
Silvia Augustínová, bývalá stážistka SPW, si všimla zaujímavú vec. Kým slovenské médiá minulý týždeň informovali, že zatiaľ po prechode na euro obávané zdražovanie neprišlo, alebo len mierne no s eurom nesúvisí, viaceré české médiá to videli presne opačne. Opierali sa pritom o rovnaký prieskum slovenského Štatistického úradu.
Euro zdražilo Slovákům potraviny
(06.01.2009; Právo; s. 15; Vilček Ivan)
Podle aktuálních šetření statistického úřadu SR v úvodu ledna zdražila na Slovensku většina vybraných potravin. Naopak obchodníci tvrdí, že obavy z růstu cen potravin po zavedení eura se na Slovensku zatím nenaplnily.
Statistici zaznamenali výraznější růst cen některých masných a mléčných výrobků, stouply ceny rýže, salámů, některých druhů sýrů, jablek či brambor. "Ze 73 druhů zboží stouply ceny u 32 položek, nezměnily se v 16 případech a v 25 případech klesly," uvedl statistický úřad.
VÄČŠINA POTRAVÍN NA SLOVENSKU PO ZAVEDENÍ EURA DRAHŠIA
(05.01.2009; Televízna stanica ČT 24; Štúdio ČT24, Správy; 14.45)
Přemysl ČECH, moderátor:
"Väčšina potravín na Slovensku je po zavedení eura drahšia. Informuje o tom, tamojší Štatistický úrad. Ceny vzrástli napr. u niektorých masových a mliečnych výrobkov, ovocia, zeleniny a niektorých strukovín. Naopak lacnejšie sú pohonné hmoty."
"Zaokrouhlujeme dolů"
(06.01.2009; Lidové noviny; s. 14; PALATA Luboš)
Tři slovenské obchodní řetězce zlevnily, potraviny ale po zavedení eura většinou zdražují
... Ne všichni se však řídí heslem Lidlu a Kauflandu, které před Vánoci veřejně slíbily, že nejméně do Velikonoc nepohnou s celkem třinácti tisíci cenami potravin.
Podle včera zveřejněných výsledků prvního průzkumu statistického úřadu ceny většiny zkoumaných potravin totiž po Novém roce stouply. Zvýšení cen zaznamenaly podle zprávy ČTK statistici u 32 ze 75 zkoumaných položek potravin, zatímco zlevnění se týkalo jen 25 druhů potravin. Nejvíce zdražila rýže, kuřata, trvanlivý salám, rybí filé nebo sýr Niva.
A takto rovnaký prieskum videli naše médiá:
Ceny vybraných potravín po zavedení eura výrazne nestúpli
(06.01.2009; www.hnonline.sk; SITA)
Spotrebiteľské ceny vybraných potravín a pohonných hmôt sa po zavedení spoločnej európskej meny na Slovensku dramaticky nezvyšovali. Vyplýva to z mimoriadneho zisťovania spotrebiteľských cien realizovaného Štatistickým úradom SR (ŠÚ). Zo 73 položiek vybraných potravín a pohonných látok zdraželo 32 položiek, 25 položiek zlacnelo a 16 položiek si zachovalo rovnakú cenu.
OBAVY Z DRAMATICKÉHO ZDRAŽOVANIA POTRAVÍN PO ZAVEDENÍ EURA SA ZATIAĽ NENAPĹŇAJÚ
(05.01.2009; Rozhlasová stanica Viva; Správy; 17.00; 0,5 min.; ŠKRHA Miroslav, č.4)
M. ŠKRHA, moderátor:
"Obavy z dramatického zdražovania potravín po zavedení eura sa zatiaľ nenapĺňajú. Štatistický úrad k 2. januáru zistil, že zo sledovaných 73 druhov tovaru zdraželo len 32. 25 druhov tovaru naopak zlacnelo a 16 druhov si zachovalo rovnakú cenu. Podľa tohto prieskumu najvýraznejšie zdražel plesňový syr Niva kilogram o 32 centov. Naopak, najviac zlacnela paprika, ktorej kilogram išiel dole o 27 centov."
CENY POTRAVÍN: NÁRAST AJ POKLES
(05.01.2009; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; 2 min.; MACÍKOVÁ Patrícia)
Jarmila HARGAŠOVÁ, moderátorka:
"Ceny vybraných tovarov prvé dni po zavedení eura mierne stúpli. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu, ktorý porovnával ceny zo začiatku decembra a tie, ktoré platili 2. januára. Potravinári aj ekonómovia však tvrdia, že zvýšenie cien s eurom nesúvisí."
Ceny na Slovensku
(6.1.2009, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 18.00, č.3)
redaktorka
--------------------
Spotrebiteľské ceny vybraných potravín a pohonných látok sa po zavedení eura na Slovensku dramaticky nezvyšovali. Vyplýva to z mimoriadneho zisťovania spotrebiteľských cien Štatistickým úradom.
Ceny potravín príliš nestúpajú
(08.01.2009; Nový Čas; s. 14; mak, xm)
Zatiaľ to nie je vôbec zlé. Niekoľko dní po zavedení novej meny si obchodníci asi dávajú veľký pozor. Chcú sa vyhnúť podozreniam, že zarábajú na eure. Za potraviny tak platíme stále zhruba rovnako ako začiatkom roka. Ceny sú síce ako na hojdačke, menia sa však len o niekoľko centov. A to nielen smerom hore, ale aj dole. Vyplýva to z najnovších zistení štatistického úradu.
Euro nákup potravín nepredražilo, skôr naopak. Štatistici majú pod drobnohľadom niekoľko desiatok položiek. Ceny kontrolovali s odstupom troch dní a zistili, že zmeny sú len minimálne. A aj v prospech spotrebiteľa.
Euro prišlo bez veľkého zdražovania
(08.01.2009; Hospodárske noviny; s. 5; Turanský Vladimír)
Hoci ceny potravín euro príliš nezdvihlo, cenová rada vlády tvrdí, že by mohli zlacnieť.
Ceny potravín stúpli po prechode Slovenska na euro len minimálne. Zistil to Štatistický úrad na dvoch mimoriadnych monitoringoch cien základných potravín a pohonných látok, ktoré urobil na vzorke 73 produktov 2. a 5. januára 2009. Zatiaľ sa tak nepotvrdili obavy ľudí, ktorí majú strach, že prechod na novú menu môže priniesť výrazné zdražovanie.
Hlavnou slovenskou výnimkou bola Markíza:
Po zavedení eura zdraželi potraviny
(5.1.2009, Markíza, Televízne noviny, č.4)
Martina ŠIMKOVIČOVÁ, moderátorka
--------------------
Na zavedenie eura reagovali aj ceny. Síce nepatrne, ale hneď druhého januára zdraželi takmer všetky potraviny, ktoré boli sledované Štatistickým úradom.
Tak ako to s tými cenami vlastne je? Najprv matematicko-logické záležitosti. Citované české médiá informovali, že podľa prieskumu väčšina potravín u nás zdražela. Ako napr. píše Luboš Palata v Lidovkách:
Podle včera zveřejněných výsledků prvního průzkumu statistického úřadu ceny většiny zkoumaných potravin totiž po Novém roce stouply. Zvýšení cen zaznamenaly podle zprávy ČTK statistici u 32 ze 75 zkoumaných položek potravin, zatímco zlevnění se týkalo jen 25 druhů potravin.
Lenže ako ma upozornila S. Augustínová, z uvedených čísel práveže jasne vyplýva, že väčšina potravín nezdražela: 32 zdražených zo 75 položiek je menšina, tých čo nezdraželo bolo logicky 43 (zlacnenie plus produkty s rovnakou cenou aj po prechode). Palata navyše robí v dvoch vetách ďalšie dve chyby: uvádza 75 položiek, hoci ako píšu aj ostatné médiá, v skutočnosti ich bolo skúmaných 73. A samotných potravín z toho bolo 69, zvyšok boli pohonné hmoty. Záver je teda takýto: pre potraviny stále platí, že zdražela menšina – 32 oproti 37 nezdraženým tovarom.
A sme pri Markíze, ktorá pohotovo vyhlásila, že „zdraželi takmer všetky potraviny, ktoré boli sledované Štatistickým úradom.“ Parádna dezinformácia.
Iná vec je, že ak spočítame jednoduchý priemer zmien cien pre potraviny, vychádza pre 10 dní, počas ktorých sme prešli na euro, zdraženie potravín o 0,5% (respektíve 0,6% v prieskume o dva dni novšom). Je to naozaj mierne zdražovanie, ako to podávali slovenské médiá bez akéhokoľvek kontextu?
Porovnanie nie je ľahké, keďže najnovšie rýchle prieskumy sa robili na síce základných potravinách, ale predsa len na obmedzenej vzorke, navyše nie dostatočne váženej podľa typického spotrebného koša. Ak však predsa len skúsime porovnávať to, čo je k dispozícii, dostaneme náznaky zdražovania. Napríklad porovnaním 10dňových úsekov:
Rast cien počas 10dňových úsekov decembra a januára
| dec 01 | dec 02 | dec 03 | jan 01 |
% zmena cien potravín | -0,3 | -0,6 | +0,2 | +0,6 |
počet podskupín potravín s priemer. rastom cien | 5 | 4 | 5 | 7 |
počet podskupín potravín s priemer. poklesom cien | 6 | 7 | 6 | 4 |
Zdroj: Prepočty SPW z čísel ŠÚSR , za december bola robená väčšia vzorka potravín
Rast cien potravín o 0,6% za necelých 10 dní vyzerá málo, ale za posledného pol roka ceny potravín u nás s výnimkou jedného mesiaca stále klesali (za december ešte čísla nie sú - update 13.11: Štatistický úrad dnes oznámil, že klesli aj v decembri o 0,1%). Naposledy ceny medzimesačne vzrástli – o 0,7% - ešte v júli minulého roka.
Na druhej strane ceny potravín v Slovinsku, opakovane spomínanom ako negatívny príklad, v prvom mesiaci prechodu na euro vzrástli medzimesačne o 2,6% (a mesiac na to zase poklesli o 0,4%). Také číslo by sme už nedosiahli, ani keby sa ceny celý január zvyšovali podobne ako v úvode. Ale zároveň by v tomto prípade u nás nenastalo ani žiadne „mierne“ zvyšovanie, aspoň v časovom kontexte predchádzajúcich mesiacov.
Sotva sa teda z doteraz dostupných čísel dá urobiť jasný záver – aký urobilo české Právo - že potraviny nám zdraželo euro. Na to treba porovnať aj vývoj cien v okolitých krajinách a najmä počkať na komplexnejšie čísla za január. Ale podobne sa ani nedá ľahko tvrdiť – ako to urobil Nový Čas - že euro nám nákupy nepredražilo a že obchodníci na eure nezarábajú. Zatiaľ si musíme vystačiť s väčšou trpezlivosťou i ostražitosťou - voči rýchlym novinárskym záverom.