
„ Litvu trápi rast samovrážd,“ znie titulok SME zo včera. V samotnom článku (spracovanom čiastočne z agentúry Reuters) Kristína Pauková píše:
Napriek ekonomickému rastu rieši Litva závažný sociálny problém. Baltská krajina dosahuje najvyššiu mieru samovrážd v Európe. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa tam ročne zabije až 40 zo 100tisíc ľudí.
... Experti očakávajú, že sa situácia zlepší, keď sa výhody ekonomického rastu rozšíria po celej Litve. Priemerné európske hodnoty by tak krajina mohla dosiahnuť v roku 2015.
Originál správy Reuters však hovorí jasne o poklese, a tiež uvádza iné súčasné číslo:
The suicide rate in Lithuania was 30 people per 100,000 in 2006... In Lithuania, the suicide trend is down -- the national rate was 46.6 per 100,000 in 1996...
"If the trend remains the same, we will reach the average EU suicide rate level by 2015," Navickas said.
Pokles od konca 90. rokov ukazujú aj čísla WHO (pre rok 2004 udávajú mieru 40/100t). Takže miera samovrážd je o tretinu nižšia ako dekádu dozadu, a zdá sa, že ten ekonomický rast predsa len má výsledky aj v tomto smere. Litvu rast samovrážd určite netrápi.
Druhý problém je, že autorka čerpala časť informácií z maďarského týždenníka HVG, no pritom ho vôbec nespomína ako zdroj. SME:
Podľa maďarskej psychiatričky Dory Perczel Forintos dôvodom je často beznádej. „Ich svet sa zmenšuje, začnú vidieť veci čiernobielo a to je koniec.“
Informácie o samovraždách sú bežne prístupné aj na internete. V špeciálne zameraných fórach ľudí zaujímajú spôsoby, ako sa čo najjednoduchšie zabiť. Časté sú i otázky: „Ako dlho to trvá, kým zomriem pre nedostatok kyslíka?“ alebo „Budem cítiť bolesť?“
Internet niektorí využívajú i ako miesto, kde o svojom čine vopred informujú. Skeptici práve ich považujú za ľudí, ktorí sa snažia len upútať pozornosť.
HVG, 26.marca 2008 , Éva Lilla László (anglická verzia):
"Hopelessness is the most common cause of suicide - when somebody sees no way out. After a while, their world contracts and they start to see things in black and white, that this is the end of the world," [clinical psychiatrist Dora Perczel Forintos] explains.
...But then there are the suicide websites. "Does anybody know how long it takes to die from lack of oxygen?"... These are just a few comments on a popular "suicide forum," whose participants discuss suicide... „...is it painful?“
... Sceptics argue people on these suicide forums are just looking for attention.
Tiež si SME zrejme splietlo v texte Maďarsko s Litvou:
Samovraždy v Litve páchajú najmä starší ľudia okolo 45-55 rokov, zväčša muži.
Reuters túto vec vo svojom článku nemá, ale píše to HVG o Maďarsku:
The data show that older people - in the 45-55 age bracket - are most likely to kill themselves. Three quarters of these are men.
Dag Daniš o návrhu tlačového zákona: Marek Poracký ma upozornil na tvorbu hlavného komentátora Pravdy:
Dag Daniš, Valaškou do novín, 10.1.2008
Ficov tlačový zákon by mohol byť vítanou zmenou, keby... Keby nebol Ficov. Rizikový totiž nie je samotný zákon a novinky, ktoré zavádza (napríklad právo na odpoveď). Rizikové je zneužívanie nového zákona vládou, ktorá médiá vyhlásila za svojho úhlavného nepriateľa, za „politickú opozíciu".
Dag Daniš, Trucujem, teda som, 29.1.2008
Ficov tlačový zákon je nešťastný - už len tým, že nešikovne a hlúpo okresáva slobodu prejavu. A slobodu médií po prejave...
Dag Daniš, Plán B , 7.2.2008
Paška odloží hlasovanie na pohodlnejší termín. Fico zas nebude riskovať konflikty s OBSE a EÚ- a tlačový zákon zrejme obetuje (rozriedi do prijateľnej podoby). Premiér totiž potrebuje uhrať nielen Lisabon, ale aj návrat Smeru k eurosocialistom (rozhodovať budú vo februári, prípadne na jar).
Dag Daniš, Čarovný spor , 13.2.2008
Opozícia vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom definuje tri zásadné výhrady k tlačovému zákonu (celkom opodstatnené).... Tlačový zákon sa bude meniť tak, aby nevyvolával spory s medzinárodnými organizáciami. Potvrdil to Fico, potvrdili to koaliční poslanci...
... Podobné úkroky a úskoky predviedol aj Fico. Navonok sa tvári neoblomne: tlačový zákon nestiahol, s opozíciou nevyjednáva.
Lenže - nakoniec pod rúškom OBSE urobil takmer všetko pre to, aby opozíciu odzbrojil. V istom zmysle sa musel naozaj prekonať: vyhovel zahraničným tlakom, opozícii, médiám...
Dag Daniš, Tlačoví votrelci, 27.3.2008
Fico a Maďarič neznášajú novinárov. Dôvody sú primitívne: vidia v nich sprisahancov... Rovnako primitívne sú aj zbrane, ktoré proti médiám nasadili - tlačový zákon. S právom politikov na neobmedzenú odpoveď. Čo je ešte väčšia zvrátenosť ako cenzúra.
...V tomto spore pritom nejde len o politikov a médiá. Ide v ňom aj o čitateľov. A slobodu novinárskeho povolania. Novinám dosť vážne hrozí, že ich obsah nebudú určovať redakcie, ale politici...
... Mimochodom, je takmer isté, že neobmedzené právo na odpoveď povedie k neuveriteľným absurditám: na pravdivé tvrdenie novín bude môcť politik nepravdivo odpovedať.
Dag, Daniš, Virtuálne predčasné voľby, 8.4.2008
...celý cirkus okolo tlačového zákona je o pózach, ktoré majú veľmi chabý reálny obsah. Ak by v Smere prevážil zdravý rozum, Fico by pri tlačovom zákone dávno ustúpil. A právo na odpoveď by okresal do prijateľnej polohy. Ak to nespraví on, tak to urobia súdy a prax.
Koľko rôznych ľudí píše do Pravdy pod menom Dag Daniš o tlačovom zákone?
PS Na druhej strane Daniš aj Pravda dobre trafili v článkoch zo stredy, že SMK podporí Lisabon, klobúk dole.
Nevyvážená STV o tlačovom zákone: Nerozumiem, prečo po emotívnom hlasovaní o tlačovom zákone v úvode stredajších večerných správ urobila Andrea Predajňová z STV dve a pol minútový živý vstup, a to len s predsedom parlamentu Paškom, pričom zástupca opozície chýbal. Paška priestor využil a dvakrát zaútočil na správanie opozície, tá šancu brániť sa nedostala. Dosť veľký trapas verejnoprávnej TV.
Čierny Peter: Investigatíva TA3 sa mi v poslednom čase zdá najlepšia zo všetkých. Aspoň z pohľadu užitočnosti pre spoločnosti a presvedčivosti spracovania. Martina Kubániová a Vincent Štofaník mali tento týždeň opäť veľmi dobré príspevky o tuneloch v dvoch slovenských samosprávach. Zameriavať sa na samosprávy, ktoré si v poslednom čase po decentralizácii pomohli k peniazom či majetkom, je pritom veľmi dobrá stratégia, keďže kritické lokálne médiá väčšinou neexistujú a tie celoštátne médiá miestne dianie nestíhajú.
Takí Reportéri STV sa naopak snažia riešiť veľké témy (predtým zdravotníctvo , teraz napr. privatizácia SPP), čo je síce sympatické, ale tie pokusy krachujú. Na to treba človeka, čo je doma v ekonómii a venuje sa téme roky - pri všetkej úcte ani v STV, ani v inej televízii nevidím človeka, ktorý by bol toho schopný. Keď už veľkú tému, tak sa zamerať na jeden jej aspekt, ale určite nie komplexné hodnotenie, to býva tradične priveľké sústo.