Pravda kritizuje politikov za zlú slovenčinu. Používanú v Pravde

Čo tak sa najprv pozrieť na vlastnú prácu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu
(zdroj: flickr - Gez D)

Miroslav Čaplovič z Pravdy dnes v komentári pri príležitosti Maďaričovho návrhu jazykového zákona kritizuje samotných politikov za prznenie slovenčiny:

...bežne počuť spojenia minister vlády, primátor mesta, odborný expert. Narábanie so slovom má ďalší úchylný rozmer: nejeden verejný činiteľ hovorí o najideálnejšom variante, čo je tiež volovina. Najvyšší stupeň niečoho môže byť ideálne, čiže dokonalé, ale určite už nie najideálnejšie. Ďalšou chuťovkou býva, keď sa pred cudzie slová vkladajú nezmyselné predpony. V obľube je napríklad sloveso pretransformovať. Ako preložiť túto hlúposť? Prepremeniť...
... Verejne činné osoby sa pritom podieľajú aj na inom rozmere úpadku rodnej reči. V slovenčine sa udomácnili spojenia, ktoré sa dajú povedať vlastným jazykom. Centralizácia moci, prečo nie sústredenie moci?
Mimochodom, minister kultúry Marek Maďarič, ktorý vyrazil do boja za čistotu jazyka, by mohol začať očistu vo vlastnej budove... vaši ľudia vynašli spojenie časový harmonogram. Nakúpte na každé oddelenie (prepáčte, sekciu) výkladové slovníky a každému musí byť jasné, že harmonogram znamená časové naplánovanie činnosti, všakže?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čaplovičov komentár sa mi páčil, ale len do chvíle, kým som sa nepozrel do archívu autorských článkov v samotnej Pravde. Tu je štatistika len za ostatných 12 mesiacov, a to som vyradil všetky články, kde sa Čaplovičom kritizované výrazy vyskytli len v citátoch externých ľudí.

Minister vlády

7

Primátor mesta

33

Odborný expert

Najideálnejší

8

Pretransformovať

6

Centralizácia moci

Časový harmonogram 

7

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Že verejní činitelia v daných prípadoch prznia slovenčinu? Áno (hoci pretransformovať aj centralizácia sú v slovníku), ale - pozri kto to hovorí.



Reklamu pre daňové raje: dnes robia Hospodárske noviny. V článku Petra Jamrichová a Slávka Boldocká dávajú priestor najmä človekovi z firmy, ktorá sa takýmto poradenstvom živí:

Nízke alebo nulové zdanenie, anonymita a ochrana majetku, začali v čoraz väčšej miere lákať aj slovenských podnikateľov do takzvaných daňových rajov. „Výnosy klesajú a je nevyhnutné znižovať aj náklady. A jedna z veľkých položiek nákladov sú práve dane. Cieľom je zníženie daňovej povinnosti prostredníctvom medzinárodných daňových optimalizácií,“ tvrdí daňový analytik poradenskej spoločnosti Akont Trust Company Michal Friedberger. Táto spoločnosť sa venuje práve tomu, že takzvané offshore pobočky firiem zakladá.

SkryťVypnúť reklamu

Rozšírený článok má nadpis „Už aj Slováci sa sťahujú do raja,“ ako keby to bol nový trend a nie už viac ako desať rokov známa vec. Autorky neboli schopné poskytnúť čitateľom jedinú štatistiku, ktorá by ukázala na ten údajný nárast počtu slovenských firiem v daňových rajoch, resp. na zmenu trendu za posledné obdobie krízy. Ani len neuviedli citáty od firiem, ktoré sa do rajov práve teraz presťahovali – citujú len Pentu a J&T, ktoré sú v rajoch už dávno. Za to nechajú akéhosi poradcu robiť si v novinách reklamu.

Gabriel Šípoš

Gabriel Šípoš

Bloger 
  • Počet článkov:  663
  •  | 
  • Páči sa:  10x

Pracujem v Transparency International Slovensko. Slovak Press Watch bol projektom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,071 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu