Médiá zlyhali v informovaní o zmenách v školnom už minulý rok

V utorok stážistka SPW Silvia Augustínová poukázala na chabé spravodajské pokrytie protestov študentov proti zmenám v platení školného na dennom štúdiu za istých podmienok. Protesty vznikli kvôli tomu, že sa začala uplatňovať novela prijatá parlamentom v júli 2007. Ako Silvia píše v dnešnom článku, média zlyhali už minulý rok, keď pri prijímaní novely verejnosti neodhalili chystané zmeny pre denných študentov. Pritom na oblasť školstva majú médiá tradične vyčlenených redaktorov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: sme.sk / SITA)

Ak si denní študenti sami nepreštudovali novelu zákona č. 131/2007 o vysokých školách (VŠ) z júla 2007 a prípadne ju neskonzultovali s Ministerstvom školstva SR, nemohli vedieť, čo ich čaká. Médiá sa totiž príliš nezaujímali o to, aké školné budú platiť denní študenti a ktorých študentov sa bude školné týkať – napriek tomu, že zákon je v týchto bodoch kontroverzný a momentálne sa pripravuje jeho podanie na Ústavný súd pre retroaktívnosť. Väčšinou informovali iba o poplatkoch pre externistov. Médiá zlyhali taktiež pri informovaní študentov o samotnej podstate prijatého zákona.
Pri monitoringu som si pozrela spravodajstvo všetkých televízií (STV1, Markíza, TV JOJ, TA3) a najväčších denníkov ( SME, Pravda, Hospodárske noviny, Nový čas, Plus 1 deň ) od 10. mája 2007 – teda odo dňa, kedy o zákone prebehlo prvé čítanie v parlamente do 11. apríla 2008 – teda do minulotýždňového protestu študentov. Všímala som si, či a ako včasne médiá informovali o školnom pre denných študentov.

Najprv televízie. TA3 a STV1 boli jediné televízie, ktoré sa poplatkom začali venovať už v máji. STV1 sa však venovala výlučne externistom. TA3 spomenula, že sa čiastočne spoplatní denné VŠ štúdium, avšak taktiež sa sústredila na školné pre externistov a jeho kritike, a poznámku o dennom štúdiu nekonkretizovala. Markíza a TV JOJ sa školnému začali venovať v júni, pri čom sa taktiež nezmienili o poplatkoch pre denných študentov.
Markíza a STV1 boli jediné televízie, ktoré v spravodajstve svojim divákom priniesli informácie v deň prijatia zákona – t.j. 3. júla 2007. Podľa oboch však reforma znamenala len to, že časť externých študentov bude za štúdium platiť. O tom, čo reforma znamená pre denných študentov nebola v spravodajstve ani zmienka. TA3 informácie o prijatej novele priniesla až 27. júla, pri čom vtedy taktiež informovala len o poplatkoch pre externistov. TV JOJ o prijatej novele nepriniesla informácie až do 11. apríla tohto roka – teda v deň, keď študenti protestovali... tri štvrte roka po prijatí novely.
O školnom pre denných študentov sa STV1 aj Joj prvý raz zmienili až pri súčasných protestoch denných študentov proti školnému. Markíza i TA3 sa o nich informovala už minulý rok – ale tiež až po začatí školského roka, a to 30. októbra 2007, keď sa študentom do rúk dostali prvé výzvy o zaplatení školného. Napriek tomu aj tieto televízie však o tomto školnom informovali celú dobu povrchne a dostatočne nevysvetlili problematiku školného.

Čo sa týka denníkov, SME, Pravda, Hospodárske noviny a Plus 1 deň informovali o chystanej novele už v máji 2007. Okrem denníka Plus 1 deň (a jeho nekonkrétnej zmienky) však denníky informovali iba o školnom pre externistov a jeho kritike. Nový čas o školnom prvý raz informoval v júni a taktiež iba pre externistov. SME a Hospodárske noviny o poplatkoch denných študentov prvý raz informovali už 4. júla 2007 – teda najskôr zo všetkých spomínaných médií. SME správu prinieslo ako agentúrnu správu od ČTK. Avšak, informovalo o školnom chybne. Podľa správy bolo zmenou to, že študenti, ktorí prekročia štandardnú dĺžku štúdia alebo študujú súbežne v dvoch programoch, by mali za štúdium zaplatiť. Prekročenie štandardnej doby štúdia však zmenou nebolo, to platilo už od roku 2002. Hospodárske noviny urobili podobnú chybu. Oba denníky taktiež nekonkretizovali, že ak niekto študoval v minulosti súbežne dva programy, podľa zákona „zrazu“ prekročil dĺžku štúdia. Noviny v podstate zmeny len vymenovali, avšak nepodali o nich bližšie informácie a nevystihli komplikovanosť problematiky.
Pravda o školnom pre denných študentov prvý raz informovala až 15. marca 2008 – taktiež chybne. Plus 1 deň po prijatí zákona informoval denných študentov o poplatkoch na pomery ostatných médií pomerne skoro – už 6. júla 2007. Ale taktiež nesprávne uviedol, že novela zavádza spoplatnenie prekročenia štandardnej dĺžky štúdia a celú problematiku dostatočne nevysvetlil.

Môj záver: Väčšina slovenských médií včas neinformovala denných študentov o tom, čo ich čaká. Ak ich aj informovali, informovali ich nesprávne a nedostatočne.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu