurčiho ako fyzickú osobu za vyjadrenia na jeho osobu. ...Poslanec za KDH Lipšic podal na Jurčiho trestné oznámenie pre podozrenie z ohovárania.

Sudca žaluje Lipšica a Palka , SME , 17.1.

Sudca Okresného súdu Michalovce Jozef Soročina, ktorý čelil trestnému i disciplinárnemu stíhaniu, no súdy ho oslobodili, podal trestné oznámenie na exministrov vnútra a spravodlivosti Vladimíra Palka a Daniela Lipšica z KDH.


S pomocou jedného čitateľa ako aj študenta práva Jakuba Jošta teda píšem vysvetlenie týchto pojmov. Podať žalobu, obžalobu a trestné oznámeniesú tri rozličné úkony.

  1. Občan môže podať trestné oznámenie, ak má podozrenie, že sa stal trestný čin. Oznámenie ide na políciu, respektíve prokurátorovi, tí ho prešetria. Ak dozorujúci prokurátor usúdi, že polícia má dosť dôkazov, sám podáva obžalobu na súd, kde osoby, ktoré sa podľa polície mali dopustiť trestného činu, obžaluje. Výsledkom trestného oznámenia môže, ale aj nemusí teda byť súdne konanie, a následne (je možné - upresnenie 29.1) aj väzenie. Trestné oznámenie občanov či obžalobu prokurátora definuje a rozvádza Trestný poriadok (§ 196, resp. § 234). Ide teda o inštitút verejného práva.

  2. Občan podáva žalobu na súd. Žaloba v tomto prípade je predmetom občianskeho procesného práva, nie trestného. V podstate ide o spor medzi dvoma stranami, o ktorej rozhodne súd. Polícia v konaní nevystupuje. Výsledkom môže byť súdom nariadené odškodnenie (peňažné či len ospravedlnenie) jednej strany druhou, ale nie väzenie. Žalobu definuje Občiansky súdny poriadok (§ 79). Ide teda o inštitút súkromného práva.

Ak teda Lipšic podal trestné oznámenie na Jurčiho, má podozrenie, že došlo k trestnému činu, no na súd sa to môže dostať až keď tak rozhodne prokurátor. Lipšic sa teda nejde súdiť, to by musel dať žalobu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne Soročina Lipšica s Palkom nežaloval, ale dal podnet na políciu, z ktorej obžaloba možno bude, možno nie, ale žalovať môže v tom prípade len prokurátor, nie samotný Soročina.

A tu je pár príkladov dobrej práce novinárov, kde je jasné, čo je to žaloba aj obžaloba:

Slovensko žaluje Európsku komisiu, Pravda, 25.1.

Slovensko sa bude súdiť s Európskou komisiou. Kabinet Roberta Fica schválil podanie žaloby na Európsky súdny dvor v Luxemburgu.

Súd bude pojednávať bez Majského, pravda.sk (SITA) 15.1.

Pojednávanie v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia sa bude na Špeciálnom súde v Pezinku najbližšie dva týždne konať bez prítomnosti Jozefa Majského.... Vyšetrovanie trvalo 22 mesiacov. Obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálneho prokurátora 28. októbra 2004. Skutok, z ktorého prokurátor žaluje okrem Majského ďalších dvoch mužov, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera, má tri časti.


O koľko viac peňazí majú cirkvi naozaj?: Vladimír Jancura z Pravdy včera napísal :

Štát vkladá do cirkví čoraz viac peňazí zo svojho rozpočtu. V tomto roku dosiahnu priame dotácie takmer miliardu korún, čiže raz toľko ako pred ôsmimi rokmi [1999], čo je pre štátnu pokladnicu do budúcnosti neúnosné.

Raz toľko, ale nominálne. Peniaze pre cirkvi, ako píše Jancura, idú hlavne na platy duchovných. Teda porovnanie súm pre cirkev v rôznych rokoch je celkom dobrý námet pre porovnanie očistením od inflácie, aby sme porovnali skutočnú kúpyschopnosť. Očistenie inflácie počíta INEKO inflačná kalkulačka.

Prepočítaním sumy z roku 1999 na peniaze roku 2007 nám vyjde, že reálny nárast sumy pre cirkvi nie je stopercentný, ale zhruba 23%-tný.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu