Kým koncom 90-tych rokov u nás podľa polície počet samovrážd ešte postupne stúpal (plus mínus nejaká výnimka), až k maximu 757 osôb v roku 2001, odvtedy sa vývoj celkom otočil. Rok čo rok je samovrážd menej. Minulý rok to bola ani nie polovica stavu z roku 2001, konkrétne 358 ľudí. Teda 400 životov ročne navyše. Nezaujímavé?
Počet spravodajských príspevkov o prípadoch samovrážd sa v hlavných mienkotvorných médiách (prieskum Newton IT skúmal SME, Pravdu, Markízu a STV) mierne v posledných rokoch znižoval, najmä vďaka denníkom. Ale o trendoch v číslach sa písalo masovo len v rokoch 2003 a 2004 vďaka aktivitám Ligy za duševné zdravie – a to sa ešte hovorilo o porevolučnom náraste ako o dlhodobom fenoméne. Dnes je už jasné, že vývoj sa prudko zmenil. Novinárom tie stovky ušetrených životov za skúmanie nestoja. Výnimkami boli jedna párriadková agentúrna správa v Pravde v roku 2004 a dve zmienky v Markíze. Aj tie však pokles marginalizovali:
Danica Kleinová, 18.8.2004
Aj keď počet samovrážd na Slovensku klesá, čísla sú stále alarmujúce
Erika Barkolová, 17.1.2007
Napriek tomu, že počet samovrážd neustále klesá, štatistiky sú hrozivé.
Ani jedna novinárka neriešila, čo je za tým dlhodobým poklesom.
Pri pohľade na podrobnejšie policajné štatistiky sa zdá, že pokles v samovraždách bude mať niečo aj s ekonomikou. Takmer tretinu celkového poklesu vysvetľuje rapídny pokles samovrážd medzi nezamestnanými (medzi rokmi 2001 a 2006 klesol počet nezamestnaných o 250 tisíc).
PS Sú policajné štatistiky spoľahlivé? Napríklad Národné centrum zdravotníckych informácií vykazuje celkom iné čísla (a ani len trend sa nezhoduje), hoci mi v komunikácii vysvetlilo, že status samovraždy definitívne uzatvára polícia, a tá trvá na korektnosti svojich čísel podľa jej hovorkyne Marty Bujňákovej. V každom prípade, aj samotný políciou vykazovaný prudký pokles by si snáď zaslúžil nejaký priestor, nech už je to spravodajstvo o poklese samovrážd, alebo kvalite štatistík.
Update 19.5: Ako ma upozornil čitateľ aj samotný autor, o tomto pozitívnom vývoji informoval a skúmal ho (tiež v spojitosti s nezamestnanosťou) František Múčka z TRENDU (zamknutý článok). Skúmali sme Pravdu, SME, STV a Markízu, ale na ten článok TRENDU som veru nemusel zabudnúť, sorry.
Únosy detí sú zriedkavé: Konečne niekto vysvetľuje, ako to je s únosmi detí v súvislosti s prípadom Madeleine. Slávka Sélešová z Pravdy sa pozrela aspoň na situáciu na Slovensku (čísla za EÚ ale nemá). Dobrá práca.
Smart question watch: Čitateľ ma upozornil na túto otázku odborníkovi na liekovú politiku od reportérky Martiny Utešenej v STV pri téme otáznej bezpečnosti jednej vakcíny:
Treba robiť nejakú paniku?